SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

ÇEVRE GÜNÜN DE ‘’TRAKYADA ÇEVRE SAĞLIĞI SEMPOZYUMU

Kirletici sanayi kuruluşlarının, Ergene nehrini kirleterek yapmış oldukları tahribat ortadadır.

ÇEVRE GÜNÜN DE ‘’TRAKYADA ÇEVRE SAĞLIĞI SEMPOZYUMU
Bu haber 02 Haziran 2018 - 13:04 'de eklendi ve 412 kez görüntülendi.

Ülkemiz ve dünya, sermaye tarafından daha fazla kazanç elde etmek için hoyratça yağmalanıyor.

Ormanlarımız, Denizlerimiz, Nehirlerimiz, derelerimiz, soluduğumuz hava, Termik santrallar ve doğaya ve insana zarar veren Nükleer santraller ile kirletiliyor ve yok ediliyor.

Ne için! Daha fazla enerji. Neden! Daha fazla, daha fazla üretim için.

Başka çözüm var mı? Var! Nedir? Yenilenebilir enerji kaynakları “Güneş, Rüzgâr” vb.

Kapitalist ülkeler kendi kamuoyu baskıları nedeniyle ihtiyaçları olan enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamaya çalışıyor.

Kendi ülkelerinde vazgeçtikleri nükleer ve termik santralleri bizim gibi demokrasisi yoksunu az gelişmiş ülkelere ihraç ediyorlar. Bizim gibi ülkeler de ömürleri sınırlı, teknolojisi geri bu kirletici sistemleri “Kalkınma” ve “Büyüme“ gibi vaatlerle bize halkı kandırmak için alıyorlar.

Örneğin sadece Trakya’da;

• Yol yapmayı, inşaat yapmayı hizmet olarak gören anlayış; Trakya’da bütün itirazlara rağmen, taş ocakları ve madencilik faaliyetlerine izin vermekte, ÇED(Çevresel Etki Değerlendirmesi) ve SED (Sağlık Etki Değerlendirmesi)e gerek olmadığı konusunda kararlar almaktadır. Bu şekilde halkın, hukuk yoluyla hakkını aramasının önüne geçilmektedir.

• Trakya gibi 1. Sınıf tarım topraklarında, yüzlerce uranyum ve linyit arama sondajları ile bölgemizde yer altı ve yer üstü doğal varlıklarımıza vereceği zararlar göz ardı edilmektedir.

• Yenilenebilir enerji aldatmacasıyla özel koruma alanı ilan edilen, çok özel ekolojik değerlere sahip Enez, Kıyıköy, Gelibolu hattında deniz üstü ve kıyı şeridini kapsayacak Rüzgar Enerji Santralleri (RES) yapılmak istenmektedir.

• Verimli topraklarıyla uzun yıllardan beri ülkenin buğday, ayçiçeği ve pirinç ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Trakya’mız; İstanbul’un arka bahçesi haline getirilip, bütün kirletici sanayi kuruluşları bölgemize yönlendirilmektedir.

Bu denetlenmeyen kirletici sanayi kuruluşlarının, Ergene nehrini kirleterek yapmış oldukları tahribat ortadadır. Ürünlerimiz kobalt, cıva, kadmiyum, kurşun, arsenik gibi ağır metallerle

zehirleniyor. Kanser, cilt, böbrek ve karaciğer gibi hastalıkları, Türkiye ortalamasının da üstüne çıkarak insanları öldürmeye devam ediyor

• Yapıldığı her köye, kasabaya, kente karanlık günler getiren kömür ve doğalgaz yakıtlı termik santraller şimdi Trakya’nın kapısını çalıyor. Silivri ve Çerkezköy’de acele kamulaştırma yöntemiyle kömürlü termik santral yapılmak isteniyor. Bunun için 25 ve 100 binlik plan değişiklikleri yapılması anayasayla güvence altına alınmış sağlıklı çevrede yaşama hakkımıza bir darbedir.

• Kentimizde yeni yapılan katı atık tesisinde ayrıştırma yapılmamaktadır. Kaynağında ayrıştırma yapılması görüşündeyiz. Vahşi depolamanın iyileştirilmiş biçimiyle çöp toplamanın çevre kirliliğini azaltmadığı ortadadır.

• Halkın, kişi başı 14 metrekare olması gereken aktif yeşil alan hakkının kullanımı, özel işletmelere devredilmiş, bu alanlar beton vb. yapılarla doldurulmuştur. Yeşil alanlarımızın ve üç nehre sahip kentimizin su kıyılarının kamu yararına geri döndürülmesini istiyoruz.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bir kez daha uyarmak istiyoruz.

Hava, su, toprak, insan düşmanı kirli enerji kaynaklarından derhal vazgeçilmelidir. Ülkemizde bolca bulunan güneş, rüzgâr ve termal kaynaklara, yenilenebilir enerji kaynaklarına dönülmesinin kaçınılmaz olduğunu ısrarla tekrarlıyoruz. Bizler yaşam alanlarımızı şirketlerin kârlarına kurban edilmesine sonuna kadar itiraz edeceğimizi, mücadelemizi sürdüreceğimizi 5 Haziran Dünya Çevre Gününde bir kez daha duyuruyoruz.

Tüm halkımızı 5 Haziran Dünya Çevre Gününde Tekirdağ da düzenlenen ‘’TRAKYADA ÇEVRE SAĞLIĞI SEMPOZYUMU’’na davet ediyoruz.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu

Ayten EREN

02.06.2018

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER