SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Edirne’ye özgü el sanatlarını öğrendiler!

Edirne’ye özgü el sanatlarını öğrendiler!
Bu haber 11 Haziran 2022 - 6:48 'de eklendi ve 435 kez görüntülendi.

Türkiye’de yaşayan Japon ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü İstanbul Japon Okulu öğrencileri, Türk kültürünü ve Türk tarihini tanımak için Edirne’yi ziyaret etti. Edirne Belediye Başkanlığı Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’ni gezen öğrenciler, burada Edirne’ye özgü el sanatlarının yapımını öğrendi.
Her yıl Türkiye’nin başka bir bölgesini gezen İstanbul Etiler’de bulunan Japon Okulu’nda eğitim gören ilkokul ve ortaokul olmak üzere toplam 17 öğrencinin bu yılki durağı Edirne oldu. İstanbul’daki EMITT Turizm Fuarı’nda Edirne Belediyesi’nin standını gezdikten sonra Edirne’ye gelmeye karar veren İstanbul Japon Okulu öğrencileri, beraberlerinde öğretmen ve rehberleri ile Edirne Belediye Başkanlığı Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’ni de ziyaret etti.

Öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde Edirne Belediye Başkanlığı Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’ndeki eğitmenlerden Edirnekari, Mis Sabunu ve Aynalı Süpürgenin yapımını öğrendi.

Öğrenciler, Edirne’yi çok sevdiklerini belirterek, “EMITT Turizm Fuarı’nda Edirne Belediyesi’nin standını gezdik ve Edirne’nin kültüründen ve el sanatlarından çok etkilenmiştik. Bu nedenle Edirne’ye gelerek, bu kenti daha yakından tanımak istedik” dediler.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İstanbul Japon Okulu’nun EMITT Fuarı ardından kendileri ile irtibata geçerek Edirne’ye gelmek istediklerini bildirdiklerini, bu kapsamda yapılan ziyaretten de memnun olduklarını söyledi. Gürkan, “Şehirleri geleceğe tarihi, kültürü, sanatı taşır. Turizm geliştikçe şehirler de dünyada tanınır hale gelir. Edirne şehir bazında artık turizm açısından çok önemli bir ivme yakaladı ve bunu artırarak devam edecek. Hedefimiz Edirne’yi çok daha tanınır bir şehir yapmak. Japon öğrenci kardeşlerimiz de fuarda standımızı ziyaret ettiklerinde Edirne’nin kültüründen etkilenmişler. Şimdi burada onları ağırlamaktan çok mutluyuz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER