SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası uyardı.

Vatandaşın bilgileri e-Devlet sistemi üzerinden kendilerinin girmeleri gerekiyor.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası uyardı.
Bu haber 27 Haziran 2018 - 18:15 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

İl Temsilcisi Egemen Kurtdere, kamuoyunu bilgilendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. TMMOB Edirne İKK Sekreteri Y. Harita Mühendisi Yılmaz Eren ve Harita Mühendisi Celal Alper’in de katıldığı toplantısı Kurtdere, başlayan süreçte vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları da şöyle paylaştı:
“Kamuoyuna ‘İmar Barışı’ olarak sunulan ve bugüne kadar, seçimler öncesi defalarca tekrarlanan yeni bir “İmar Affı” düzenlemesi kanunlaşmış bulunuyor. Bu yasal düzenleme maalesef ki başta yapıların depreme dayanıklılığı olmak üzere; kamu yararım ve kamu denetimini, bilimi, mühendisliği, toplumu, çevre, barınma ve yaşam hakkını temel ve esas almayan unsurlar içeriyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16’ncı maddesi uyarınca Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan ‘Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği’ 06.06.2018 tarihli ve 30443 sayılı Resmî Gazete’de yayınlandı. Öncelikle bu süreçte temel iki aşamanın olduğunu vurgulamak gerekiyor. Birinci aşama; imara aykırı kaçak yapının bilgilerinin beyan edilmesi, buna ilişkin hesaplanacak ve tahakkuk edilecek harcın ödenmesi ve sonucunda Yapı Kayıt Belgesi’nin alındığı beyan aşamasıdır. Birinci aşama olan beyan aşaması için son başvuru tarihi 31.10.2018 olarak belirlendi. Beyanların sonrasında harçların son yatırılma ve Yapı Kayıt Belgesi alınma tarihi ise 31.12.2018 olarak ilan edildi.
İkinci aşama ise yapının cins değişikliği işlemi yapılarak kat mülkiyetinin alınacağı ve tapuda tescil edileceği tescil aşaması olarak tanımlanabilir. İkinci aşama olan tescil aşaması için ise tebliğde bir süre sınırı konulmamış, sadece bu aşamada gerekli olan belgeler ve sorumlular sıralandı.
Her iki aşamayı kısaca açıklamak gerekirse;  yürürlüğe giren bu yasal düzenleme; hâlihazırda vatandaşların kendi bireysel beyanlarını esas almakta, hukuki ve cezai sorumluluğu öncelikle kendilerine bırakmakta. İlgili kanun ve Bakanlıkça çıkarılan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği’ne göre öncelikle e-Devlet sistemi üzerinden yapı sahibinin vereceği beyan esas alındı.
e-Devlet sistemi üzerinden veya kurum ve kuruluşlara yapılan müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunanlar hakkında ‘26.09.2004 tarih ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan başlıklı 206’ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulur’ denilmekte.
Başvuru süreci başlar başlamaz bazı kişi ve kuruluşların yaptıkları duyuru ve ilanlarla kendilerini yetkili veya sorumlu ilan ettikleri, durumu fırsata çevirmek adına vatandaşlardan bu konuda başvuru işlemi adı altında paralar istedikleri tespit edilmekte. Öncelikle bilinmelidir ki, bu ilk aşama olan beyan aşaması için ne yayınlanan tebliğde ne de yasa hükmünde böylesi bir görev ve yetki, yapı sahibi dışında kimseye verilmiş değildir.
Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın beyanlarında yer alan hususlar ile diğer teknik bilgileri doğru ve güvenilir bir biçimde sağlamaları bundan sonra da bilgileri e-Devlet sistemi üzerinden kendilerinin girmeleri gerekiyor.
Burada dikkat edilmesi gereken, beyanları girmekte zorlanan ve gerekli bilgileri temin edememiş olan vatandaşlara yardım edilmesi noktasında yardım edecek kişiler seçilirken, çıkar ve kâr amacı gözetmeyen, doğru, yasal ve bilimsel verileri kullanan, konunun uzmanı ve yetkilisi olan harita ve kadastro mühendislerinin veya mimarların tercih edilmesine dikkat edilmesidir. Bu konu özellikle beyan edilen yapıların bağımsız bölümlerinin alanlarının hesaplanması ve mülkiyet durumlarının doğru tespiti, harçların doğru hesaplanması, beyanların doğruluğu ve sonrasında yapılacak mülkiyet tescilleri açısından çok önemli ve gereklidir.
İlgili yasal düzenlemede vatandaşların Tapu Müdürlüklerine başvurulan sırasında istenen evraklar arasında yapı kayıt belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren zemin tespit tutanağı isteniliyor.
İlgili tebliğe göre, zemin tespit tutanağının hazırlanması işlemini yetkili olan Harita ve Kadastro Mühendisleri sorumluluğundaki, meslek odamıza kayıtlı ve tescilli özel harita mühendislik büroları (Serbest Harita ve Kadastro Mühendislik Büroları) veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları yapabilmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER