SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

EDEKÖY KATLİAMI KARARI İADE EDİLDİ

Başkan Mehmet Geçmiş, alınan kararın geri iade edilmesine üzüldüklerini söyledi.

EDEKÖY KATLİAMI KARARI İADE EDİLDİ
Bu haber 01 Şubat 2018 - 17:01 'de eklendi ve 1.448 kez görüntülendi.

İl Genel Meclisi’nin Edeköy Katliamına ilişkin şehitlik alana 2018 adet fidan dikilmesi ve köy meydanına anıt ve kitabe konulması yönünde geçen ay almış olduğu kararı, Vali Günay Özdemir tarafından iade edildi. İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, kararın geri iade edilmesine tepki gösterdi.
Şubat ayı toplantılarına başlayan İl Genel Meclisi’nin ilk oturumunda Ocak ayında meclis gündemine gelen Edeköy katliamına ilişkin şehitlik alanın belirlenmesi, alana anıt ve kitabe yapılması ve 2018 şehit adına fidan dikilmesine yönelik meclis kararı, Vali Günay Özdemir tarafından meclise geri iade edildi.
Geçtiğimiz Ocak ayı toplantılarının dördüncü oturumunda İl Genel Meclis üyeleri tarafından 1912 yılında Meriç Edeköy’de yaşanan katliama ilişkin hazırlanan komisyon raporu oy birliği
ile kabul edilmişti. Raporda; yaşanan katliamın yerinin belirlenerek koruma altına alınması, olayı anlatan tarihi geçmişe uygun anıt ve kitabenin olayın gerçekleştiği Kadıdondurma köyü meydanına konulması ve şehitler anısına 2018 adet fidan dikilmesi yönünde oy birliği ile
karar alınmıştı.
Meclisin bu kararı Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından meclise iade edildi. Vali Özdemir imzasıyla gönderilen yazıda şehitliklerle ilgili düzenlemenin Valilik yetkisinde olduğu, bu
nedenle Edeköy Katliamı ile ilgili meclis kararının, İl Genel Meclisi’nin görev ve yetki alanına girmediğinden iade edildiği belirtildi.
Kararın iade edilmesi meclis üyeleri arasında tartışmaya açıldı. Ak partili meclis üyeleri Vali Özdemir’in görüşüne katıldıklarını belirtirken, bazı CHP’li üyeler ise tepki gösterdi.
Ak Parti Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, Valinin görüşüne katıldıklarını,meclisin böyle bir yetkisi olmadığını ifade etti.
CHP Keşan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim, İl Genel meclisinde Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu kurulduğunu ve konunun meclis gündemine getirildiğini
belirterek, çalışmanın bugüne kadar neden gündeme getirilmediğini sordu.
İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, alınan kararın geri iade edilmesine üzüldüklerini,bu tür durumlarda yüz yüze görüşerek istişare yapılmasının daha faydalı olacağını söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER