SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Denetimler artarak devam edecek

Denetimler artarak devam edecek
Bu haber 09 Ekim 2017 - 15:34 'de eklendi ve 377 kez görüntülendi.

Keşan Belediyesi kış aylarında kullanılması planlanan kömürlerden numune alımlarını artırarak sürdürüyor.

Keşan Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, ilçe genelinde hem ithal hem de yerli kömürün satışına ilişkin satış izin belgesine sahip firmalarda denetim yapıldığı belirtildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri denetimlerle ilgili şunları kaydetti: “Halkımızın daha sağlıklı bir ortamda yaşaması için belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygun kömür satışı yapmayan firmalara da gerekli yaptırımları uyguluyoruz. Bu kapsamda belgesiz kömür sevkiyatı yaptığı tespit edilen firmalara 2017-2018 kış mevsimi öncesinde toplamda 25 bin 472 TL idari para cezası kesildi ve sevkiyatı yapılan belgesiz kömürler kaldırılarak ilçe dışına çıkarılması sağlandı. Aynı zamanda satış izin belgesine sahip olup ancak satışını yaptığı kömürlerin çuvallarında kriterlere uymayan değerler taşıyan kömürlerin de ilçe girişine izin verilmiyor. 1 Haziran 2017 tarihli İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarında belirtilen yerli kömür ve ithal kömür kriterlerini sağlayan ve Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden uygunluk izin belgesi ve satış izin belgesi alan firmalar belediyenin www.kesan.bel.tr adlı internet sitesinde 2017-2018 Kış Mevsiminde Kömür Satışı Yapabilecek Firmalar başlığı altında yayınlanmakta ve yeni belge alan firmalar olduğu takdirde güncellenmektedir.”

Önümüzdeki günlerde denetimler artarak devam edecek

Denetimler esnasında sevkiyatı yapılmış kömürlere ait belgeleri denetim ekiplerine sunamayan apartmanlara ve sevkiyatı gerçekleştiren firmaya idari para cezaları kesildiğini belirten müdürlük yetkilileri şunları aktardı: “Bu cezanın yanı sıra söz konusu kömürlerin Keşan dışına çıkarılması sağlanıyor. Ağır kış şartlarında mağdur durumda kalınmaması için apartman yöneticileri sevk irsaliyesi ve satış izin belgesinde Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü <kontrol edilmiştir> kaşesinin bulunduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir.”

Sevkiyatı yapılan kömürlerden numune alımları devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün “Katı Yakıt Numune Alma” genelgesine ilişkin kömürlerden numune alındığı aktarılan açıklama şunlar dile getirildi: “Denetimler sırasında ekiplerimiz kömürlerin, Keşan özelindeki katı yakıt kullanımına ilişkin kriterlere uygunluğunu denetliyor. Bu kapsamda Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ve hava kirliliğinin önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda, 2017-2018 kış mevsimi öncesinde kömür satışı için yetki belgesi alan firmaların satış yaptığı apartmanlardan alınan kömürler, akredite laboratuvarlara gönderiliyor. İlk kez numune alınan kömürlerin kriterleri karşılamadığının tespiti halinde numune alınan apartmandaki kömürlerin kaldırılması isteniyor. Aynı firmanın

kömüründen ikinci defa numune alınıp sonuçlar yine istenen değerleri karşılamıyorsa, firmanın Keşan genelinde sevkiyat yaptığı kömürlerin tamamını kaldırılması isteniyor ve durum Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildiriliyor. Alınan numuneler neticesinde iki defa kriterleri karşılamayan firmaların kömür satış izin belgesi bir yıl süreyle iptal ediliyor.

Belediye yetkilileri, Keşan’ın rahat ve temiz bir nefes alması için vatandaş odaklı çalışmaların artarak devam edeceğini bildirdi.

İl Mahalli Çevre Kurulu kararları gereğince Keşan’da ısınma amacıyla 5 bin 800 kalorinin altında ve yüzde 1,6 kükürt değerinin üzerinde kömür kullanılmasının yasak olduğu bir kez daha vurgulanan açıklamada, vatandaşların belgesiz kömür kullanmamaları konusunda uyarıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER