SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

BAYRAM BİTTİ SIRA YİNE SEÇİMDE

BAYRAM BİTTİ SIRA YİNE SEÇİMDE
Bu haber 17 Haziran 2018 - 22:05 'de eklendi ve 601 kez görüntülendi.

Onbir ayın sultanı Ramazan ayının mükafatı olarak kutlanılan Ramazan Bayramının bu gün son günü ve Bayram telaşı yerini yine seçim telaşına bırakıyor.
‘Seçim telaşı bitmedi ki’ diyenleriniz olmuştur elbette. Çünkü siyasi çalışmalar Bayramda dahada fazlasıyla yapıldığı için telaşta devam etti tabii ki.
Ama benim kastettiğim siyaset ile ilgisi olmayan sade vatandaşlar.
Kenarından köşesinden siyaset ile ilgisi olmayan ve sadece vatandaşlık görevini yerine getirmek gibi bir siyasi görevi olan insanlar eş dost ziyaretleri yaparak bayramı kutladılar.
Bende sadece oy kullanma görevi olan bir vatandaş olarak torunumun mezuniyet töreni için bir kaç gün öncesinde İzmir’e gelerek bir anlamda tatil yapıyorum.
Artım yaş olarak ta miadımızı doldurmuş olmalıyız ki hiçbir siyasi partiden siyasi destek ve yardım talebide almadığım için böyle bir sorumluluk taşımıyorum.
Allah herşeyin hayırlısını versin ve seçimler ülkemiz için milletimiz için hayırlara vesle olsun inşallah.
Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de propaganda araçları geziyor, bilbordlarda ilan ve reklamlar oldukça fazla.
CHP-AK PARTİ VE MHP İle ilgili afiş ve rakamların fazlalığı dikkat çekiyor.
CHP daha etkin olmasına rağmen İYİ parti ile ilgili fazla bir görüntüye rastlamadım doğrusu.
Türkiye genelinde olduğu ifade edilen: “ilk doğuşundaki coşku ve heyecanı görmek mümkün değil” tezi sanırım İzmir içinde geçerli.
Uygulanan İttifak seçimi birçok partiyi olduğu gibi İyi Partiyi de Mecliste temsil ettirecektir belki ama bu miktar umulan kadar olmayacak sanırım.
İnşallah gönüllerine göre olur tabiiki.
Bizim ki konuşulanları ve tahminleri dile getirmektir yoksa tahminimiz değil.
Yanlız söylenenlere bakılacak olursa İyi Parti Edirne’nin de aralarında bulunduğu birçok ilde CHP nin oylarını alacak gibi görünüyor.
Bir anlamda İYİ parti CHP seçmeni içi seçenek oldu bu seçimde.
Yani CHP yi düşünmediği halde Ak Partiye ve MHP ye oy vermeyip; “ne yapayım başka seçeneğim yok” diyenler için gidilecek adres olma olasılığı var şu an için.
Edirne’de son durumu bilemiyorum ama sosyal medyada alabildiğine bir bilgi kirliliği hatta çirkinliği devam ediyor gördüğüm kadarıyla.
70 yaşını geçmiş biri olarak birçok seçim dönemine şahitlik etmiş biri olarak son seçim dönemlerinde olduğu gibi bu seçim de de birçok yanlış ve çirkin yaklaşımlara şahit olduğum için üzüntü duyuyorum şahsen.
Hem ayıptır hemde günahtır bu tür asılsız ithamlar ve karalamalar.
Siyaset dürüstçe ve ahlaklıca yapıldığı takdirde güzeldir.
Ve şunu tecrübelerime ve görgülerime dayanarak söyleyeyim ki;bu yollara tevessül ederek seçim kazanmayı hedefleyenler maalesef başarılı olamamıştır.
Aslında bu seçimde uygulanan ittifaklar da birçok kişi gibi benimde kafamı karıştırıyor zaten.
Yıllarca birbirine söylenmedik söz bırakmayan,hayatta yan yana gelmeleri değil adını ağızlarına almaları bile mucize sayılan partilerin ayni amaç etrafında siyaset yapıp ayni hedef için koşmaları beni şaşırtıyor şahsen.
Sağ iktidarların ve muhafazakar insanların başına gelen her türlü kötü akıbetin müsebbibi oldukları iddiasında bulunan partilerin, Ülkede yaşanan terör olayları nedeniyle hayatını kaybeden şehitlerin kanına giren partilerin bir araya gelerek sadece mevcut iktidarı ve partiyi düşürmek olan amaç uğruna birlikte hareket ediyor olması birçok insanı şaşırtıyor doğal olarak.
Edirne’de birçok tahminler ve yorumlar yapılıyor seçim sonucu ile ilgili olarak.
Bana göre de CHP yine en çok oy alan parti olma özelliğini yine elde edecek ama 4 milletvekili hesabının tutma şansı yok kadar az tabii ki.
Hatta ikiden fazla çıkarma şansı dahi az görünüyor.
Ak Parti’nin bir Milletvekili garanti gibi görünse de bekledikleri 2.vekil zor görünüyor.
İyi Parti ve MHP nin de bir milletvekili çıkarma olasılığı var görünüyor.
Yani Edirne de seçim çok kritik aslında.
En yüksek tahmin 2-1-1 ama 4-0 ve 1-1-1-1 de olabilir.
Seçimlerde başarı elde etmenin sadece seçimlere bir ay kala başlayan çalışmalara bağlı değil bana göre.
İl Teşkilatlarının ve adayların daha önceden bıraktıkları izler ve intibağlar seçimin kaderini belirler.
Daha önce İl Başkanlığı yapmış olan İlyas Akmeşe ve Hakan Özkan’ın İl Başkanlığı dönemlerindeki çalışmaları halka yaklaşımları,yaptıları yanlış ve doğruları seçimde elde edecekleri neticeyi direk ilgilendiren durumlar olacaktır.
Salı günü yine Edirne’de olacağım ve yazılarıma oradan devam edeceğim.
Dilerim Edirnemiz için hayırlı olur.
İzmir’den selamlar sevgiler ve saygılar…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER