SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

EĞİTİM SİSTEMİNDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALIDIR.

Müfredat milli ve manevi değerlerimize uygun olmalıdır.

EĞİTİM SİSTEMİNDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALIDIR.
Bu haber 27 Mart 2018 - 13:30 'de eklendi ve 567 kez görüntülendi.

Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran, çocuklarımızın dünya ile rekabet edebilecek kabiliyette yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. Demirkıran açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ülkemizde ilk, orta, lise ve yükseköğretime giden öğrenci sayımız 20 milyonun üzerindedir. Çocuklarımız gençlerimiz okula gidiyor, geliyor. Peki, ne öğreniyor? Bu kadar zaman, bu kadar emek veriliyor. Beklenen netice alınabiliyor mu? Buna olumlu cevap verebilmek zor. Şunu ifade etmeliyiz ki, Milli eğitim kurumu dünyanın içinde bulunduğu koşullara ayak uyduramıyor. Milli eğitimde köklü bir düzenlemeye acilen ihtiyaç vardır.

Eğitim, yüksek ahlaki ve manevi değerlere sahip, içinde bulunduğu topluma hizmet etme arzusu ile tutuşan, hak ve hukuka riayet eden, mesleğinde başarılı insanlar yetiştiren en önemli alanlardan hizmet alanlarından biridir.

Öncelikle meslek olarak öğretmenin saygınlığı arttırılmalıdır. Öğretmenlerin ekonomik sorunlarından kurtulmuş olarak kendilerine ve öğrencilerine daha fazla zaman ayırabilmesi ve öğrencileriyle yakından ilgilenmeleri temin edilmelidir. Eğitim öğrenci merkezli olmalıdır. Öğrencinin araştırma, yeni şeyler bulma yetenekleri geliştirilmelidir.

Müfredat milli ve manevi değerlerimize uygun olmalıdır. Dünyada söz sahibi olmak istiyorsak, dünya çapında rekabet gücü elde etmek istiyorsak, kaliteli öğrenciler yetiştirmek zorundayız. Yüksek ahlaklı, bilgili, dünyadaki gelişmeleri okuyabilen, projeler üreten gençlik kendiliğinden yetişmez. Ülkemizin en önemli meselesi haline gelen eğitim konusu üzerinde hassasiyetle durulması, hedeflerin belirlenmesi ve bu doğrultuda doğru adımlar atılması gerekir.

Eğitimimizin ne durumda olduğunu gösteren bir araştırma 15 yaşındaki öğrencilerin katıldığı açılımı “uluslararası öğrenci değerlendirme programı “olan PISA testidir. 3 yılda bir yapılan bu sınavda 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri ölçülmektedir. Bu testte öğrencileri matematik bilgileri, fen bilimleri okuryazarlığı, okuma becerileri, öğrencilerin motivasyonu, öğrenme biçimleri, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirmek için yazılı kaynak bulma, kullanma ve değerlendirmesi ölçülmektedir. Her 3 yılda bir nisan ayında yapılan bu başarı test ve anketlerinde öğrencilerimiz 72 ülke arasında ancak 52.ci olabilmiş. Bu yılki sınavlarda daha iyi neticeler alınmasını temenni ediyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER