SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

AK PARTİDE SİYASET..

AK PARTİDE SİYASET..
Bu haber 12 Mart 2018 - 23:19 'de eklendi ve 1.113 kez görüntülendi.

Nasıl yapılıyor veya nasıl yapılmalı?
Bugün yine siyaset yazmayı istedim.
Hatta bir kaç gün ard arda.
Önce Ak Partiden Başlayarak Edirne siyasetinin gidişatını aktörlerinin rollerini ne kadar doğru veya eksik yaptıklarını dile getirerek tamı tamına bir yıl kalan Yerel Seçimlerde başarılı olamamanın nedenlerini tartışmak istedim.
Bu günlerde Ak Parti bu güne kadar olmadığı kadar Edirne’den umutlu 2019 Yerel Seçimlerinde.
Son olarak Ankaraya davet edilen bu konunun muhatabı Parti yetkililerine sunulan ve gösterilen doneler onları o kadar heyecanlandırmış ki;direk açıklamalar yapmasalr bile dost meclislerindeki konuşmaların yansımalarından Makasın çok daraldığını öğrenebiliyoruz.
Yani bu heyetin dahi tespit etmediği Ak Parti olumluluklarının harıtasını çıkarmış Genel Merkez.
Ak Partinin zaten kendi başarısından veya çok çalışmasından elde edilemeyeceği başarının CHP nin antikaplarından ve olumsuzluklarından gelebileceği kanaatini edinmiş heyette bulunanlar.
Ve umutlanmışlar elbette.
Geçtiğimiz aylarda Edirneye gelen İstanbul Milletvekili Harun Karaca’nın Edirne ziyaretinde sorduğu ve kendisinin cevapladığı;”Edirne’de seçimi niye alamıyoruz?” sorusuna verdiği cevabı bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Ne demişti Karaca;“O kusur bize yani buradaki heyete ait.Giremediğiniz yer sizin değildir. Herkes üstüne düşeni yapacak. Selam vermeye korkuyoruz. Adam size niye oy versin? Selam vermiyorsunuz, evine, köyüne gitmiyorsunuz. İrtibat bürosunun ya da ilçe binasının açılışına gittiğimizde bize doğru düzgün ziyarete bile gelmiyorlar diyorlar. 280 tane kapıya gitseniz Edirne’yi kazanırız. Asıl olan iletişimdir. Her konuda konuşuruz biz. Öyle bir suratla gidiyoruz ki karşımızdaki insan gördüğü anda yolunu değiştiriyor. Onun için bizim özellikle samimi olmamız lazım”
Demişti çok haklı ve gerçek tespitlerinde.
Siyaset gönül alma ve gönül verme işidir.
Hatta sanatıdır.
Sayın Karacanın söyledikleri elbette en doğru ve gerçek olanıdır.
Bunlar bilinen hatta birçok siyasi lider ve aday tarafından da sıkça dillendirilen gerçeklerdir.
Esas olan bunları uygulamaktır ve hayata geçirmektir.
Bu gün itibariyle gözle görünen tek çalışma tecrübeli siyaetçi Mustafa Suiçmezin organize etmiş olduğu köy gezileri.
Köyleri ziyaret ederek onlarla yakın temas halinde olmak Genel seçim kazancı olduğu kadar şehir merkezindeki yakınlarının da Yerel seçimlerde partilerine teveccühünü arttıracaktır.
Bir siyasi partide görev almış olan kişi artık kendini o partiye ve partililere adamış kişidir.
Nasılsa seçildim,şu kadar yıl görev yapacağım bana dokunanda olmaz,bildiğimi okurum,istediğim telefona cevap verir istemediğimi açmam bile,kimsenin işi ve aşı beni ilgilendirmez,sıkıntısı olan ve derdini ortadan kaldırmada bana yardımcı olmamı kimse istemesin diyemez ve dememelide.
Bunları diyorsa ve uyguluyorsa da hemen görevinden ayrılıp o partinin yıpratılmasına sebep olmamalıdır.
Ak Partisi İktidar Partisidir ve herkesin iş ve aş için baş vurmak zorunda olduğu kapıdır.
Yalan söyleyerek onları umutlandırmak yerine, yapabilme olasılığının bulunmadığını söyleyerek o kişiyi başka kişilere veya makamlara kanalize etmek hem o yöneticiye hemde mensup olduğu partiye kazanç sağlar.
İl Başkanlarına bu konuda büyük görev düşmektedir.
Telefonları sürekli açık olmalı ve Parti Binasında muhatap olacak bir yetkiliyi mutlaka görevlendirmelidir.
İl Başkanının samimiyetine güvenerek bir yardım talebinde bulunan kişiyi hor görmek ve onu çeşitli platformlarda anlatarak küçük düşürmek hem ayıp hemde günahtır.
Onun her zaman yardım ve destek isteyeceğini var sayarak telefonlarına bakmamak bir İl Başkanına hiç ama hiç yakışmayan bir davranıştır.
Ve bu yönetimler 2019 seçimlerinde Ak Partinin Edirne’deki başarısını veya başarısızlığını belirleyecek.
Karaca’nın hatırlattığı hatta olması gerekenler ne kadar yapılacak ve uygulanacak göreceğiz elbette ama 17 yıllık bir parti olan ve bunun 16 yılını tek başına İktidar olarak geçiren bir Ak Partinin Edirne’deki temsilcileri olarak kendilerine çok iş düştüğünün farkında olmalılar sanırım.
Siyasette oy en önemli faktör.
Ama insanların gönlüne girmek o kadar kolay değil.
İnsanların dertleri ile ilgilenmek siyasette çok önemli ama halledemeyeceğin konulara değil, yapacağın işlere söz vererek tabiî ki.
Verdiğin sözü de hiçbir zaman ötelemeden yerine getirmek o insanın güvenini sonrada oyunu kazanmak için yeterlidir zaten.
Hastasına, ustasına, öğrencisine, askerine, düğününe, cenazesine dört gözle sizi bekler insanlar.
Dostlukta bu değil mi zaten.
Siyaset her zaman para değildir çünkü.
2019 Seçimlerine kendisi ile girilmesi kesin gibi görünen İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin bu daralan makasın tamamen kapanması için nelerin yapılması nelerin yapılmaması gerektiğini bilmesi ve uygulaması gerekir..
DEVAM EDECEĞİZ…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER