SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Bakan Varank’a Gürkan’dan tepki;“Bunları siyasi olarak değerlendirmek, siyasi ahlaksızlıktır”

Bakan Varank’a Gürkan’dan tepki;“Bunları siyasi olarak değerlendirmek, siyasi ahlaksızlıktır”
Bu haber 17 Temmuz 2021 - 10:42 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi.

Recep Gürkan, doğal afetin altyapı ile ilgisi olmadığını, bir süre önce Rize’de de doğal af et yaşandığını hatırlatarak, “Rize’deki bir doğal afettir. Şimdi ne diyeceğiz kalkıp bu doğal afeti siyasetten mi kullanacağız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Edirne’deki kuvvetli sağanak ve fırtına nedeniyle su baskını yaşanan iş yerlerini ziyaretinde Edirne’de yıllardır ihmal edilmiş bir altyapı sorunu olduğunu belirterek, esnaflara faizsiz destek kredisi verileceğini ifade etmişti.

Bakan Varank’ın altyapı eleştirisine tepki gösteren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, doğal afetin altyapı ile ilgisi olmadığını, bir süre önce Rize’de de doğal af et yaşandığını hatırlatarak, “Rize’deki bir doğal afettir. Şimdi ne diyeceğiz kalkıp bu doğal afeti siyasetten mi kullanacağız” dedi.

Gürkan, “O doğal afette 53 işyeri, 2 tanesi ev olmak üzere yaşanan fırtınadan dolayı zarar görmüşlerdi. O tarihten 2 gün sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gelmişti. Ben burada tekrar etmek istemiyorum ama hoş olmayan ifadeler kullanmıştı Edirne için. Bazı vatandaşlarımız da reel değil, objektif değil siyasi saiklerle doğal afet sonucu ortaya çıkan zararları alt yapıya bağlamıştı. Biz de şunu söylemiştik, ‘Bu bir doğal afettir. Altyapı ile bir ilgisi yoktur. Altyapı sadece bir nebze az ya da bir nebze çok yaşanmasını sağlayabilir.’ Aynısı Rize’de oldu. Rize Sayın Cumhurbaşkanımızın memleketi ve yaklaşık 20 yıldır devletin bütün olanaklarından yararlanan bir şehir. Ben geçmiş olsun mesajı yayınladım. Orada kayıp insanlarımız var. Onlarda inşallah sağlıklı bir şekilde bulunur. Rize’ye geçmiş olsun. Rize’deki bir doğal afettir. Şimdi ne diyeceğiz kalkıp bu doğal afeti siyasetten mi kullanacağız. Ben bunu ahlaksızlık olarak, görürüm. Hangi parti olursa olsun. Geçtiğimiz hafta yine Bursa’da yaşandı aynı şekilde. O da bir doğal afettir. Bunları siyasi olarak değerlendirmek, siyasi ahlaksızlıktır. Almanya’da 90 yakın insan öldü, doğal afet nedeniyle şimdi Almanya’nın da mı altyapısı eksik, Belçika’nın da mı? Demek ki doğal afetlere altyapı ile cevap vermemiz mümkün değil. Ne olur nerede siyaset yapacağımızı iyi belirleyelim” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte devam eden altyapı çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Altyapı çalışmalarının planlandığı şekilde devam ettiğini söyleyen Gürkan, altyapı nedeniyle bozulan yolların bakım ve onarımlarına bayramın ikinci gününden itibaren başlayacaklarını açıkladı.

Gürkan, “Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda kredi ile ilgili problemler vardı. Çözüldü. Şuanda bir sorun çok yok. Planladığı şekilde çalışmalar devam ediyor. İklim değişikliği nedeniyle aşırı sıcaklar yaşıyoruz, önümüzdeki hafta da 7-8 derece sıcaklıkların artacağını söylüyor uzmanlar. Herkesin dikkatli olması gerekiyor. Edirne’de yollar bozuk ile Edirne’de bozuk yollar var, cümleleri ayrı anlamlara gelir. Edirne’de yaklaşık 370 kilometre yol var. Edirne’de yollar bozuk derseniz hepsinin bozuk olduğu anlamına gelir. Ama Edirne’de bozuk yollar var derseniz doğrudur. Edirne’de altyapı nedeniyle bozuk yollar var, altyapıdan dolayı. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz bayramın 2. gününden itibaren yol bakım çalışmalarına, yeni asfalt çalışmalarına girecekler. Özellikle yeni yerleşimde bozuk yolumuz çok çünkü biz altyapıya yeni yerleşimden başladık. Ağırlıklı olarak asfalt orası. Kilit parke taş olan yollarında teknik anlamda yapabildiğimiz kadarını asfalta çevireceğiz. Kilit parkeyi yapmak istemiyoruz çünkü tonajlı araçlar geçiyor. Mutlaka dağılıyor, bozuluyor. Ama asfalt öyle değil. Bugüne kadar yaptığımız asfaltın birçoğu altyapı asfaltı, taşıyıcı asfaltlardı. Onlarda bozulmalar olması normaldir. Şimdi bu yıl halk arasında asfalt olarak tanımlanan teknik anlamda aşınma olan asfalt kısmını atacağız. Daha mıcır çapı küçük, bağlayıcı zift daha yüksek olan aşınma asfaltını atacağız. Bayramın ikinci gününden itibaren yollarının bakımını, onarımını, yeniden yapımını yapacağız. Sonbahara kadar kilit parkeyse kilit parke, asfaltsa asfalt olarak yapılacak. Vatandaşlarımızın hem sıcaklardan hem de pandemiden dolayı çok sıkıntıda olduğunu biliyoruz ama biraz daha sabır istiyoruz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER