SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“Kadınların milletvekili seçilme hakkı”

hakkı yasa tasarısı; Meclis’e katılan 317 kişiden 258’inin olumlu, 58’inin çekimser ve 6’sının boş oyuyla kabul edilmiştir.

“Kadınların milletvekili seçilme hakkı”
Bu haber 05 Aralık 2017 - 15:36 'de eklendi ve 682 kez görüntülendi.

5 Aralık 1934 günü Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin imzasıyla önerilen “Kadınların milletvekili seçilme” hakkı yasa tasarısı; Meclis’e katılan 317 kişiden 258’inin olumlu, 58’inin çekimser ve 6’sının boş oyuyla kabul edilmiştir.

Başbakan İsmet İnönü yaptığı sunuş konuşmasında şunları dile getirir,“Kadına siyasal haklarının tümünü tanımakla, Türkiye’nin ona, eski yetkilerini vermekten başka bir şey yapmadığını, Türk kadınının hakkı olduğu yerden ayrılıp bir süs gibi, memleket işine karışmaz bir varlık gibi köşeye konması, Türk töre ve anlayışına uymayan bir usuldür. Bu usul, asırlarca geçirdiğimiz felaketlerin esaslılarından birisidir.”

Oturumda söz alan Sivas milletvekili İsmail Mehmet ise şöyle diyordu; “Senelerden beri hizmet ettiğimiz padişahtan biz bu hakkı isteseydik, ödül olarak bizi ya ipe çekerdi ya denize atardı. Türk kadınları, sizin için mutluluğun yolu açılmıştır, çünkü başımızda Atatürk vardır.”

Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri, her şeyi değiştiren, dönüştüren, güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlarım.

Fevziye Kirezci

CHP Merkez İlçe Başkanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER