SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

Seçmeli dersleri öğrencilerimiz seçsin,

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!
Bu haber 08 Şubat 2018 - 15:51 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİN

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı II. Dönemi başladı. Hepimizin çok iyi bildiği büyük sorun ve kaygılarla tamamlanan I. Yarıyıl boyunca, VELİ-DER olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiş, eğitimde yaşanan çarpıklıklara dikkat çekmiştik. Bütün uyarılarımıza karşın, eğitimin dinselleşmesi; gerici tarikat ve cemaat vakıflarıyla/dernekleriyle imzalanan protokoller; tarikat/cemaat yurtlarında çocuklarımızın istismara uğraması; sınav sistemlerinde yaşanan kaos/belirsizlik… vb sorunlar katlanarak artmıştır! Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin sorunlarına çözüm üretmek yerine, bu sorunların bizzat kaynak bulduğu bir kuruma dönüşmüştür. MEB, II. Yarıyıl için de çarpıklıkların derinleşerek devam edeceği yönünde belirtiler göstermekten çekinmemiştir. TEOG yerine getirilen “liselere geçiş sınavı” adeta bir “çember oyununa” çevrilerek, “sınavın çok zor olacağı; ‘sıfır’ çekenlerin sayısının çok olmasına kimsenin şaşırmaması gerektiği…” gibi açıklamalarla, kendi becerisizliklerine mazeret üretmeye çalışıyorlar!

Liselere Geçiş Sınavı’nda yaşanacak sorunlar, şimdiden önemli ipuçları vermektedir: Çocukların sadece yüzde onunun bu sınavlarda “başarılı” olarak “nitelikli” okullara gideceğini, geri kalan çocuklarımızın imam hatip liselerine mahkum edilmek istendiğini artık gizleme gereği bile duymuyorlar!

Seçmeli dersleri öğrencilerimiz seçsin,

2017-2018 Öğretim Yılı ikinci döneminde seçmeli dersler tespit edilecektir.Çocuklarımız hangi başlık altındaki hangi dersi seçmek istiyorsa onu seçmelidir. Veli Der olarak, bu konuda yapılacak her türlü zorlama ve baskıcı yönlendirme karşısında olacağımız;çocuklarımızın haklarını sonuna kadar koruyacağımız bilinmelidir.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz:

Bu ülkenin bütün çocukları “nitelikli”, eşit, kamucu, laik ve bilimsel eğitim imkanlarına kavuşmak zorundadır! Hem Anayasa, hem de 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, bunu, MEB’in “olmazsa olmaz” görevi saymaktadır. MEB, kanunların kendisine yüklediği “asli görevini” Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve “sair” gerici tarikat ve cemaatlere devredemez! Liselere Geçiş Sistemi’ni, sınavları, müfredatı; bir bütün olarak eğitim-öğretimi “yap-boz” tahtasına çeviren MEB’in TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ! Aldıkları her kararın; çocuklarımızın geleceğini “sosyal mühendislik” projelerine alet etmeye yönelik her türlü uygulamalarının TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER