SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

ÇALIŞANLARIMIN MAAŞLARINI ÖDEYEMEDEN KONSERE PARA VEREMEM”

Personelime 2 aydır maaş veremedim. Çalışanlarımın maaşlarını ödeyemeden konsere para veremem, bana göre doğru değil”

ÇALIŞANLARIMIN MAAŞLARINI ÖDEYEMEDEN KONSERE PARA VEREMEM”
Bu haber 29 Aralık 2017 - 18:05 'de eklendi ve 894 kez görüntülendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensuplarıyla Belediye Meclis Salonu’nda bir araya geldi. Başkan Gürkan, 2018 yılına sayılı günler kala Edirne Belediyesi’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gürkan, 2017 yılının ekonomik sıkıntılarının dışında birçok projenin hayata geçirildiği bir yıl söyledi. 2017 yılının bereketli ve başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Gürkan, “Birçok projemizle, birçok ciddi kurumdan; Tarihi Kentler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Hürriyet Gazetesi gibi birçok önemli kurumdan çok ciddi ödüller aldık. Marmara Belediyeler Birliği’nden 4 proje ile 4 ödül aldık. Tarihi Kentler Birliği’nden 2 projeyle iki ödül aldık. Hürriyet Gazetesi’nin düzenlendiği yarışmadan 5 proje ile 5 ödül aldık. Tabiki bu ödülleri Edirne  Halkı’nın büyük bir çoğunluğu sevinçle karşıladı ama kendi akıllarınca bunların değerini azaltmayı düşünen arkadaşlar ‘parayla mı alındı bunlar’ diye söylemlerde bulunuldu. Paranız varsa gidip Hürriyet’ten yada Marmara Belediyeler Birliği’nden ödül alın, bende sizi alkışlayayım. Ben sizin gibi çamur atmayada çalışmam ‘helal olsun’ derim” dedi.

“EDİRNE’NİN 2050 YILINA KADAR SU İHTİYACI ÇÖZÜLDÜ”

Edirne’ye yeni içme suyu temin etmek amacıyla 2015 yılında DSİ ile bir protokol yaptıklarını hatırlatan Gürkan, “Kırklareli Kayalı Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden binlik çelik borularla yıllık 20 milyon 500 bin metreküp temiz suyu getirilmesi ve bu getirilen içme suyunun da yeni yapılacak bir içme suyu arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra eski arıtmanın oraya taşınması ve şebekeye verilmesi projesiydi. Bunu DSİ bizim adımıza yapacak, bizde ücretini 30 yılda 30 eşit taksitle DSİ’ye ödeyecektik. Yaptığımız protokol buydu. Video konferans sistemiyle Sayın Cumhurbaşkanımız bu tesisin açılışını yaptı. Oradan su almaya başladık. Süloğlu Barajı’ndan artık su almıyoruz Edirne’ye. Daha taze, daha temiz bir kaynaktan su almaya başladık. Lalapaşa Kavşağı civarında bulunan Yeni İçme Suyu Arıtma Tesisi’miz de devreye girdi. Hattımızda çalışıyor. Su temini ile ilgili Edirne’nin 2050’ye kadar olan ihtiyacı çözülmüş oldu. DSİ diyor ki; ‘Biz yaptık’ doğru ama parayıda veren biziz. Bu da doğru. Bu tesis Edirne Halkı’nın tesisi. Çünkü parasını Edirne Halkı ödeyecek. Hatırlarsınız ben daha önce mecliste de söyledim. Parayı almazlarsa bende çıkıp; ‘Tesisi DSİ yaptı. Parasınıda almadılar, bağışladılar Edirne Halkı’na’ deyip herkese teşekkür eder, Sayın Bakanımıza da Fahri Hemşehrilik Beratını takdim ederiz. Ama hem parayı alıp hem de ‘biz yaptık’ olmuyor. Ama ben hem Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na hem Milletvekilimiz Rafet Sezen’e, İlyas Akmeşe’ye hepinize çok teşekkür ediyorum. Parayı almazlarsa daha da çok teşekkür edeceğim” ifadelerine yer verdi.

ARITMA SORUNU SON BULUYOR

8 bin 300 yıllık tarihe sahip Edirne’de arıtma sorununun yaşandığını anlatan Gürkan, “Evsel artıkları ve kanalizasyonu arıtmasız Meriç Nehri’ne deşarj ediyorduk, yüzyıllardır. Bununla ilgili projeleri hazırladık, ihale yetkisini İller Bankası’na verdik. İhalesi yapıldı, sözleşmesi imzalandı. Yılbaşından sonra temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Edirne’nin ilk arıtması olan İleri Biyolojik Arıtma’nın inşaatını yapıp, önümüzdeki yıllarda da hizmete almış olacağız” dedi.

 ALT YAPI İÇİN İLK KAZMA ŞUBAT SONU

Edirne’nin en büyük sorunlarından birinin de altyapı olduğunu anlatan Gürkan, “2014-2015 yılından başlayarak, İller Bankası’na yetkilerini vermiştik. Geçtiğimiz 4 Aralık’ta ihalesi yapıldı. İçme Suyu Şebekesi’nin tamamen yenilenmesi, Kanalizasyonun sorunlu yerlerinin yenilenmesi ve Yağmur Suyu Toplama Kanalı’nın yapılması ve bunların üst yapısı. İhalesi yapıldı. Şubat sonu gibi Edirne’de altyapı çalışmaları başlayacak. ‘Akıllı başkan üst yapıya, akılsız başkan alt yapıya bakar’ derler. Edirne’nin özellikle içme suyu şebeke sorunu o kadar acilki; hiç akıllı, akılsız başkana bakmıyor” şeklinde konuştu.

“SULAR KESİLDİĞİNDE KEMİKLERİMİZ BİRBİRİNE GEÇİYOR”

Suların kesildiği ve vatandaşın evine su veremedikleri zamanların yaşandığını anlatan Gürkan, “Su yaşamsal bir ihtiyaç. Sular kesildiğinde kemiklerimiz birbirine geçiyor. O yüzden bizim bugünün şartlarında içme suyu şebekesini yenileyerek, vatandaşımıza temiz, sağlıklı ve kesintisiz su sağlamamız lazım. O yüzden benim seçim yakındı, vatandaş kızacak, oy veremeyecek gibi tartışmalara hiç girmeden büyük bir kararlılıkla bu işe başlayacağım. 2-2,5 yıl içinde bu işi bitireceğiz” dedi.

TARİHİ ELEKTRİK FABRİKASI RESTEROSYONU

Uzun yıllardır metruk duran, uyuşturucu, bali ve tiner kullananların mekanı haline gelen Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyonunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Gürkan, “30 yıldır herkesin ‘yapacağım’ dediği ama kimsenin yapmadığı, beceremediği Elektrik Fabrikası’nı restore ettik. Orasını da Edirne Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi olarak Edirnelilerin yaşamına kazandırdık. 14 Mayıs’tan bu yana da Edirne’nin 100 yıllık Nikah Salonu’nu, bu daracık yerden çıkartarak, insanların hayatlarının en mutlu gününde güzel ve tarihi bir binada nikahlarını kıymalarını sağladık. Bununla da gurur duyuyorum. Orada Koruma Kurulu Kararları’na göre, bizim de anlayışımız gereği hiçbir alkollü, müzikli toplantı yapmadık, yapmayacağız. Orası sadece bir Nikah Salonu ve gürültüsüz, alkolsüz etkinliklerin yapıldığı bir kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek” ifadelerine yer verdi.

2017 yılında 5 Mayıs tarihinde Edirne Kent Müzesi’ni Edirne Halkı’nın hizmetine kazandırdıklarını anlatan Gürkan, “45 olan çocuk parkı sayısı da 100’e yaklaştık. 130 bin metrekarelik bir Kent Parkı’nı planlarımıza işlemiştik. Onun çalışmaları devam ediyor. Bu şekilde seçimlerde vaat ettiğimiz 43 projenin 38’ini hayata geçirdik. Altyapıyla bu 39” ifadelerine yer verdi.

“İŞİNİ YAPAN DIŞINDA HİÇ KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNANMASI DOĞRU DEĞİL”             

Taşerona kadro konusunda da açıklamalarda bulunan Gürkan, “Kanunun belirlediği şekilde süreci yöneteceğiz. Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz ama tabi yasanın öngördüğü şartları taşıyanlarla. Mesela diyorki yasa ‘Emekli olmuş yada emekliliğe hak kazanmış olanlar bu kanun kapsamına girmez’ diyor. Şimdi ilk etapta yılbaşı itibariyle emekli arkadaşlarımızla yollarımızı ayıracağız. Yılbaşından sonrada 2 Ocak’tan itibaren 90 gün bir süre tanıyor yasa. Emekliliğe hak kazanan arkadaşlarımızla yollarımızı ayıracağız. Diğer arkadaşlarımızla istisnalar çıkabilir, devam etmeyi düşünüyoruz. İşini yapmayanlar dışında hiç kimsenin ekmeğiyle oynanmasını doğru ve haklı bulmuyoruz. Hiç kimseyi siyasette bana karşı olduğu için ya da siyasi görüşünden dolayı işten çıkartmadım. Çıkardıysam işini yapmadığı içindi” dedi.

 “6 AYDIR EKONOMİK SIKINTI İÇERİSİNDEYİZ”

Edirne Belediyesi’nin son 6 aydır ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu ve son iki aydır da hizmet alımı personelin maaşlarını ödeyemediklerini belirten Gürkan, “Aslında sadece biz değil ülke olarak ekonomik sıkıntı içerisindeyiz, biz bunun 4 ayını kendi imkanlarımızla çok hissettirmeden atlattık. Ama son iki aydır biz de büyük bir kriz içerisindeyiz. Bütün kurumlar gibi, hazine de öyle. Ekim ayından bu yana hizmet alımı arkadaşlarımızın maaşlarını ödemekte gerçekten zorlanıyoruz. Personelin maaşlarını 45 aydır kesintisiz sağladım. Göreve başladığımda, Nisan ayında 5 maaş alınmamıştı. Alınmayan o 5 maaşın ödemesini yaptım. Ondan sonrada her ay 3-5 gün gecikerek hep ödedik ama ilk kez şu 2 aydır maaşlarını ödemekte ciddi zorlanıyoruz. Hizmet alımı arkadaşlarımızın sistem şöyledir; ekim ayını çalışır, biz ekim ayının maaşlarını bir sonraki ayın 7’sinden sonra vermek zorundayız. Ekim maaşları Kasım 7’de ödenir. Ekim ayında çalıştı, ekim ayının maaşını kasım ayında veremedik. Kasım ayında çalıştı. Kasım ayının maaşını 7 Aralık’ta hak etti.  Bizim 2 ay borucumuz var. Ama bizim hizmet alımı arkadaşlarımız bildikleri halde, 3 aydır maaşlarını alamadıklarını söylüyorlar. Aslında Aralık ayını Ocak 7’de hakedecekler. Buna bir açıklık getirmek istedim. Gazeteci arkadaşlar da ‘3 aydır alamıyorlar’ diye yazarsa bu doğru bir bilgi olmaz. Sizlerde halkı doğru bilgilendirmemiş olursunuz. 24 farklı birim var. 24 müdürlüğün 2 tanesi, biri de kısmen ekim ayının maaşlarını alamadılar. Kasım ayı maaşlarını 5 birim  aldı.   Kanun, bize 3 aylık bir süreç veriyor. 3 aydan sonra belediyenin personeli olacak. Yasa gereği bir sınav yapacağız. Yazılı, sözlü ya da uygulamalı olarak. Öncelikle kanundaki şartları taşıyan arkadaşlar sınava girecek, sınavda başarılı olanlarla da yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

YILBAŞI AKŞAMI KONSER YOK

Gürkan, ayrıca yılbaşı akşamı Edirne’de bir konser vermeyeceklerini söyledi. Çalışanların maaşlarını veremeden herhangi bir eğlence yapmak istemediğini belirten Gürkan, “Üzgünüm tabi ki. Saraçları halkımıza emanet edeceğiz. Çalışanlarımın maaşlarını ödeyemeden konsere para vermem etik olarak bana doğru gelmedi” dedi.

Bir gazetecinin ‘Siz maaşınızı aldınız mı?’ sorusu üzerine Gürkan, “Almadım. Mali Hizmet Müdürüme talimat vermiştim. Son çalışan maaşını almadan bana maaş yatırmayın diye” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER