SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Ahmet Turgay ve ekibinden Basın Toplantısı

Amacımız sürtüşmek ve kavga etmek değil, Damızlık Birliği’ni en iyi noktalara getirmektir.

Ahmet Turgay ve ekibinden Basın Toplantısı
Bu haber 15 Mart 2018 - 14:34 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

18 Mart 2018 Pazar günü Edirne Ticaret Borsası Toplantı Salonunda gerçekleşecek olan Edirne Damızlık Birliği 9. Olağan Kongresine Aday olan Ahmet Turgay ve ekibi Basın toplantısı düzenledi.

Edirne Meydan Cafe’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında açıklamalar yapan Damızlık Birliği Başkan Adayı Ahmet Turgay seçime beyaz liste ile gireceklerini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti;

Bildiğiniz gibi özellikle son yıllarda Damızlık Birliği zor günler yaşamaya başlamıştır. Bu olumsuzluklar, başta üyelerimizi ve personelimizi de yakından etkilemiştir. Ben Ahmet Turgay olarak önceki yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber 11 yıldan bu yana üyelerimize hep beraber hizmet ettik. Ancak gelinen noktada yönetim kurulu olarak hizmette daha fazla katkımın olmasının imkansız hale geldiğinin ve başkan olarak hizmet vermenin daha iyi olacağı düşüncesi ile ben ve arkadaşlarımla bu yola baş koyduk. Bizim amacımız diğer aday arkadaşlarla sürtüşmek ve kavga etmek değil, Damızlık Birliği’ni en iyi noktalara getirmektir.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği İl Bazında kurulan tek örgüttür. Dolayısıyla birliğimiz, ilimiz Hayvancılığında en lider ve etkili konumda olması gerekmektedir. Maalesef şu anda bu konumdan çok uzakta kalmıştır. Amacımız şu anda bu konumu yitirmiş noktada olan birliğimizi üyelerimizin güvenini kazanmak için, layık olan yerlere çıkarmak olacaktır.

Değerli Arkadaşlar; Hakikaten baktığımız zaman Damızlık Birliğimiz neredeyse üyelerine hizmet veremez hale gelmiştir. Personelin maaşları ödenememektedir. Üye sayımız son 1 yıl içinde hızlı bir şekilde azalma göstermiştir. Bunun da en büyük sebebi üyelerimizin Damızlık Birliği’ne olan güven kaybıdır. Damızlık Birliği’nin üye bazında bir ayrıcalığı kalmamıştır. Biz de Damızlık Birliği’ni özlenen günlerine geri getirmek için taşın altına elimizi koyduk ve üyelerimizin büyük desteği ile adaylığımızı açıklayıp göreve talip olduk.

Bizler Damızlık Birliği’nde üyelerimizle hep beraber beyaz bir sayfa açarak, kötü ve zor geçen güzleri geride bırakmak adına seçime beyaz liste ile gireceğimiz Yönetim Kurulumuzu sizlere tanıtmak istiyorum. Tanıtmadan önce şunu da belirtmek istiyorum. Yönetim Kurulumuzda görev alacak arkadaşlar İlimizdeki tüm üyelerle irtibat halinde olsun ve onları rahatlıkla temsil etsin diye her ilçeden bir arkadaşı yönetime aldık.

Ben Başkan Adayı Ahmet TURGAY (İpsala-Aliçopehlivan köyü)

Yönetim Kurulu: İsmail TAŞKIN (Edirne – K.Döllük köyü), Rami DADEMİR (Edirne – B.Döllük köyü), Mesut PİŞKİN (Keşan – Lalacık köyü), Adem YEĞİTOĞLU (Süloğlu – Akardere köyü), Hüseyin Ekrem KUT (Havsa – Osmanlı köyü), Sedat ZENGİN (İpsala – Pazardere köyü),

Denetim Kurulu; Nizam KUŞ (Keşan – Çobançeşme köyü), Hasan DAĞLAR (Lalapaşa – Hacıdanişment köyü), Ender SAR (Edirne – Avarız köyü)

“Yönetimde sözümüzü geçiremedik”

Toplantının ardından Basın mensuplarının soruları Cevaplayan Turgay; mevcut başkan Tuncay Aytın’in ile birlikte çalıştığı dönem içerisinde sıkıntıları gördüğünü ve bunları dile getirdiği halde çözüm noktasında ilerleme kaydedilemediğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Bazı sıkıntıları biz dile getirdik. Ama baktığınız zaman yönetimler tek kişilik 3-5-7’dir. Çoğunluk ta biz oylamaya gittiğimiz zaman 5’e 2 geldik. Biz sözümüzü geçiremedik. Kopma noktasına gelmemizin nedeni de budur. Biz bu Yönetim kurulundan 2 arkadaş koptuk ama 3 tane de denetim kurulu varken 2 tanesi de şu anda bizim yanımızda olan arkadaşlardır.” Dedi.

“Personelin Maaşını ödeyemiyoruz, Kasap dükkanı nasıl açacaksınız?”

Geçtiğimiz hafta mevcut Başkan Tuncay AYTIN’ın düzenlediği basın toplantısında Birlik adına Edirne ve Keşan’da kurulacak olan “ET Satış Reyonu”nu Ahmet Turgay’ın engellendiği ve bu noktadan itibaren kopmanın yaşandığı hatırlatılması üzerine açıklama yapan Turgay; “Bakın daha önceden de 2 genel Kurulda Tuncay Başkan “Düve çiftliği kuracağız” demişti. Ben hep kendisine kuramayacağım ve yapamayacağımız sözleri üyelere vermeyelim diyerek kendisini uyardım. Şimdi Bu Kasap Et reyonu 2 ay önce gündeme geldi. Ama biz 1,5 yıldır Birlik olarak nakit sıkıntısı yaşadığımız için personelimize de zamanında maaş ödenemiyor. Şu anda da maaşlar ödenememiştir. Bu konu o zaman gündeme geldiğinde KASAP dükkanının birliğe maliyetini sordum. Dediler ki 150 bin lira. Ben de dedim ki “biz zaten 3 aydır personele maaş ödeyemiyoruz, hangi parayla Kasap dükkanı açacağız. Bize kim güvenip hayvan verecek. Bu gerçekçi bir yatırım değil ve ben onaylamıyorum dedim. Daha sonra da bizim tüm uyarılarımıza rağmen oylamada 5’e 2 oyla geçti. Bakın Edirne’de Kasap dükkanı kiraladılar. 2 aydır boi dükkana kira ödüyorlar. Bu işler böyle olmaz. Birliğimiz büyük zarar görür. Burada en çok zararı da üyelerimiz görür. Oluşan tablo birlik adına iyi değil. Üye artık Birliğe güvenmiyor. ” Dedi.

“Üye Sayımızda azalma oldu”

Birliğin Fiziki yapısından da bahseden Turgay; Ben bu Birlikte bin 750 üyeyi gördüm ama şu anda bin 16 üyemiz var. Daha önce de bu üyelerimizin 26 bin civarında Hayvanları vardı. Şu anda bu sayı 13 bin civarına hızlı bir şekilde düşmüştür. Bunun başlıca sebepleri de, Birliğe güvenmeyip küsen üyelerimiz Hayvan sayısını azalmış ve Birlikten istifa etmişlerdir.” Dedi.

Mevcut Başkanla görev yaptığı 8 yıl süresince İstifayı bir çözüm olarak görmediğini belirten Turgay; “Eğer ben istifa etseydim, yedekten gelen arkadaş ta Tuncay Başkanın köylüsü olacaktı. Yani yedekten gelen adamlar da kendi köylüsü ve kendi adamları. Tabi benim burada Tuncay başkandan “başkanlığı istiyorum” gibi bir talebimde olmadı. Biz sadece bu grubun içinde olmayacağız dedik ve kendi ekibimizi kurduk.” Dedi.

“Hayvanı olmayan arkadaşları Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevde tuttular”

Damızlık Birliği üyelerinin en az 5 hayvan bakma şartının olduğuna dikkat çeken Ahmet Turgay Mevcut yönetimde bulunan Süloğlu ilçesinde ki yönetim kurulu üyesini 1,5 yıldır hiç hayvanı olmadığı halde Tuncay başkan onu yönetim kurulunda tuttu. Daha sonra da kopma noktasına geldiğinde 70 tane üye düşürülürken, bu arkadaşı da yönetimden düşürdük.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER