SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

ALPULLU ŞEKER FABRİKASI….

ALPULLU ŞEKER FABRİKASI….
Bu haber 25 Ekim 2017 - 20:49 'de eklendi ve 822 kez görüntülendi.

Trakya da üç beş tane buğday Fabrikasının bulunduğu dönemlerde çok popüler ve adından sıkça söz ettiren bir fabrikaydı Alpulu Şeker Fabrikası.

Bir kere Atatürk’ün talimatı ile kurulmuş bir fabrika oluşu başlı başına cazibesini artıran bir faktördü.

O fabrikanın bırakın amiri memuru olmayı çalışanı olmak bile ayrıcalıktı.

Trakya’nın ekmek kapısıydı ayni zamanda.

Yıllarca babadan oğla geçen bir emekliler ordusu çıktı bu fabrikadan.

Gidin o bölge emeklileri ile sohbet edin birçoğunun bu fabrikadan emekli olmuş kişiler olduğunu görürsünüz.

Türk Futboluna büyük hizmetleri de oldu.

Şekerspor Kulübü her spor dalında Trakya’nın örnek kulübüydü.

Hele hele Futbol takımı.

Kimler yetişmedi ki oradan;Fil Hamdi,Zamora Mustafa,Zeynel Selçuk,Özcan Arkoç,Zafer Tınaz,Turan,Refik,Vacit,Mustafa,Kel Hasan,Güvenir,Hatay İsmail gibi birçok futbolcu bu takımın formasını giydiler.

Edirne de DSİ futbol şubesini açtığında Alpulu Şeker sporun birçok futbolcusu da Edirne ye gelmişti ve Su Sporun doğmasını sağlamışlardı.

Uzun yıllar Bölge ve Türk ekonomisine büyük hizmetleri olan bu fabrika beş yıl önce Pancar üretimindeki düşüş nedeniyle kapatıldı ve dört yıl atıl durumda kaldıktan sonra bu yıl yeniden faaliyetine başladı.

Tabiî ki bu başlama bölge insanına da can simidi oldu adeta.

Trakya Televizyonunda görev yaptığım dönemden çok iyi tanıdığım Tema temsilcisi Hakan Dedeoğlu’nun Fabrika Müdürü ile yapmış olduğu röportajını Hudut Gazetesinde okudum.

Müdür Kalenderoğlu, her gün 3 bin 300 – 3 bin 500 ton pancar işlediklerini ve kampanyanın Ekim ayı sonuna kadar devam ederek 12 bin ton şeker, 5 bin 600 ton melas üretileceğini söylemiş.

Ayrıca seneye üretimin artması için çiftçimizin daha çok pancar ekmesini istemiş ve Kota sorununun olmadığının da altını çizmiş.

Aslında o fabrikanın kapanmasının başlıca nedenlerinden birinin de Kota uygulaması olduğunu biliyoruz çünkü vatandaş bu uygulama ile pancarının alınmayacağı ve elinde kalacağı endişesi ile üretimden vazgeçmişti.

Tabiî ki ben Ergene ile bağlantılı olan bu fabrikanın geçmişte Ergeneyi kirleten tek fabrika olduğunu ve balık ölümlerine neden olarak gösterilen pancarın yıkama aşamasındaki kimyasalların neden olduğunu bilenlerdenim.

Pancar alımlarında ve yıkama döneminde Uzunköprü den başlayıp Adasarhanlıya kadar görülebilen balık ölümleri yaşanıyordu o dönemlerde.

Ergene o yıkama sürecinde köpük köpük olurdu.

Hoş, şimdi ölecek balık kalmadığı için böyle toplu balık ölümü görmekte mümkün değil tabiî ki.

Çünkü şu ada atıklarını Ergeneye salan binlerce fabrika var.

Bunların saldığı atıkların yanında Şeker Fabrikasının yıkama suyu ehveni şerdir her zaman.

Onun için de balıkta yok katliamda yok zaten.

Zaten geçenlerde Genç İş Adamları Dernek Başkanı Hakan İnci bir Proje tanıtım toplantısında Ergeneden toplanan Kurbağaların bacaklarını hiçbir ülkenin almadığını söyleyerek pirinçten sonra Kurbağanın kötü bir propagandasının olduğunu ifade etmişti.

Ne diyelim.

Arıtması olduğu halde sırf Elektrik tasarrufu için çalıştırmayan Fabrika sahipleri ile bunları denetlemeyen veya göz yuman yetkililerin kulaklarını çınlatalım sadece.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER