SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

İnsan Hakları Günü ve Haftası Kutlama Mesajı

İnsan hakları verilen değil doğal haklardır ve kişi doğumu ile elde eder.

İnsan Hakları Günü ve Haftası Kutlama Mesajı
Bu haber 10 Aralık 2017 - 7:04 'de eklendi ve 677 kez görüntülendi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN’ın

İnsan Hakları Günü ve Haftası Kutlama Mesajı

10 Aralık İnsan Hakları Gününde en temel hak olan yaşam hakkı ile ilgili kaygılarımız halen sürüyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ni 10 Aralık 1948 günü kabul etmiştir. Otuz maddelik bu bildiri, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlayan ve bu konuda devletlerin taahhütlerini alan ilk resmi metindir. Üye devletlerin anayasalarında bu bildirinin ön gördüğü haklar büyük ölçüde bulunmaktadır. Türkiye ve diğer Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye ülkeler, 10 Aralık tarihini İnsan Hakları Günü ve 10 Aralık’ı içine alan haftayı da İnsan Hakları Haftası olarak kutlamaktadırlar.

İnsan hakları verilen değil doğal haklardır ve kişi doğumu ile elde eder. İnsan hakları 10 Aralık 1948’de başlamış bir olgu değildir. Dünya kurulalı insana, insan haklarına saygı her çağda zamana uygun olarak gösterilmiştir. Kullara kulluk etmek, köle hayatı yaşamak, işkencelere maruz kalmak gibi insanların kendi istekleri dışında yaşamak zorunda bırakıldıkları şartlara tarih boyunca rastladık. İnsan hakları ile ilgili bir ilk önemli çalışma Fransız İhtilali zamanında yapılmış ve 1789 yılında İnsan Hakları Bildirisi yayımlanmıştır. Bütün bu çalışmalar insanların daha çağdaş yaşama isteğinin birer ürünüdür.

AKP ihlalin adıdır. Hukuk ihlallerinin, yaşam ihlallerinin, hak ihlallerinin adı. AKP insanları kutuplaştırmakta, bölmekte ve yandaş olmayanın yaşam hakkına saygı göstermemektedir. AKP ile hak ihlalleri artarak devam ediyor. OHAL’de ihlaller en yüksek düzeye ulaştı. Birinci hak olan yaşama hakkına saygı göstermeyen AKP hükümeti hak ihlalleri konusunda ülkemiz tarihinin en kara sayfalarını yazmaya devam ediyor.

Bildirinin temel hükümleri ülkemizde maalesef OHAL ikliminde yaşanamıyor. Bildirge maddelerinden olan “Hiç kimse yasalara aykırı olarak tutuklanamaz, alıkonulamaz, sürülemez” de sürekli olarak çiğnenmektedir. Hapiste sırf gazetecilik yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler, suçsuz olduğu mahkeme kararı ile kanıtlanan İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun hala tutsak edilmesi en temel insan haklarına aykırı uygulamaların başında gelmektedir.

İnsanlığın 10 Aralık İnsan Hakları Gününü ve İnsan Hakları Haftasını kutlar, insan haklarına saygılı uzun bir ömür diliyorum.

Erdin BİRCAN Edirne Milletvekili

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER