SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ…

BİR DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ DAHA ÖYLECE GEÇİP GİTMESİN

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ…
Bu haber 11 Ekim 2017 - 7:18 'de eklendi ve 620 kez görüntülendi.

11 Ekim Dünya kız Çocukları Günü, tüm kız çocuklarının ideal veya olması gerektiği gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı zamana kadar eşitsizliklerle mücadele günü olarak kabul edilmeli ve içi boş bir bayram günü olarak değerlendirilmemelidir.

Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle 11 Ekim Günü Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır. Kararda, “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Ayrıca kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmaktadır.

Yine Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye tarafından imzalanarak 27 Ocak 1995’te yürürlüğe girdi.

Avrupa Konseyi’nin İstanbul Sözleşmesi’ne ev sahipliği yapan ve bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olan Türkiye kız çocukları için Uluslararası sözleşmeleri imzalayıp TBMM’den geçirerek uymayı taahhüt ederken, ne yazık ki hala kız çocukların okullaşmasındaki sorunları, istismar ve şiddet ile cinsiyete dayalı eşitsizlikleri ve erken yaşta evliliklerinin engellenmesini başaramamıştır.

Ülkemizde Kız Çocuklarının güçlenmesi için;

 • Kız çocuklarına yönelik cinsiyet eşitliği sağlanmalı
 • Kız çocuklarına yönelik ihmal ve istismar önlenmeli
 • Kızlara yönelik kadın olmalarından kaynaklı şiddetle mücadele edilmeli
 • Kızların yetenek ve isteklerine göre eğitim almalarının yolu sonuna kadar açılmalı
 • Erken yaşta evliliğin önlenmesi için 12 yıl mecburi temel eğitim kabul edilmeli
 • Karma eğitim sistemi devam etmeli
 • Okullarda toplumsal cinsiyet dersi konulmalı
 • Ders kitaplarında toplumsal cinsiyet eşitliğine yer verilmeli
 • Çocuklarla çalışan herkes cinsiyet eşitliği eğitimi almalı
 • Toplumsal politikalarda kız erkek eşitliği gözetilmeli
 • Kız çocukları siyasete ve dine malzeme yapılmamalı
 • Medya’da toplumsal  cinsiyet konusuna duyarlılık geliştirilmelidir.

Kız çocuklarının güçlenmesi ve toplumda pozitif bir imaja sahip olmaları için yasalar önemlidir. Halen mecliste komisyondan geçen, İl ve İlçe Müftülüklerine resmi nikah kıyabilme yetkisinin verilmesi, sonrada müftülüklerin bu yetkileri imamlara devretmesini sağlayacak yasa tasarısı çocuk yaşta yapılacak evlendirmeleri kolaylaştıracaktır. Bu tasarının kabul edilmesi; Çocukların her türlü taciz ve tecavüze korunmasız bırakılmış hale getirilmesine, kız çocuklarının eğitimden yoksun kalarak küçük yaşta evlendirilmesine yol açacak. Zaten bu sayılar çok yüksek, 3,5 milyon civarında çocuk gelin var. Bu büyük bir toplumsal sorun olarak mevcutken daha da derinleşecek.

Yasalarda var olan hakların kız çocukların, kadınların elinden alınmaması için çalışırken toplumsal yaşamda kızların güçlenmesi için birer birey olarak algılanırken kızlarında başarılı olabileceklerine inanmaları, yeteneklerini keşfederek özgüvenle haklarını talep etmeleri için desteklemeliyiz.

 

EDİRNE ÇOCUK HAKLARI DERNEĞİ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER