SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

GÜRKAN EMEKÇİ KADINLARIN TALEPLERİNE DUYARSIZ KALMADI

Başkan Gürkan Kadın Emek Pazarı için yeni yer arayışında olduklarını söyledi.

GÜRKAN EMEKÇİ KADINLARIN TALEPLERİNE DUYARSIZ KALMADI
Bu haber 06 Eylül 2018 - 15:38 'de eklendi ve 398 kez görüntülendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kadın Emek Pazarı’nda el emeği, göz nuru ürünlerini satarak ev ekonomilerine katkıda bulunan kadın emekçilerin yağmurdan ve güneşten korunmak için şemsiye taleplerini  yerine getirdi. Kadın Emek Pazarı’nda 40 adet şemsiye dağıtan Gürkan, dağıtılan şemsiyelerin geçici bir çözüm olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Edirne Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yaptığı kabinlerin; bazı Edirnelilerin şikayetleriyle konun mahkemeye taşınmasının ardından kaldırıldığını ifade eden Gürkan, “Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Kadın Emek Pazarı için kendi çabalarımız, kendi imkanlarımızla kabinler yapmıştık. Onu devam ettirecektik. Burası kapalı bir Pazar haline gelecekti. Kadınlarımız ürünleri burada güvenle bırakabilecekti. Edirneliler, Edirnelileri pek sevmediği için Anıtlar Kurulu’na şikayet ettiler. Anıtlar Kurulu da bize işlem yaptı. Savcılığa gittik, mahkemeye çıktık. Ve mecburen yapmış olduğumuz kabinleri kaldırmak zorunda kaldık. Şikayet eden arkadaşlar emekçi kadınların yazın sıcağın altında, kışında soğuğun altında olmasından sanırım mutlu oluyorlardır. Ama yapacak bir şey yok kanunlara karşı boynumuz kıldan ince. Tabi ben hala anlamış değilim. Oraya koyduğumuz yada koyacağımız 45-50 tane kabin kimi; neden rahatsız eder. Bu memlekette her şey bitti de kadınların kabinleri mi rahatsız etti. Şimdilik çok geçici bir çözüm. Bunlar kışın korumaz, yazın güneşten korur ama Kadın Emek Pazarı’nı kuracağımız yerin sürekli hareketli olan insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bir yer olmalı. Yaya geçişine açık bir yer olmalı” diye konuştu.

Gürkan, Kadın Emek Pazarı için yeni yer arayışı içinde olduklarını belirten Gürkan, “İmar Müdürlüğü’nde ki arkadaşlarımız Kadın Emek Pazarı için iki yer tespit ettiler. O yerlerle ilgili sorunlar yaşamazsak, orada daha kalıcı bir Kadın Emek Pazarı oluşturmaya çalışacağız” dedi.

Kadın Emek Pazarı’nda el emeği ürünlerini satarak, ev ekonomisine katkıdan bulunan kadınlar ise, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER