SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

KIRKPINAR İHALESİ’NDE 3 ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Önce şartlar yerine getirilecek; 15 gün içinde paranın tamamını yatıracak,

KIRKPINAR İHALESİ’NDE 3 ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK
Bu haber 12 Temmuz 2018 - 15:51 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.
Reklam

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Ağası’nı belirleyen Kırkpınar Koç Satış İhalesi’nde 3 önemli değişiklik yaptıklarını belirtti. Buna göre Kırkpınar Koç Satış İhalesi’ne girmek için yatırılan dosya bedeli 5 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarıldı, ihaleyi kazanan kişi beyan ettiği bedeli 15 gün içinde ödemek zorunda, ihaleyi kazanan kişi Kırkpınar Ağası unvanını ihale onaylandıktan sonra kullanabilecek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendiği basın toplantısında Kırkpınar Koç Satış İhalesi hakkında bilgi verdi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin Çorlu’da meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi nedeniyle buruk başladığını belirten Gürkan, “Bu nedenle Kırkpınar’ın geleneksel davul-zurna ile başlama geleneğini bir eğlenceden çıkartarak, bir matem havasında; 2 gün yas tutarak geçirdik. Ve Çarşamba Günü itibariyle de Kırkpınar’ımızın 657 yıllık geleneğine uygun olarak, davullar vurmaya, zurnalarda çalmaya başladı. Elbette Kırkpınar, bütün tarihi boyunca her şartta devam etmiş olan bir organizasyon. Zaten Kırkpınar’ın en büyük özelliklerinden; UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi yer almasının da en önemli nedenidir; savaşta-barışta; iyi günde-kötü günde hiç kesilmemiş olması. Nitekim 2016 yılında fetöcu teröristlerin kanlı darbe girişiminde dahi biz bir hafta sonra yağlı güreşlerimizi yapmıştık” diye konuştu.

                KAYIT YAPTIRAN PEHLİVAN SAYISINDA REKOR BEKLENTİSİ

Yağlı güreşlerin de 13 Temmuz Cuma Günü geleneklere uygun olarak başlayacağını anlatan Gürkan, “Ağamızı karşılayacağız, duamızı yapacağız ve Cuma günü cazgırlarımız pehlivanlarımızı salavatlar ile dualı çayıra tekrardan salacaklar. Geçtiğimiz yıl katılan pehlivan sayısında tüm zamanların rekorunu kırmıştık. 2199 pehlivan katılmıştı. Yağlı güreşte toplam 14 boy var. Yağlı güreş yapan her pehlivanın hayali, arzusu Kırkpınar çayırına çıkıp; güreşmektir. Kırkpınar’ın böyle bir dualı, geleneksel bir çayırı vardır. Türkiye’nin dört bir yanından her boydan, toplam 14 boyda binlerce pehlivan yine dün itibariyle şehrimize gelmeye başladılar. Sabah 10.00’dan itibaren tartıya çıkıp kayıt yaptıran pehlivan sayısı 1349 oldu. Ancak bu yıl geçtiğimiz yılın rekoru olan 2199 sayısının üzerine çıkmasını bekliyoruz. İpuçları bize bunu gösteriyor. Tabi bu çok güzel bir olay, 2 bin pehlivanın katıldığı dünyada başka bir organizasyon yok. Ama diğer taraftan her geçen gün teknik altyapı ve zaman açısından bu iş gittikçe zorlaşıyor. Cumartesi günü Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümeni olarak toplanacağız. Bu konuyu orada da gündeme getireceğim” dedi.

Bu yılki Kırkpınar Ağalığı İhalesinin bir ay önce yenilendiğini ve tarihteki Tek iki Altın Kemerli Ağa olan Seyfettin Selim’in ağalığı yine ihaleden alarak 657. Kırkpınar Ağası olduğunu aktaran Gürkan, “ 15 Temmuz Pazar Günü Kırkpınar Çayırı’nda yine geleneklerimize uygun olarak canlı yayında, 81 milyonun gözü önünde ağalık ihalemizi yapacağız. 2019 yılı 658. Kırkpınar Ağalık İhalesi’ni gerçekleştireceğiz. Yaşadığımız tecrübeler, olumsuzluk nedeniyle ihalemizde 3 ayrı değişiklik yaptık.

Birincisi; daha önceki yıllarda 5 bin TL olan dosya bedelini 25 bin TL’ye çıkarttık. Orada toplayacağımız 25 bin TL’ler bizim için bir önem teşkil etmez.  Ama 81 milyonun önüne çıkıp bir anlamda tanıtımınızı yapıyorsanız bunun bir bedeli olmalı; bu bedeli de ödeyebilecek olanlar girsin ağalık ihalesine. İkincisi, önceki şartnamelerimizde Kırkpınar Ağalık İhalesi’ni kazanan; ihalenin takip ettiği aydan başlayarak öne sürmüş olduğu Ağalık bedelini 3 ayda 3 eşit taksitte ödemek zorundaydı. Bizler ödenmediği ya da geciktiği takdirde bir takım inisiyatifleri kullanarak, Kırkpınar’a bir zarar gelmemesi için inisiyatif kullanıyorduk ama gördük ki; kullandığımız inisiyatif yanlış anlaşılıyor, iyi niyetimiz suistimal ediliyor. O yüzden bu yıl yaptığımız katı değişikliklerle bu inisiyatiflerin hepsini kaldırdık. Bundan böyle bu yıl geçerli olmak üzere Kırkpınar’ın ağalık ihalesi bittikten sonra ihaleyi alan kişiye  15 gün süre veriyoruz. 15 gün içinde ağalık ihalesinde öne sürdüğü rakam ne ise bunun tamamını belediyeye yatırmak zorunda, yatırmadığı takdirde ihale onaylanmayacak. Otomatikman, başka bir bildirime gerek kalmadan ihaleyi iptal ederek, yenileyeceğiz. 3’üncüsü, ağalık ihalesi onaylanana kadar, paranın tamamı ödenene kadar ihaleyi alan kimse Kırkpınar Ağası unvanını kullanamayacak. Önce şartlar yerine getirilecek; 15 gün içinde paranın tamamını yatıracak, biz ihaleyi onaylayacağız ve ondan sonra  o kişi Kırkpınar Ağalığı unvanını kullanacak” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.