SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Banu Saygı; Başkan Helvacıoğlu’nun söylemleri meclis ciddiyetine yakışmıyor…

Banu Saygı; Başkan Helvacıoğlu’nun söylemleri meclis ciddiyetine yakışmıyor…
Bu haber 20 Haziran 2021 - 15:26 'de eklendi ve 315 kez görüntülendi.

Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi ve meclis katip üyeleri Özlem Uybaş ile Banu Saygı, Keşan Belediye Meclisinin 11 Haziran günü yapılan Olağanüstü toplantısında Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Belediye Meclis üyesi ve meclis katibi Banu Saygı, Başkanın söylemlerinin meclis ciddiyetine yakışmadığını söyledi. Saygı, “Halkımızın verdiği sorumlulukla mecliste yer alan halkın temsilcisi olan biz meclis üyelerinin kadın olmamız nedeniyle karşılaştıkları cümleler ne bir meclis ciddiyetine ne de bulunan yerin önemine uygundur. Hele kurulan cümlelerin küçümseyici ve cinsiyetçi yaklaşımı halkımız iradesine yapılan bir saldırıdır. Tüm kadınlarımızı, kadınlarımızın değerinin farkında olan herkesi bu gerici yaklaşıma, eşitsizliğe, kadın düşmanı politikalara karşı çıkmaya davet ediyor ve bunlara meydan okuyoruz. Biz Özlem Hanımla beraber tüm kadınlar olmak üzere; Atatürk’ün bize verdiği haklara sahip çıkarak, sonuna kadar arkasında durarak, hayatın her aşamasında yer almaya mecburuz. Bizi istemeseniz de mecliste, iş yerlerinde, sokakta, her yerde göreceksiniz.” Dedi. 

Meclis üyesi ve meclis katibi Özlem Uybaş da, belediye başkanının bu tür suçlayıcı tavırlarının seçildiği günden bugüne devam ettiğini söyledi.

Uybaş, “Mecliste sayın başkanın, cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere ve tavırlarına defalarca maruz kaldık. Meclisin yönetilmesine ilişkin usul ve esasları hatırlatmayı biz kadın meclis üyeleri üzerinden kendince küçümseyici bir tavırla yapmayı tercih etmiş olması vicdanları rahatsız etmiştir. Üstelik kadınların günlerde ve benzeri toplantılarda bir araya gelmesi, bir ihtiyaç, bir sosyalleşme aracıdır. Bu söylemleri ile ‘siz evlerinizde oturun, siyaset sizi aşar’ demek istediyse kendisini mensubu olduğu partide siyaset yapan hemcinslerine havale ediyoruz. Hedef gösterilen bizler gibi görünebilir. Ancak bu cinsiyetçi ve ayrımcı söylemler, kadının değerinin ve öneminin farkında olan herkesi yaralıyor. Belediye başkanını cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere son vermeye davet ediyoruz ve bunların tekrarlanmaması oluyoruz.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER