SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

İKİ KENTİN TARİHİ, KÜLTÜREL VE TURİSTİK HAZİNELERİ TANITILACAK

“Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması” projesi

İKİ KENTİN TARİHİ, KÜLTÜREL VE TURİSTİK HAZİNELERİ TANITILACAK
Bu haber 23 Kasım 2017 - 7:42 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

Proje liderliğini Edirne Belediyesi’nin yaptığı “Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması” projesinin 451.837,87 Euro hibe sözleşmesi 20 Mart 2017 tarihinde imzalandı. Bu proje kapsamında 28 Kasım Salı günü ETSO Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan ‘Tarih ve Kültürel Mirasın Turizm İle İlişkisi’ isimli Konferansta ICOMOS Türkiye Onursal Üyesi Prof. Dr. Nevzat İlhan ve  Bulgaristan ICOMOS eski Genel Sekreteri ve Uluslararası Bilimsel Komite Üyesi Prof. Dr. Mariela Modeva konuşmacı olarak yer alacaklar.

Edirne Belediyesi’nin Nesebar ile yürüttüğü projenin kentin gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de gerçekleştirilecek konferansa tüm Edirne Halkı’nı davet ederek, “Proje kapsamında, Edirne’de tarihi ve turistik alanlara 8 adet iç mekan 8 adet dış mekan bilgilendirme kiosku temin edilecek, web sitesi ve akıllı telefon uygulamaları da hazırlanacak. Kiosklarda ve akıllı telefon uygulamalarında bilgi olarak digital şehir haritası, tarihi ve turistik yerler ile ilgili bilgilendirmeler, oteller, yeme içme yerleri, şehirde düzenlenecek etkinliklere ait aylık takvim,  minibüs güzergahları, taksi duraklarının yerleri ve telefonları yer alacak. Bu kiosklar şehrin görünen ve işlek yerlerine konularak turistlere Türkçe İngilizce ve Bulgarca olmak üzere 3 dilde hizmet vermesi sağlanacak. Örneğin otogara gelen ve şehir hakkında bilgisi olmayan bir turist aradığı yönlendirme bilgilerine günün hangi saatinde olursa olsun ulaşabilecek.  Proje kapsamında ortak etkinlik olarak Edirne’nin ve Nessebar’ın tanıtımına katkı sağlamak için Yaz festivali düzenlenecek.  Festivalde konserler, yöresel gösteriler yer alacak. Ortak bir video klip çekilip,  şehirlerimizi tanıtmak amacıyla Ulusal ve Uluslararası farklı etkinliklerde yayınlanacak” dedi.

Edirne ve Nessebar’ın ortak özelliğinin UNESCO tarafından tanınacak düzeyde tarihi eserlere sahip olmaları olduğunu ifade eden Gürkan, “Edirne, Selimiye Camii ve Külliyesi ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alırken,  Nessebar ise, tarihi eski şehri olan yarımadası ile UNESCO dünya mirası listesinde, doğal, kültürel ve tarihi miras altyapısından daha iyi faydalanılarak bölgemizin turistik cazibesinin artırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında 28 Kasım 2017 Salı günü gerçekleştirilecek konferans ile tarihi ve kültürel mirasın turizm ile ilişkisini değerlendirilecek” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER