SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Ali Demirkıran; SAADET ÇİFTÇİNİN YANINDA

Çiftçimizin tarımsal üretimden uzaklaşması ile ithalat katlayarak artmaktadır.

Ali Demirkıran; SAADET ÇİFTÇİNİN YANINDA
Bu haber 23 Mart 2018 - 15:41 'de eklendi ve 533 kez görüntülendi.

Saadet Partisi İl Teşkilatı oluşturduğu ekiplerle Edirne köylerini ziyaret ediyor. Merkez ilçeden başlanılan köy taramalarına diğer ilçelerde de devam edilecek.

Ziyaretlerle ilgili açıklama yapan İl Başkanı Ali Demirkıran, köylerin boşalmaya devam ettiğini, genç nüfusun yok denilecek kadar azaldığını belirterek bunun neticesi olarak topraklarımızın el değiştirdiği açıklamasını yaptı.

Ali Demirkıran açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “2016 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nun 21. maddesi ile verilecek tarımsal desteğin Milli Gelir’ in yüzde 1’inden daha az olmayacağı hükmü getirilmişti. Ancak bu söz hiçbir zaman yerine getirilmedi. Binde 5’ler seviyesinde seyretti. Öyle ki çiftçiye verilen destek çoğu zaman çiftçiden vergi yoluyla geri alınmaktadır.

Çiftçimizin tarımsal üretimden uzaklaşması ile ithalat katlayarak artmaktadır. 2017 Ocak ayı ile 2018 Ocak ayı buğday ithalatımız yüzde 234, mısır yüzde 240, mısır 8,5 kat, kuru fasulye yüzde 267,Ayçiçek tohumu yüzde 145, sığır ithalatımız yüzde 393, koyun ithalatımız yüzde 580, et ithalatımız ise 29 kat artmıştır. Bu tablo Türkiye’nin gıda egemenliğini kaybettiğini ve kendi çiftçisi yerine ithalat yapılan, ülke çiftçilerini desteklediğini göstermektedir.” Dedi.

Demirkıran açıklamasının devamında; “Bu gün kırsal alanlar yaşlılara bırakılmış durumdadır. Hükumetin kırsalı boşaltan politikaları terk edilmeden bu alanlara dönüşü amaçlayan politikalar boşa kaynak israfından başka bir şey olmayacaktır. Ülkemizde 33 şeker fabrikası bulunmakta olup bunların 25’i devlete aittir. Devlete ait olanların 14’ü ise özelleştirme aşamasındadır. Gerekçe zarar etmeleridir. Hâlbuki pancar ekimindeki sınırlamalar, kota nedeniyle fabrikaların yeterli pancar bulamadıklarından zarar ettikleri, buna rağmen birçoğunun kâr ettiği görülmektedir. O zaman sorun uygulanan tarım politikaları sonucu çiftçinin yeterli pancar üretmemesinden kaynaklanmaktadır. Çözüm özelleştirme değil şeker pancarı üretiminin teşvik edilmesidir. Bu gerçeklerden yola çıkarak şeker üreticisi desteklenmeli ve şeker fabrikaları özelleştirilmemelidir” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER