SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

HÜKÜMET TUZLU SU İÇİYOR, İÇTİKÇE SUSUYOR…

Et ithalatının, hayvancılığın bitmesine sebep olacağını söyleyen Mustafa İriş “Tarım ülkesi olan ülkemizde tarımsal sorunlar, özellikle Et konusu gündemden hiç düşmüyor” DEDİ

HÜKÜMET TUZLU SU İÇİYOR, İÇTİKÇE SUSUYOR…
Bu haber 12 Ekim 2017 - 18:43 'de eklendi ve 861 kez görüntülendi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, tarım ve hayvancılıkla ilgili yaptığı açıklamada “Hükümetimiz susadıkça tuzlu su içen adama benziyor. Susadıkça içiyor, içtikçe susuyor” dedi.

Et ithalatının, hayvancılığın bitmesine sebep olacağını söyleyen Mustafa İriş “Tarım ülkesi olan ülkemizde tarımsal sorunlar, özellikle Et konusu gündemden hiç düşmüyor. Düşmüyor, çünkü soruna doğru teşhis konmuyor” diyerek açıklamasına şöyle devam etti; Doğru teşhis olmayınca da yanlış uygulamalar yapılıyor, yanlışlıklar attıkça da sıkıntı artıyor. Yani susadıkça tuzlu su içiliyor. Tam bir kısır döngü.

Hayvan üretemedik, Yurt dışından Hayvan getir. Yetmedi karkas et getir. Yetmedi şimdi de, paketlenmiş kıyma-et getir. Bunu da perakende ticareti hızla tekeline alan bir- iki marketin reyonuna indir. Akıl tutulması. Anlaşılır gibi değil. Esnafı bitiriyorsunuz. Son kalanları da et darbesi ile indiriyorsunuz. Hayvancılığı bitirdiniz, şimdi de son kalıntıları yok etmeye doğru gidiyorsunuz. İnsaf. On beş yıldır iktidardalar, durum ortada ”dedi.

TEKELLEŞMEYE NİÇİN DUR DEMİYORSUNUZ?

“Hükümeti sadece tenkit ederek sonuç alınamayacağı besbelli” diyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş sözlerine şöyle devam etti; “Yeri gelmişken çiftçi kuruluşlarına, tarımsal kuruluşlara da seslenmek istiyorum. Allah aşkına, siz ne yapıyorsunuz? Bu birlik ve odalar niçin var? Ne için üreticinin hakkını daha yüksek sesle gündeme getirmiyorsunuz? Ticaret Oda ve Esnaf kuruluşları yöneticileri; ülke ekonomisinin tekelleşme sarmalına sarılan gidişine niçin dur demiyorsunuz?

BÖYLE GİDERSE NE ÇİFTÇİ KALIR NE DE ESNAF..

Sokak aralarına kadar yayılan, her tarafı saran tekelleşmeyi önlemek için, demokratik yollardan, hukuk zemininde haklı bir mücadeleyi, daha üst perdeden niçin yürütemiyorsunuz? Böyle giderse yönetecek üye çiftçi ve üye esnaf kalmayacak. Bu ülkede hayvancılık/et konusu böyle giderse, yerli üretim duracak, paket et getirirken, paket süt ithal etmek zorunda kalınacak. Üretici biterken esnaf da tükenecek. Bu ithalatın, bu ticaretteki tekelleşmenin varacağı yer, hüsrandır. Bir avuç mutlu insan, büyük çoğunluk perişan… İşsizlik dağlar gibi

oluşacak. Bunu bilmek, anlamak için alim olmak gerekmez. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Saadet Partisi olarak bir kere daha ifade etmek istiyoruz ki, ülkemizin gerek toprak gerek insan potansiyeli kendi ihtiyaçlarını görmeye yeterlidir. Yapılması gerekenler gayet açıktır;

– Meralar ıslah edilecek, sulama projeleri hızla gerçekleştirilecek.

– Damızlık ıslahı ve yetiştirilmesi özel takibe alınacak.

– Teşvikler doğru, adil ve uygun sahalara verilecek.

– Bütün bunlar çok yakın takip ile mercek altına alınacak.

– Yerli Tarım ve Hayvancılık hedeflerimizde aylık gelişmeler her ay kamuoyu ile paylaşılacak.

– Acilen bir Ziraat Üniversitesi kurulacak.

TRİBÜNLERE OYNAMAYI BIRAKIN…

Diğer taraftan Tarım Müdürlükleri, Ziraat Odaları, çiftçi birlikleri Koordineli bir şekilde çalışacak. Sonunda Tarım ve Hayvancılıkta seferberlik ve Ulusal heyecan oluşturulacak. Bütün bunların gerçekleştirilebilmesi, yurt dışına muhtaç olmaktan kurtulabilmek için inanç lazım.

Sürekli oy kaygısı ve hesabından kurtulmak lazım. Tribünlere değil, halka bakmak lazım. Güçlünün değil, haklının yanında durmak lazım. Azimle çalışmak, bu azmi ve heyecanı bütün ilgili kurum, kuruluş ve kişilere aktarabilmek lazım. Bunun için de Milli Görüş ruhu lazım”, dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER