SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

BULGAR GAZETECİLERDEN BAŞKAN GÜRKAN’A ZİYARET

VASSİL;İki tane Bulgar kilisine gösterdiğiniz katkı ve yardım için de teşekkür.

BULGAR GAZETECİLERDEN BAŞKAN GÜRKAN’A ZİYARET
Bu haber 28 Eylül 2018 - 21:55 'de eklendi ve 709 kez görüntülendi.

Bulgar Gazetecileri makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Atalarımız o günkü şartlar gereği birbirleriyle çok savaştılar, mücadele ettiler. Bizlere bu savaşlarla bağımsız birer ülke bıraktılar. Ama biz çocuklarımıza, torunlarımıza; gelecek nesillere dostluğu, iyi niyeti, arkadaşlığı, kültür ve sanatı miras olarak bırakacağız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Edirne Müdürlüğü ile Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğu arasında yürütülen proje çerçevesinde Edirne’ye gelen Bulgar basın heyeti, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.

Bulgar basın heyetine 118 yıldır kesintisiz belediye binası olarak kullanılan tarihi binayı gezdiren; meclis salonu ve Atatürk Odası hakkında da bilgiler veren Gürkan, Edirne’nin yüzyıllar boyunca farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Ülkenin, devletlerin egemenlik sınırlarının mutlaka olması gerektiğini belirten Gürkan, “Ama kültür, sanat, spor ile insani ilişkiler sınırsızdır. Bunlara sınır koyamazsınız. Biz bu coğrafyada, bu bölgede Türkler, Bulgarlar ve Yunanlılar olarak sınırsız bir şekilde yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz. Birbirimizin egemenlik ve insani haklarına saygı göstererek; kendi kimliklerimizi, kültürlerimizi destekleyerek ve bunları bir zenginlik olarak görüp, büyüterek bu şekilde yaşamaya devam edeceğiz. Bu bölge çok savaşlar görmüş, acılar yaşamış bir bölge. Atalarımız o günkü şartlar gereği birbirleriyle çok savaştılar, mücadele ettiler. Bizlere bu savaşlarla bağımsız birer ülke bıraktılar. Ama biz çocuklarımıza, torunlarımıza; gelecek nesillere dostluğu, iyi niyeti, arkadaşlığı, kültür ve sanatı miras olarak bırakacağız. Bu coğrafya çok zengin ve güçlü bir coğrafya. İnanıyorum ki; bundan sonraki işbirliklerimiz, yapacağımız projeler, ortak çalışmalar çocuklarımızın ve bundan sonraki kuşakların bu bölgede bu coğrafya da daha dostluk, sevgi, saygı içerisinde yaşamasını sağlayacak. İki hafta önce Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova buradaydı. O gün de gördük ki aslında biz aynı coğrafyada yaşayan farklı milletleriz ama kültürümüz ortak”ifadelerine yer verdi.

                Edirne Belediyesi’nin Bulgaristan ile IPA projelerine devam ettiğini belirten Gürkan, “Bu projeleri birlikte yapıyor olmaktan keyif, mutluluk duyuyoruz. Dostluklarımız, arkadaşlıklarımız gelişiyor. Birbirimizin üstün özelliklerini bir rakip gibi değil; güç alacağımız dayanak olarak görüyoruz. Ben Sayın Başkonsolosa gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

                Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vassil Petkov Valchev da “Belediye Başkanımıza iki ülke ilişkileri için söylediği güzel sözlerden dolayı ve her zaman göstermiş olduğunuz sıcak karşılama için teşekkür ediyorum. İyi ilişkilerimizdeki sebeplerden biri de Edirne Belediyesi’nin göstermiş olduğu iyi yaklaşım. Özellikle Belediye Başkanımızın bir samimiyeti, iyi niyeti var. Hakikaten yerel idareler konusunda büyük bir çaba var. Bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.  İki tane Bulgar killisine gösterdiğiniz katkı ve yardım için de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Gürkan daha sonra Bulgar Gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER