SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Dikkat: “Horlama sebebiniz tıkayıcı Uyku Apnesi olabilir!”

Dikkat: “Horlama sebebiniz tıkayıcı Uyku Apnesi olabilir!”
Bu haber 21 Temmuz 2021 - 15:36 'de eklendi ve 160 kez görüntülendi.

Horlama; nefes alırken havanın aşırı gevşemiş ve daralmış boğazdan geçerken yumuşak dokulara çarpması sonucu oluşan gürültülü ve kaba bir sestir. Hemen hemen herkeste olabilen horlama, ancak uzun süreli ve şiddetli olması halinde bazı ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Kilo verme, gece yatmadan alkol kullanımını kesme veya kas gevşetici ilaçlar kullanmama gibi hayat tarzı değişiklikleri normal horlamalara yardımcı olacaktır. İleri evrelerde bazı medikal cihaz kullanımları ve cerrahiler de etkili olabilir.

Dikkat: “Horlama Sebebi Tıkayıcı Uyku Apnesi Olabilir!”

Horlamaların hepsinde olmasa da bir kısmındaki neden, Tıkayıcı Uyku Apnesi (TUA) hastalığı olabildiğini söyleyen BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Prof. Dr. Altan Yıldırım “Tıkayıcı Uyku Apnesi şüphesi” belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında güncel bilgi ve tedavi yöntemlerini anlattı: “Tıkayıcı uyku apnesi, genellikle çok gürültülü bir horlamayı takip eden bir sessizlik dönemi ve bu sırada nefesin kesilmesi, durması ile başlar sonrasında fokurdayarak ve tıkanarak alınan bir nefes ile biter.

· Uykuda nefes durmasına tanıklık edilmiş ise,

· Gündüz aşırı uyuklama varsa,

· Konsantrasyon zayıflığı oluyorsa,

· Sabah baş ağrıları varsa,

· Uyanıldığında boğaz ağrısı oluyor ise,

· Huzursuz uyku varsa,

· Geceleri nefeste daralma ve tıkanma yaşanıyorsa,

· Yüksek tansiyon mevcutsa,

· Partneri huzursuz edecek şiddette bir horlama ise,

· Çocuklarsa dikkat bozukluğu, davranış bozukluğu veya okul performans düşüklüğü görülüyorsa,

Bütün gece boyunca tıkayıcı uyku apnesi (TUA) defalarca tekrar ederek devam eder. Hasta bu sırada yüzeysel bir uyku içerisindedir ve dinlendirici olan uykunun derin (REM uykusu) aşamasına geçememektedir. Tıkayıcı uyku apnesi tanımını karşılayan semptomlar hastanın uykusunda her saat başına 5 kez ve daha fazla tekrar ediyorsa bu hastada ‘’Tıkayıcı Uyku Apnesi” yani TUA mevcuttur. Uykuda her saat başına görülen semptomların sayısı; 5 ile 15 arasında ise hafif, 15 ile 30 arasındaysa orta, 30 üzeri ise ağır tıkayıcı uyku apnesi olarak tanı alır. Ağır tıkayıcı uyku apnesi ciddi kalp ve hipertansiyon sorunlarının başlıca nedenlerinden biridir. Çocuklarda tıkayıcı uyku apnesi sıklıkla iri bademciklerden dolayıdır ve kolayca tedavi edilebilmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER