SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

KATILIMCI DEMOKRASİ LAFTA KALMAMALIDIR

İki yıl önce başladığımız bu toplantıların bu ayki konusu; “Sivil Toplum Örgüğtlerinin ve Kent Konseylerinin Kent Yönetimine Katılımı”

KATILIMCI DEMOKRASİ LAFTA KALMAMALIDIR
Bu haber 21 Kasım 2017 - 21:00 'de eklendi ve 412 kez görüntülendi.

Edirne Kent Konseyi olarak her ayın son çarşamba günü saat 18.00 de Belediye Binası Eski Nikah Salonu’nda toplantı yapmak artık bir gelenek oldu. Bu toplantıların amacı; kent sorunlarına ortak aklı oluşturmak ve birlikte çözümler bulmaktır.

İki yıl önce başladığımız bu toplantıların bu ayki konusu; “Sivil Toplum Örgüğtlerinin ve Kent Konseylerinin Kent Yönetimine Katılımı” olarak belirlendi. Konu iler ilgili araştırmaları olan T.Ü. Öğretim Görevlisi Dr. Pınar Akarçay toplantımıza konuk olacak ve sivil örgütlerimizden oluşan katılımcılarla konuyu tartışacağız. Toplantımızı 29 Kasım Çarşamba günü saat 18.00 de Belediye Binası Eski Nikah Salonu’nda yapacağız.

“Katılımcı demokrasi” sözünün dillerden düşmediği günümüzde acaba katılımcı demokrasiden ne anlıyoruz?

Katılımcı demokrasi isteyen biz kentliler, yurttaşlar olarak katılım amacıyla kapıları zorluyor muyuz?

Yöneticiler; dilinden düşürmedikleri katılımcı demokrasi sözüne rağmen katılımı arttırmak için sivil örgütlerin taleplerine ne kadar yanıt verebiliyorlar?

Kente dair kararlara; kararlar alınmadan önce katılabilme olanaklarımız var mı?

Kentimizin sivil örgütleri olan dernekler, sendikalar, odalar, baro, yurttaş inisiyatifleri, platformlar, kadın-gençlik örgütlenmeleri veya birey olarak kentlilerimiz, kent yönetimine katılabilmek için ne yapıyorlar ve kendilerini nasıl geliştiriyorlar?

Katılımcı demokrasi sözü anlamlıdır ancak söze anlam katacak olan kentlilerdir, kentlilerin katılım talebidir. Bu sözün idarecilerin dilinde olması katılımcı demokrasinin varlığına kanıt değildir. STÖ yöneticileri ve kentliler olarak sözün laftan çıkarıp kent hayatına geçirmeliyiz. Ki bu da katılmakla olur. Bekliyoruz…

23.11.2017

Ziya Gökerküçük

EKK Başkanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER