SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

EDİRNE SULAR ALTINDA.!!!!!!

EDİRNE SULAR ALTINDA.!!!!!!
Bu haber 01 Nisan 2018 - 23:08 'de eklendi ve 716 kez görüntülendi.

Ne kadar yanlış ve vahim bir ifade.
Okuyanlarda sanacaklar ki Edirne gerçekten nehir taşkınları nedeniyle gidilmesi ve gezilmesi mümkün olmayan bir şehir haline gelmiş.
Oysa yıllardır yaşananlardan farksız olan bir durumdan başka bir şey değil.
Tunca nehri kenarında bulunan kuzey köylerinin arazilerinde ve kenar evlerinde yaşanan olumsuzluklar,Tunca köprüsünden ve Karaağaç yolunun belli kesimlerinde meydana gelmiş olan geçiş zorlukları dışında abartılacak ve ürkütücü ifadeler kullanılmasına vesile olacak durum söz konusu değil.
Kaldı ki; bu yıl Mehmet Müezzinoğlu Köprüsünün yapılmasıyla Karaağaca geçişlerde de bir sıkıntı yaşanmadı.
10 yıl önceleri Karaağaç Mahallemizin göl mahalle denilen yeni yerleşiminde evlere sular giriyor ve mağduriyetler yaşanıyordu ama daha sonra yapılan bir ilave sedde ile bu da ortadan kalktığı için hiçbir olumsuz durum yaşanmıyor.
Zaten Edirnenin diğer yerlerinde Taşkının adı bile yok.
Hal böyle olmasına rağmen basında çıkan ve başlıkta kullandığım cümleye benzer ifadeler maalesef Edirne’nin sular altında kaldığını ve bu şehre gitmenin tehlikeli olduğunu çağrıştıran ifadeler oluyor.
Böyle olunca da Edirne’ye gelmeyi düşünen insanlar doğal olarak vazgeçip gelmiyor ve olan esnafa oluyor.
Gazeteci kardeşim Gökhan Tuzladan geçtiğimiz gün bir paylaşım yaparak basındaki diğer arkadaşlarını uyararak böyle haberler yapılmasının yanlışlığını ifade edip uyarıda bulunmuş.
Ayni duyarlılığı hepimizin göstermesi gerekir elbette.
Nehir taşkınlarının yerleşim yerleri ve bölgeleri ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını esas olumsuzlukların tarım arazilerinde meydana geldiğini defalarca yazmıştım ve haber ve değerlendirme yazılarımızın bu noktadan bakarak yapılmasının yararını ve doğruluğunu anlatmıştım.


Bakın şimdi taşkınlar nedeniyle ekili alanlara veya ekilmeyi bekleyen tarlalara gelen kum yığınlarının yaptığı zarar ve ziyanların meydana getirdiği olumsuzluklar en fazla itibar etmemiz gereken konular olmalı.
Meriç,İpsala,Enez ovalarında seddelerinde patlaması ile geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine kum dağları ve öbekleri oluşacak ve güzelim ova toprakları kum tarlası haline gelecek.
İşin vahameti burada.


Bu yıl yaşanan taşkınlarda Kanal Edirne’nin tamamlanamamış olmasının önemi büyük elbette.
Şayet Meriç bağlantı noktasındaki işler bitmiş olsaydı bu kadar olumsuz durum söz konusu olmazdı.
Tabiiki Tunca nehri aslında bu konuda en büyük olumsuzluğu yaşatan nehrimiz.
Tuncanın yatağı o kadar dolu ki,en derin yerinde dahi insan beline kadar gelen su birikebiliyor.
Geçmişte o devrin Ticaret gemilerinin yolculuk yaptığı Tunca şimdi bir yağmurda yatağından çıkarak taşkınlar meydana getirebiliyor.


Her zaman dile getirdiğim iddiam ile yazımı noktalıyorum;Tuncanın yatağını temizlemediğimiz veya önüne bir baraj yapamadığımız sürece bir değil birkaç kanal daha yapsak bu akbetten kurtulmamız mümkün olamaz.
Benim görüşüm tabiiki..

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER