SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Atatürk:“muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır”

Atatürk:“muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır”
Bu haber 16 Mayıs 2022 - 12:38 'de eklendi ve 222 kez görüntülendi.

Ülkemizde maalesef bazı siyasetçilerin yanında Balkan’lardan gelen ve Osmanlı egemenliği altında yüzyıllarca yıl yaşayan farklı kimlikli topluluklara yönelik siyasal ve dinen ayrımcı, bölücü söylemlere bir yenisi eklenmiştir.

Geçtiğimiz Cuma günü  Cuma vaazında Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, Selânik göçmenlerine yönelik “Yüzde 90’ı Sabetayist. Aslında Müslüman değil” sözlerini resmi bir din görevlisinin kullanması haddini aşan bir ifade olmuştur.  Düzce Akçakoca müftüsü Şaban Soytekinoğlu, İslam inancında asla yeri olmayan belli inançları ayrıştırma ve aşağılama duyguları içinde, siyasi görüşlerini de katarak din adamı kimliğinden uzaklaşmıştır.  Müftünün Selanik göçmenlerine yönelik tarih bilgisinden yoksun, hamaset duyguları içinde hareket etmiştir.

Selanik’ten zorunlu mübadele ile Türkiye’ye göçe tabi tutulmalarının sebebi; Osmanlı’nın başarısız siyasi kararlarının bir acı sonucudur. Osmanlı egemenliğinde yaşayan çok kültürlü, etnik kimlikler olduğu bilinen bir gerçektir. Gerek Selanik ve gerekse Balkan coğrafyalarında yaşayanlar, İslâm dinine mensup olduklarından dolayı öz vatanlarından mübadele ile ayrılmak zorunda bırakılmışlardır. Türkiye topraklarına Selanik göçmenleri olarak gelenler devletin tanımı ile muhacirlerdir. Bu etnik kimliklerin içinde Pomaklar, Boşnaklar tarihsel adıyla Çingeneler (Roman) yer alıyordu.  Bir din görevlisinin Selanikli göçmenlerin dini açıdan sorgulama gibi bir vazifesi olmamalıdır. Müslüman almadıklarına yönelik beyanları Selanik göçmenlerini aşılamak, din tartışmasını körüklemek müftüye siyasal anlamda değer katıyor alabilir, ancak bir din görevlisini aşan bir konuşma şeklidir. Düzce Akçakoca müftüsünün görev yaptığı diyanet İşlerin Başkanlığı fevri hareket eden müftü hakkında idari soruşturma açması gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Atatürk, İslâm dinine verdiği değer gereği, topluma İslam dini anlamında hizmet vermesi gerekenlerin siyasi düşüncelerini ifade etme, hamaset duyguları ile hareket etme hakkı bulunmamaktadır. Müftünün Selânik göçmenlerine yönelik sözlerini kınamakla birlikte, Ulu Önderimiz Atatürk’ün:“muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır” söylediği bir sözü anımsatıyor, Kullanmış olduğu ayrıştırıcı din söylemlerinden dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz!

                                                                                                                       Turan Şallı

                                                                                                    Edirne Roman Eğitim Gönüllüsü

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER