SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

İPSALA TANAP AVRUPA BAĞLANTISI NEDENİYLE TARİHİ BİR GÜN YAŞADI..

Erdoğan, “Bu proje hayalden çıkıp, gerçeğe dönüşmüştür.

İPSALA TANAP AVRUPA BAĞLANTISI NEDENİYLE TARİHİ BİR GÜN YAŞADI..
Bu haber 01 Aralık 2019 - 10:18 'de eklendi ve 3.393 kez görüntülendi.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa bağlantısı Töreni nedeniyle geldiği İpsala İlçesinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “7 buçuk senelik projeyi Türkiye-Azerbaycan iki kardeş ülke olarak başarıyla taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz”dedi. Uluslararası törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Şefik Caferoviç, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Türkiye, Katar, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’dan bakanlar, İtalya, Yunanistan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Avrupa Birliği temsilcileri, SOCAR, BOTAŞ ve BP üst düzey yöneticilerinin yanı sıra iş dünyasının önemli temsilcileri katıldı.

Azerbaycan’ın Şahdeniz-2 sahasında üretilen doğal gazı öncelikle Türkiye’ye ve ardından Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP’ın, 12 Haziran’da Türkiye-Gürcistan sınırından Eskişehire kadar olan kısmının açılışı gerçekleşmiş ve 30 Haziran 2018 tarihi itibarıyla Türkiye’ye ticari gaz akışı başlamıştı.Toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olan boru hattından Türkiye’ye gelen gaz miktarının yakın zamanda 6 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Kalan 10 milyar metreküp doğal gaz ise TAP ile Avrupa’ya gönderilecek.

Projenin ülkeler arasında dostluğun sembolü olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu proje hayalden çıkıp, gerçeğe dönüşmüştür. Bu projede 6 milyar metreküpü biz, 10 milyar metreküpü Avrupa kullanacaktır. Bundan sonraki asıl sorun sınır hattından ötede bulunan komşularımıza düşüyor” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kardeş Türkiye toprağında olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Türkiye bugün dünya çapında güç merkezidir. Biz buna seviniyoruz, Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür, Türkiye’nin uğuru bizim uğurumuz dur. Hayata geçirdiğimiz bu dev projeler bizim gücümüzü gösterir ve gücümüzü arttırır. Ben inanıyorum ki bundan sonra da birlikte hayata geçireceğimiz projeler, uğurlu olacak” dedi.

Konuşmaların ardından Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin Avrupa bağlantı açılışı gerçekleştirildi. TANAP’ta, SOCAR ve Güney Gaz Koridoru AŞ’nin yüzde 51, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ.’nin yüzde 30, BP’nin yüzde 12 ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ.’nin de yüzde 7 hissesi bulunuyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER