SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

GAZİMİHAL HAMAMI HALA BEKLİYOR…

Yıllardır metruk halde duran ve onarımı yapılarak ayağa kaldırılmayı bekleyen Gazimihal Hamamı hala ilgi beklemeye devam ediyor.

GAZİMİHAL HAMAMI HALA BEKLİYOR…
Bu haber 22 Eylül 2017 - 9:50 'de eklendi ve 12.220 kez görüntülendi.

Tarihi eserleri ile dünyanın en zengin illerinden biri olma özelliğine sahip olan Edirne’mizde hala onarım bekleyen ve ayağa kaldırılma umudu taşıyan bir çok tarihi eserimiz var.Bunlardan biri de hiç şüphe yok ki Ülkemizin giriş kapısı olan Kapıkuleden girişteki şehir girişinde bulunan Gazimihal Hamamıdır.Defalarca gündeme gelmesine ve görev yapan tüm Valilerin hatta Bakanların bu konuda birşeyler yapma gayreti olmasına rağmen hala hiçbir girişim ve çalışmanın başlayamadığı bu hamam son olarak Vali Dursun Ali Şahin tarafından en somut bir ilgi görmüştü ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne devri işlemleri gerçekleşmişti.

Vali Dursun Ali Şahin, yıllardır metruk halde duran Gazimihal bey hamamının restorasyon çalışmalarına en kısa sürede başlanacağını söyleyerek şu açıklamayı yapmıştı; “Gazimihal bey hamamı uzun yıllardır metruk halde duruyor. Tam şehrin girişinde bulunan bu tarihi zenginliğimiz bakımsızlığı nedeniyle hiçte hoş olmayan görüntülere neden oluyor.  Bu hamamın mülkiyetini Vakıflar Bölge Müdürlüğüne yaptık ve ekiplerimiz derhal çalışmalara başladılar. Yapılacak röleve ve kazı çalışmalarının ardından projelendirilip en kısa sürede restorasyon ihalesini yapacağız. Hamamın restorasyonunun tamamlanmasıyla şehrimizin Avrupa tarafından girişi bu hoş olmayan görüntüden kurtulacak”

Aradan üç yıl geçmesine rağmen hala bir çalışmanın olmayışı hatta gündem de dahi bulunmaması bu tarihi yapının ayağa kalkması için beklenti içinde olanları üzüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER