SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Dr.Fatma Aksal’dan Doç.Dr.Okan Gaytancıoğluna cevap…

Dr.Fatma Aksal’dan Doç.Dr.Okan Gaytancıoğluna cevap…
Bu haber 20 Haziran 2021 - 13:06 'de eklendi ve 304 kez görüntülendi.

CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun Kapıkule-Halkalı Hızlı Tren Projesi kapsamında iki bakanlığa verdiği soru önergesini eleştiren Ak Parti Milletvekili Dr.Fatma Aksal , demiryolu hattı yapımı nedeniyle çıkan hafriyat topraklarının dökülmesi sonucu meraların yok olmadığını elde edilen nebati toprağın mera alanlarının ıslahında kullanıldığını söyledi.

Ulaşım projelerinin bir ülkenin ve bölgenin gelişmesi ve kalkınmasının temeli olduğunu kaydeden Fatma Aksal, şu ifadeleri kullandı: “Bu anlayışıyla AK Parti olarak Kovid-19 salgınına rağmen, ülkemizde ve bölgemizde her alanda olduğu gibi ulaştırma yatırımlarına da devam ettik ve ediyoruz.Edirne için Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden Kapıkule-Halkalı Hızlı Tren Projesinin yapımı da hızla devam ediyor. Tamamlandığında Kapıkule-Halkalı yolcu seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya, yük taşıma süresi 6 saat 30 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşecek.Çevreye duyarlı olarak yapımı süren proje ile bölgedeki kara ulaşım yoğunluğunun, kazaların ve hava kirliliğinin azalması; bölgede üretilen ürünlerinin ihracat imkânlarının artması ve imalat sanayisine gerekli olan hammaddenin lojistik maliyetlerinin azalması sağlanacak.

Projeyi bir an önce tamamlamak için çalışmalar hızla devam ederken, CHP Edirne Milletvekili Sayın Okan Gaytancıoğlu Halkalı – Kapıkule arası Hızlı Tren Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle çıkan hafriyat topraklarının dökülmesi sonucu meraların yok edildiğini belirterek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına konuyla ilgili birer soru önergesi verdi. Yeri geldiğinde rekabeti ve siyasi çekişmeyi izah etmek mümkün olabilir ama ilimize gelecek yatırımı engellemek, karalamak asla kabul edilemez. Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattında elde edilen nebati toprakları 10 milyon m² mera alanının ıslahında kullanıyor; Tarım İl Müdürlüklerinin desteği ile verimli mera alanlarına dönüştürüyoruz. Islah sonrası mera alanlarında ot veriminde yaklaşık 3 kat artış görülmüştür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER