SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

BU BİNA ŞİMDİ EDİRNE’YE YAKIŞIYOR İŞTE..

BU BİNA ŞİMDİ EDİRNE’YE YAKIŞIYOR İŞTE..
Bu haber 19 Ocak 2018 - 7:51 'de eklendi ve 819 kez görüntülendi.

Türk Ocağı binasından bahsediyorum.
Yıllar önce birçok kez haber yapıp köşe yazılarıma taşıdığım bu tarihi yapı artık imrenilecek kadar güzel bir onarımdan geçirilerek aslına uygun biçimde yenilenmiş.
Özellikle dün gidip fotoğraflarını da çektim.
Kapıları kilitli olduğu için iç mekanları göremedim ama sanırım çok güzel olmuştur.
Bahçesindeki Atatürk büstü şu anda yok ama kaidesi duruyor.
Eskiiyi onarıp onu mu koyacaklar yoksa yenisimi konacak bilemiyorum.
Ama çok mükemmel olmuş ve Edirne’ye yakışan bir anıt olmuş adeta.
Emeği geçenleri kutluyorum.
Demek ki istenince her şey olabiliyor ve her şey bulunabiliyor.
Yeterki istensin.
Birkaç yıl önce yazdığım son yazımı sizler ile paylaşıp o zamanki haletiruhiyemin yansıdığı duygularımı sizlere bir kez daha sunuyorum.
“”””BU BİNA VE BU BAHÇE EDİRNE YE YAKIŞMIYOR…..
Yüzyılı geçkin bir tarihe sahip olan ve Edirne’de ender görülen tarihi yapılardan birisi olan tarihi Türk Ocağı binası bakımsızlıktan çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalmanın ötesinde hicap duyulacak bir görüntü sergiliyor.
Aslında bu binayı bu halde bırakanlar, yıllardan beri Anıtlar Kurulu engellemesi var diyerek, ödeneksizlik nedeniyle onarıma alınmadığını söylemeyenler, Ankara ya gittiğim gibi bunu halledeceğim diyen kocaman yetkililer,100 yılı aşkın bir tarihe sahip olan bir binanın nasıl korunması gerektiğini hala içine sindiremeyenler ve bundan üzüntü duymayanlar hicap duymalı.
Yazık hem de çok yazık diyebiliyorum sadece.
Ben kaç kez haber yaptığımı hatırlamıyorum ama Edirne basının da bu konu en az 40 kez çıkmıştır ve yetkililere seslenilen haberler yapılmıştır.
Ama sonuç yine sıfır.
Dün yine bu binanın Yetiştirme Yurdu olduğu dönemde müdürlüğünü yapmış olan meslektaşım İsmail Hocam’ın uyarısı üzerine binaya giderek tüyler ürperten manzaraları görüntüleyip haber yaptım.
Hiç değilse yeni Valimizin dikkatini çeker düşüncesiyle bir haber daha yapmak ve duyarsızlığı bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istedim.
Şu anda Kültür Bakanlığı uhdesinde olan binanın Edirne?de örnek ve tek bina olduğu bildirilirken, yetkililerin ödenek bulunmadığı gerekçesi ile onarım yapamadık demeleri gerçekten de üzüntü verici hatta kahredici bir durum.
Nerelere para bulunuyor da,100 yıllık bu tarihi yapıya mı bulunamıyor Allah aşkına.
Bu gün olacak, yarın olacak,bakan söz verdi para gelecek sözlerini duymak istemiyoruz tabii ki.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye geldiği tarihlerde ziyaret ettiği ve çok beğendiği, hatta balkonunda bir fotoğraf dahi çektirdiği resmi kayıtlarda yer alıyor.
Gelin görün kü onun büstünün bulunduğu bahçe şu anda Edirne çöplüğünden farksız bir görünümde.
Daha dün Büyük zaferin yıldönümünü kutlarken andığımız ve minnet duygularımızı ifade ettiğimiz Ulu Önder’e bile saygımız yok ne yazık ki.
Zaten bu bahçe bu şekliyle tutulacaksa o büyük insanın büstünü de kaldırın oradan.
Böyle bir bahçede ve konumda bulunması ona karşı yaptığımız en büyük saygısızlık bana göre..
Binanın bu denli bakımsız ve onarım görmeden kalması, hem Edirne’ye gelerek bu tarihi konakları görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin tepkisine neden olurken hemde yerli gezginlerin ve bilhassa mahalle sakinlerinin de tepkisini çekiyor.
Mahalle sakinlerinden bir vatandaş ile yaptığım röportajda o yaşlı insanın içinde bulunduğu durumu ve yaşadığı üzüntüyü anlatamam doğrusu.
Çocukluğum geçti buralarda derken bu binanın nasıl ve ne amaç için kullanıldığını anlattı bize.
Ve ekledi; “her yere ödenek buluyorlar da böyle örnek bir binaya nasıl ödenek bulup ta onarımını yapmıyorlar anlamış değiliz”
Yeni Valimizin bu konu ile ilgileneceğini umuyorum zira bu tür tarihi yapılara karşı ilgi ve alakasının oldukça fazla olduğunu hissettiriyor kısa süreye rağmen.
İnşallah gereken ödenek bir an önce tedarik edilerek bu tarihi yapı aslına uygun biçimde restore edilerek hizmete sokulur.
Ve, benim gibi bu konuda üzüntü yaşayan herkes rahat bir nefes alıp sevinirler.
Kültür Bakımız Ertuğrul Günay’a verdiği söz hatırlatılsın yeter sanırım.
Olur ya unutmuştur değerli Bakanımız””””

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER