SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Senih Yurdatapan

Ayıpsa, ayıp kimin?

Araya festival girince, gündem değişti doğal olarak.

Ayıpsa, ayıp kimin?
Bu haber 18 Eylül 2017 - 21:45 'de eklendi ve 474 kez görüntülendi.

Araya festival girince, gündem değişti doğal olarak.

Geçtiğimiz günlerde bütün Türkiye, hatta birçok ülkesi Uzunköprü köprüsünü konuşmuştu hatırlarsanız. Uzunköprü Belediyesi, UNESCO Dünya Geçici Kültür Mirası listesine alınan Uzunköprü Köprüsü için Guinness’e başvurmuş fakat bu başvuru kabul görmemişti.

Dünyanın En Uzun Taş Köprüsü Uzunköprü Köprüsü değilmiş meğer! Rekor; Çin’de bulunan 2000 m2.lik bir taş köprüye aitmiş. Hasılı kelam; Uzunköprü Köprüsünün tam 1.6 katı daha uzun bir taş köprünün varlığından haberimiz yokmuş maalesef. Oysa ki bizler yıllardır bununla övünüyorduk. Şehrin girişlerine bile ‘Dünyanın En Uzun Taş Köprüsünü görmeden geçmeyin’ diye tabelalar asmıştık. Peki ya bu yanlış bilgi ayıbı kimin? Doğruyu söylemek gerekirse; yıllardır bu coğrafyada yaşayan bizlerin, yani hepimizin. Öğrenmediğimiz, uyarmadığımız için. Dolayısıyla sadece Uzunköprü Belediye Başkanını suçlamak, ayıplamak yanlış bence. Fakat gördüm ki; koskoca Google bile bilgisiz bu konuda. Aradım taradım o Çin köprüsünü bulamadım bir türlü. Bulan varsa, cahilliğime versin. Demek ki, Google’da ayıba ortak! Ve son olarak, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen şimdi bir başka rekor iddiası atmış ortaya.

“Uzunköprü Köprüsü, Avrupa’nın En Uzun Taş Köprüsüdür” demiş. Madem öyle, işte böyle misali… Al sana başka bir rekor! Fakat bu defa çok iyi araştırmalı. Bir daha hüsran yaşamak hiç de hoş olmaz. Ayıp; tamamen Belediye’nin, Belediye Başkanının olur bu kez. Ayrıca Uzunköprü’nün iki girişinde bulunan o tabelalar da değiştirilmeli. Hem de derhal.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER