SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

KAKAVA ATEŞİ YAMBOL’DA YANDI

“Edirne’nin Geleneklerini Gör ve Hisset”

KAKAVA ATEŞİ YAMBOL’DA YANDI
Bu haber 01 Mayıs 2018 - 8:26 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.

Baharın habercisi olan bereket, sağlık, kısmet, neşe, şans; barış, huzur ve hoşgörü getirmesi için yaklaşık bin 400 yıldır Edirne’de yakılan Kakava Ateşi; bu kez Bulgaristan’ın Yambol Kenti’nde yandı. “Edirne’nin Geleneklerini Gör ve Hisset” adı ile düzenlenen etkinlikte Kakava Hıdırellez Şenlikleri tanıtıldı; dilekler, dilek ağacına bağlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.1.21.099 sayılı “Yambol ve Edirne- Tunca’nın iki şehri” isimli proje kapsamında Kakava Ateşi; Bulgaristan’ın Yambol Kenti’nde yakıldı.

Kakava ve Hıdrellez Festivali’nin Yambol Halkı’na tanıtlaması amacıyla gerçekleştirilen “Edirne’nin Geleneklerini Gör ve Hisset” isimli etkinlikte geleneksel Kakava Ateşi, Yambol Belediye Başkan Yardımıcısı Krasimira Petrova ve Proje’nin Koordinatörü Ebru Erolu Karaca tarafından yakılırken, etkinliği Yambol Halkı ilgiyle izledi.

Etkinlikte Edirne Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin baharın gelişini temsil eden dans gösterisi büyük beğeni topladı. Yambol Halkı, Edirne Belediyesi tarafından dağıtılan dilek kartlarına dileklerini yazarak;  Tunca Nehri’ni temsilen dilek ağacına astı.  5-6 Mayıs tarihlerinde Edirne’de düzenlenecek Kakava Hıdrellez Şenlikleri’ne davet eden broşürlerin ve Edirne’ye özgü sembolik hediyelerin dağıtıldığı etkinlik iki şehrin ortak değeri olan Tunca Nehri konulu fotoğraf sergisinin açılışı ile devam etti. Yambol Halkı’nın ziyaret ettiği sergide; fotoğraf sanatçıları Selim Bilginkaya, Şafak Kılıç ve Mustafa Çelik’e Edirne’deki Kakava Şenlikleri’ni anlatan fotoğraflar ilgiyle incelendi.

“Yambol ve Edirne – Tunca’nın iki Şehri” isimli proje ile bölgeye ait doğal ve kültürel miras ve ilgili altyapının iyileştirilmesinin, geliştirilmesinin ve Edirne ve Yambol Belediyelerinin turistik cazibelerinin artırılmasının hedeflendiğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Proje kapsamında yatırım faaliyeti olarak Edirne’de Edirne Belediyesine ait tarihi binanın restorasyonu, Yambol’da ise Tunca Köprüsünün renovasyonu gerçekleştiriliyor. 2018 yılı içerisinde Restorasyon ve renovasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu iki eser kullanıma açılacak. İki şehirde uygulanmakta olan yatırım faaliyetlerinin ve ortak kültürel faaliyetlerin tamamlanmasının ardından ise ortak proje 21 şubat 2019’da sona erecek” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER