SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

BİRCAN’A CEVAP GELDİ..

BOTAŞ’ın abone ve serbest tüketicilere uygulayacağı doğalgaz toptan satış fiyatlarında, 01 Ekim 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %10 oranında indirim yapılmıştır.

BİRCAN’A CEVAP GELDİ..
Bu haber 07 Ekim 2017 - 9:25 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı

)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

İlgi : TBMM Başkanlığının 06.10.2016 tarihli ve 43452547-120.07-59499 sayılı yazısı.

Edirne Milletvekili Sayın Erdin BİRCAN’ın tarafıma tevcih ettiği 7/8052 esas numaralı yazılı soru önergesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 99 uncu maddesi gereği ekte cevaplandırılmaktadır.

Bilgilerinize arz ederim.

Ek :7-8052 Esas Numaralı Önerge Cevabı (1 sayfa)

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR

BAKANLIĞI

EDİRNE MİLLETVEKİLİ SAYIN ERDİN BİRCAN’IN YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVAPLARI

(7/8052)

Sorular 1, 2, 3, 4:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 27 Ocak 2016 tarihinde enerji fiyatlarındaki düşüşün tüketiciye yansıtılması için çalışma başlattıklarını söylemiştir.

21 Nisan 2016’da ise Bakan Albayrak, doğalgaz fiyatlarında indirim için çalıştıklarını tekrar ifade etmiştir.

Bakanın 9 ay önce açıkladığı ve 5 ay önce tekrarladığı indirim için başlattığını iddia ettiği çalışmaya rağmen doğalgaz fiyatları bir türlü düşmemiştir. Buna göre,

– Doğalgaz indirimi için Bakanlığınız 9 aydır ne çalışma yapmaktadır?

– 9 ay önce Bakan tarafından açıklanan indirim için başlatılan çalışma ne zaman sonuca ulaşacaktır?

– Doğalgaz indirimi kış öncesi yapılacak mıdır? Yoksa indirim için yaz ayları mı beklenmektedir?

– Bakanın açıklamaları ile indirim beklentisine giren vatandaşlara kış önce bir doğalgaz zammı sürpriziniz olacak mıdır?

Cevaplar 1,2,3, 4;

Doğalgaz toptan satış fiyatını oluşturan unsurlardan biri olan güncel alım fiyatları, uluslararası ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarına endeksli formüllerle belirlenmektedir. Bununla birlikte; doğal gaz alım maliyetlerini doğrudan etkileyen ABD Dolar kurundaki değişimler de satış fiyatlarının belirlenmesinde etken unsurlardan biridir.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), doğalgaz toptan satış fiyatlarını; piyasa koşullarını, ülkenin ekonomik şartlarını, piyasa fiyat istikrarını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararlarını ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişimi dikkate alarak mümkün olan en makul seviyede belirleyerek, doğalgazı tüketicilerce sunmaktadır. Bu kapsamda, belirtilen kıstaslar çerçevesinde yapılan çalışma ve değerlendirmeler doğrultusunda, BOTAŞ’ın abone ve serbest tüketicilere uygulayacağı doğalgaz toptan satış fiyatlarında, 01 Ekim 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %10 oranında indirim yapılmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER