SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Erkinden Kırkpınar Köyü Projesi önerisi…

Hüseyin Erkin den Yerel Gündem de önemli açıklamalar.

Erkinden Kırkpınar Köyü Projesi önerisi…
Bu haber 21 Mart 2018 - 16:08 'de eklendi ve 586 kez görüntülendi.

Kırkpınar Kültürünü Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı Hüseyin Erkin, Edirne Televizyonunda yayınlanmakta olan Yerel Gündem Programına konuk oldu ve Kırkpınar sahası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Güreşlerin yapıldığı Saray içinin 15-20 bin şehidin şahadete erdiği yer olduğunu bunun içinde bu etkinliğin bu alanda yapılmasının doğru olmadığını kaydeden Erkin Güreş alanının yeniden restorasyonunun yapılması konusunda Devlet desteğini fırsat bilerek yeni bir yerde bir Spor Kompleksi yapılarak bünyesine de güreş sahası eklenmesinin çok daha doğru bir iş olacağını söyledi.

Edirne Sarayının mutlaka gün yüzüne çıkarılması gerektiğini hatırlatan Erkin şunlar söyledi;“Yerel ve genel siyasetinde devreye girmesiyle Tarihi Edirne Sarayı yeniden onarılarak ortaya çıkarılmalı ve de 15 bin Balkan şehidimize yakışır bir Anıt’la Tunca Adası’nı Edirne’ye kazandırmak mümkündür” dedi.

Erkin,  yaptığı açıklamada, bu yıl 657’ncisi düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Edirne ve ülkemiz için önemli bir spor ve kültür organizasyonu olduğuna dikkat çekerken, önce tarihine ilişkin şunları aktardı:

“1361 efsanevi güreşleriyle başlangıç kabul edilen bu tarihi mirasımız, Osmanlı döneminde fasılalı olarak İstanbul ve Balkanlar’da organize edilmiştir. 1897’de Fransız sirk organizatörü Doublier’in gayretiyle Koca Yusuf minder güreşçisi olarak Avrupa’da güreşe başlatılır. Ardından Adalı Halil ve diğerleri güreşte Dünya’da Türk’ün gücünü kanıtlarlar. 1 ve 2’nci Dünya Savaşları ve Kurtuluş Savaşı yıllarında yapılamayan Kırkpınar Yağlı Güreşleri 1924 yılından itibaren Tunca Adası’nda Sarayiçi mevkiinde yapılmaya başlanmıştır. 1946 yılına kadar Çocuk Esirgeme Kurumu ve Güreş Ağaları tarafından organize edilerek yapılmış, bu tarihten itibaren Edirne Belediyesi himayesinde organize edilerek günümüze kadar yapıla gelmiştir.”

Tunca Adası’nda Sarayiçi olarak adlandırılan bölge ve Tunca’nın batısında yer alan kısımda Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük Osmanlı sarayı olan  ‘Saray-ı Cedid-i Amire’ sarayı yapıldığını hatırlatan Erkin sorulan soru üzerine şunları söyledi;:“2’nci Murat tarafından başlatılıp inşa ettirilen bu saray Edirneli Fatih Sultan Mehmet tarafından genişletilerek tamamlanmıştır. Fatih’in de kaldığı 6 katlı Cihannüma Kasrı, Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Bu çok önemli tarihi Edirne Sarayı 3 milyon metrekare alana sahip ve 100’e yakın yapıdan oluşmuştur. Bugün güreşlerin yapıldığı yer sarayın Hasbahçesi’dir. Zamanın en iyi mühendislik ve yerleşimi ile yapılan saray, Hazine Dairesi, haremi, meydanları, hasbahçesi ve arz odası ile çok özel bir saray Edirne Sarayı.  Aynı zaman da temiz su kanalları, atık su kanalları, hamam ve mutfakta kullanılan sıcak su kanalları..vs ile mükemmel bir eserdir.Fatih’ten sonra da bir çok padişah zamanında Edirne Sarayı’na katkılar verilmiştir. 1562 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan köprü ve Adalet Kasrı, Bakanlar Kurulu (Divan-ı Hümayun) ve Yargıtay olarak kullanılmıştır.
Tunca Adası içindeki 580 dekarlık Tavuk Ormanı olarak adlandırılan ‘Bitki Laboratuvarı’ gibi zengin çeşidiyle Edirne Sarayı kullanıldığı yıllarda çok rağbet görmüş, hatta Padişah 4’üncü Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından 1671 yılında ‘Avcı Köşkü’ yaptırılmıştır.Uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin Avrupa ile görüşmelerinin yapıldığı bu güzelim Edirne Sarayı, ne yazık ki 1877 – 78 Osmanlı Rus Savaşı’nda askeri amaçla kullanılması sonucunda, Ruslar’ın Edirne’yi işgal edeceği anlaşılınca sarayda bulunan cephaneler düşmanın eline geçmesin diye patlatılmasından büyük zarar görmüştür. 
Onbinlerce kişinin, bir ay süre ile aç ve çıplak kalması yüzünden ağaç kabuklarını kemirerek açlıklarını gidermeye çalışmışlarsa da, 15 bin Türk Bulgarlar tarafından şehit edilmiştir.  Daha sonraki yıllarda da Edirne Sarayının birçok malzemesi taşınarak başka yerlerde kullanılmıştır. Daha üzücüsü Edirne Tunca seddeleri yapılırken de tahribata uğramış ve de ortasından Palavur Deresi geçirilmiştir. Sonraki yıllarda da harabeye dönmeye terk edilmiştir.”dedi.

 

Hüseyin Erkin Kırkpınar Köyü Projesi adını verdiği proje hakkında da açıklamada bulunarak şu önerilerde bulundu:“Böyle önemli bir mazisi olan Tunca Adası’nda ve batısındaki ‘Edirne Sarayı’ bölgesinde ‘Sarayiçi’ kısmında Kırkpınar Yağlı Güreşleri yapıldığı alan uygun bir yere taşınması gerekmektedir. Taşkın sahasında kalması dolayısıyla son yıllarda sular altında kalmaktadır. Güreş tesisleri ve saha her yıl düzenlenen Kırkpınar etkinliklerinde de 3 gün kullanılmaktadır. Bu itibarla yerel ve genel siyasetinde devreye girmesiyle Tarihi Edirne Sarayı yeniden onarılarak ortaya çıkarılmalı ve de 15 bin Balkan şehidimize yakışır bir Anıt’la Tunca Adasını Edirne’ye kazandırmak mümkündür. Bu sayede Edirne turizmine de önemli bir katkı sağlanacaktır. Tunca Adası’nda Edirne Belediyesi’ne tapulu olan 100 dekarlık alanın 15 dekarlık kısmında Güreş Tesisleri ve sahası yer almaktadır.Edirne’yle özdeşleşmiş Kırkpınar adına yakışır yeni bir projeyle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin de içinde yer alacak çok amaçlı bir kompleks yapılabilir.’Kırkpınar Köyü’ adlı bu proje, Edirne kuzey çıkışı Lalapaşa yoluna bitişik 13507/48 de kayıtlı 350 dekar hazine arazilerinde ya da 1266/72’de kayıtlı Açık cezaevi arazilerinin bir bölümünde veya 1254/21’de kayıtlı F tipi Cezaevi’nin bitişiği 1000 dekarlık hazine arazilerinin bir bölümünde tesis edilmelidir. En az 300 bin m2’lik bir alanda tesis edilecek Kırkpınar Köyünde Güreş Tesisleri’nin yapılacağı alan aynı zaman da 30 bin kişilik modern bir futbol sahası, fuar ve ticaret fuaye alanı, spor salonu, konaklama tesisleri ..vs bulunacaktır. Böyle bir kompleks Edirne turizmine katkı yapacağı gibi İstanbul’un spor yükünü hafifleterek İstanbul takımlarının Avrupa Şampiyonası karşılaşmalarının ve Balkan Şampiyonaları’nın yapılabileceği aynı zamanda ticaret fuarları için İstanbul’un yükünü hafifletecek önemli bir spor ve ticaret kompleksi olacaktır. Bu yüzden bu projenin tartışılarak kamu ya da özel teşebbüs aracılığıyla gerçekleştirilmesine kafa yorulmalıdır. Bu projenin arkasında duracak çok saygın ve değerli Edirneli kişi ve kurumlar olacağına inanıyorum. Bize bırakılan miraslardan katma değer yaratarak geleceğe taşımamız öncelikli görevlerimizdir.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER