SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

EDİRNE SARAYI KAZILARI..

EDİRNE SARAYI KAZILARI..
Bu haber 04 Şubat 2018 - 23:28 'de eklendi ve 667 kez görüntülendi.

Edirne İl Genel Meclisinin bu dönemki çalışmalarını gerçekten de beğenip takdir ettiğim için bir köşe yazısı ile teşekkür etmeyi düşünürken birçok önemli konuya değindikleri ve ele aldıkları gibi Edirne Sarayı ve Kum Kasrı Hamamını da araştırma konusu yapınca bu konuyu ele alıp kendilerine bu vesileyle teşekkür edip başarılar dilemeyi uygun gördüm ve bu gün bu konuyu ele alıyorum.

İl Genel Meclisinin Başkanı Mehmet Geçmiş ve üyeleri ile özellikle Turizm Komisyonunu bu konuyu ele aldıkları için tebrik ediyor kutluyorum.

20 yıldan bu yana devam eden ve birçok kişi tarafında da akıbeti ve çalışmaları merak edilen Edirne Sarayının önemli paralar harcanmasına rağmen çok ta fazla gün yüzüne çıkmış tarihi kalıntılarının bulunmayışı insanların burası ile ilgili merakını da arttırıyor doğal olarak.

Edirne Sarayı ile ilgili en fazla yazı yazıp haber yapanlardan biriyim sanırım

1999’larda başlayan ve 2004 yılında hız kazanan çalışmaların neden böyle ağır aksak yürüdüğünü merak ederim.

Maddi bir sıkıntının olmadığını ve TBMM bütçesinden ve İl Özel İdaresi bütçesinden tahsis edilen ödenek ile bu işin sürdürüldüğünü bildiğim için duraklamanın sadece hava şartlarından olabileceğini düşünürüm hep.

Ama çoğu kez öyle olmadığını öğrenir ve üzülürüm.

2004 yılında dönemin TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın özel ilgili ve desteği ile hız kazanan çalışmalar 2009 yılında ikinci ihale ile yeniden başlamasına rağmen arzulanan hızda yürümemişti.

Hatta bu süreçte 4 kez ihaleye dahi çıkarılmıştı.

Aslında bu konuyu yazmış ve 2009 fiyatları ile 2012 fiyatları arasındaki farkın devlet zararı olduğunu ve müteahhidin cebine girmiş olabileceğini belirtmiştim.

Ne oldu, ne yapıldı bilemem.

Ben sadece bir yurttaşlık görevi yapmıştım ve denetim eksikliğini dile getirmeye çalışmıştım.

2009 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda daha önemli mesafeler alındığını söylemek mümkün elbette.

Osmanlı’nın ikinci büyük sarayı olan Edirne Sarayı’nın ayakta kalan ve harap durumdaki mutfak ve hamam kısmının ayağa kaldırıldığını görüyoruz.

Saraydan günümüze kalan yapıların tespiti amacıyla belgeleme çalışmalarının başlatılacağını biliyorum ama sonuç ne oldu bilemem.

2013 yılında Vali Hasan Duruer’in restorasyonu tamamlanan Saray Mutfağının müze olarak kullanılabileceği ve burada saray kazılarından çıkan eserlerin revoleleri ile eski fotoğrafların sergilenebileceğini söylemişti.

Aslında herkesin söylediği ve istediği de buydu.

Tamamlanmış olan bölümlerin hizmet vermeye başlaması binaların sağlığı açısından da önemli çünkü.

İnsanın ve eşyanın olmadığı mekânlar çökmeye mahkûmdur zaten.

Ama sonuç çıkmadı ve hiçbir şey yapılmadı o günden bu yana.

Taşkınların engel teşkil ettiğini düşünüyorum şahsen.

Saraydan günümüze kalan yapıların tespiti amacıyla belgeleme çalışmalarının başlatılacağını biliyorum ama sonuç ne oldu bilemem.

Yine önceki yıllarda başlatılan saray alt yapısı ile aşçı koğuşlarına ait kalıntıların ortaya çıkarıldığı Matbah-ı Amire ile Tunca Nehri arasındaki bölümdeki kazı çalışmalarında da önemli mesafeler kat edilse de her yıl yaşanan taşkınlar nedeniyle kazı yapılan alanlar yeniden toprak ile doluyor her yıl.

Aslında bu işin sorumlusu Mustafa Özerin başladığı yıllarda Yardımcı Doçent, şimdi ise Prof. olduğunu düşündüğümüzde, bu kazıların daha birçok kişiyi eskiteceğini söylemek mümkün olacak.

Başka illerde yapılan bu tür kazı ve restorasyon çalışmalarında halk hemen her gün orayı doldurur ve çalışmaları yerinde izlemeyi ister.

Valiler, kaymakamlar ve daire müdürleri sık sık bu çalışmaların bulunduğu alana gelerek çalışanların kontrol altında olduklarını hissettirip onlara manevi güç ve şevkte verirler.

Ama Edirne’mizde bunu görmek mümkün değildir nedense.

Edirne Sarayı kazı çalışmalarını kaç kişi gördü diye bir anket yapın, büyük bir hayal kırklığına uğrayacağınız sonuç ile karşılaşmanız mümkündür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER