SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Edirne’ye “Yılın Festival Şehri” ödülü…

Edirne’ye “Yılın Festival Şehri” ödülü…
Bu haber 15 Mayıs 2022 - 20:44 'de eklendi ve 146 kez görüntülendi.

Dünyanın en büyük organizasyonların biri olan Kırkpınar Güreşleri ve Kültür etkinlikleri başlı başına bir festival. Edirne Kakava Şenlikleri sayesinde binlerce turisti ağırlıyor. Edirne ciğerinin tanıtıldığı Bando ve Ciğer festivali programı içinde yer alan Uluslar arası Bando Festivalinin Edirne tanıtımında çok önemli rol oynadığı inkâr edilemez. Bitmedi. Meriç Kano Kürek yarışları, 20 dekarlık arazide Lavanta Festivali, Karaağaç kabağının tanıtıldığı Kabak Festivali ve tarihi tren garının büyüleyici atmosferinde düzenlenen Kahve ve Çikolata Festivali Edirne’yi Festivaller şehri yapıyor ve haklı olarak ödülünü de alıyor.Kültür Müdürlüğünün açıklamasına göre bu yıl festivallere yenileri eklenirken, el sanatlarından müziğe, gastronomiden eğlenceye geniş bir yelpazede sunulacak festivallerle bahar, yaz ve sonbahar ayları Edirne’de dolu dolu geçecek.Edirne Cadde Fest1, 9/8 Festival Altineller El Sanatları Festivali, Uluslararası Balkan Halk Dansları Festivali, Uluslararası Gastronomi Festivali, Edirne Peynir Günleri Festivali, Uluslararası Balkan Sokak Müziği Festivali, Seferad Yemekleri Festivali gibi festivaller hem damağa hem de kulağa hitap edecek.

Recep Gürkan bu festivaller sayesinde 10 bin Turist hedefine yaklaşıldığını ifade ederek Edirne bunlara hatta fazlarına layık bir şehirdir.Bu etkinlikler devam edecek dedi.Vali Ekrem Canalp yaptığı  konuşma şunları söyledi,Bu etkinlikler Edirne Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor. Edirne’nin “Yılın Festival Şehri” ödülünü aldığını ifade eden Soytürk, Ödülün kendilerini ve Edirnelileri onurlandırdığını söyledi. Belediye Başkanı Recep Gürkan da bu festivaller sayesinde hedefimiz olan 10 Bin Turiste yaklaştık ve yakın bir süreçte hedefe ulaşacağımıza inanıyorum derken Vali Ekrem Canalp ta Edirneden ayrılmadan önceki son konuşmasında şunları söyledi; Edirne’nin kültür turizminin başkenti olduğunu belirterek, “Burası kültür turizminde Türkiye’deki başkentidir ve sizler şu anda Türkiye’de kültür turizmini başkentinde bulunuyorsunuz

Bu yıl bütün paydaşlarımızla beraber yerel yönetimlerimizle işin içerisinde olmak üzere bir turizm master planı yaptık. Yapmış olduğumuz master planı bu işin her şeyini kapsıyor Ama bunun içerisinde bir bölüm var. O da festivaller ve etkinliklerle ilgili. Eğer biz kültür turizminde iddialı olmaya, dünya çapında olmaya adaysak o zaman yapmamız gereken işlerden bir tanesi de çok fazla sayıda festivale ve çok fazla sayıda etkinliğe de ev sahibi yapmak zorundayız.”dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER