SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Erdin Bircan’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajı

Dünya Çevre Gününde tüm çabamız çevreyi korumak için.

Erdin Bircan’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajı
Bu haber 05 Haziran 2018 - 7:55 'de eklendi ve 501 kez görüntülendi.

Ergene’si kirli, taş ocaklarının doğayı yok ettiği bir coğrafyada Çevre Günü Kutlanamaz. Dünya Çevre Gününü çevre katliamlarına karşı savunma günü olarak anıyoruz. Dünya Çevre Gününde tüm çabamız çevreyi korumak için. Çevre mücadelesinde, halkımız ve Dünya Çevre Günü bize güç veriyor. 5 Haziran 1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla Dünya Çevre Günü kutlanmaya başlandı. BM Dünya Çevre Gününü çevre bilincinin artırmak ilan ederken, ülkemizde yaşanan çevre katliamlarına dikkat çekmek, doğayı yok etmeye çalışanlara karşı verdiğimiz mücadelenin günü olmaktadır.

İnsana, yaşama değer vermeyen çevreye değer vermez. İnsanı inşaat değil yeşil korur. Ülkemizde son yıllarda yalnızca rant için çalışanlar doğayı yok etmek için akla hayale gelmeyecek yöntemler buluyor, ellerinden geleni yapıyor. Üçüncü köprü ve havalimanı için milyonlarca ağaç kesen zihniyet için ağaç ve doğanın hiç önemi yok. Tek amaçları rant olanların çevre gününden anlayacakları da çevreyi katletmektir. Çevre Gününde AKP’nin doğa katliamları artarak devam ederken mücadelemiz sürüyor.

Çevre Gününde Edirnemizin hali de Türkiyemiz gibi, doğa katliamları da sürüyor. Keşan Mecidiye sahili taş ocağı ile yok edildi. Mücadelemizle yeni taş ocağı faaliyetleri durduruldu ama rehabilitasyonu hala başlamadı. Biz ormanı orman bakanlığına rağmen savunuyoruz. Ergene’nin kirliliği bir türlü temizlenmiyor, çevresine zehir saçması engellenmiyor. Ergene’nin Meriç ile birleşerek Saros Körfezine dökülmesi de turizm incisi Saros’u etkilliyor. Doğa harikası Edirnemiz Dünya Çevre Gününde de rant severler yüzünden kirletilmeye devam ediyor.

Rantın değil çevreyi korumanın ve güzelleştirmenin amaç olacağı güzel günlerde buluşmak ümidi ile 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutlarım.

Erdin BİRCAN CHP Edirne Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER