SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor
Melih Yurduseven

KIRKPINAR KONUŞULMAYA BAŞLADI.

KIRKPINAR KONUŞULMAYA BAŞLADI.
Bu haber 06 Haziran 2021 - 21:12 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.
Dünyanın başına bela olan CORONA illeti nedeniyle yapılıp yapılmayacağına bir türlü karar verilemeyen Tarihi Kırkpınarın son alınan karar ile seyircisiz olarak gerçekleşeceği ilan edilince gerçekten de herkeste yine o heyecan ve coşku sarmaya başladı insanları.
Sizi bilmem ama beni sardı bile.
Hem de nasıl bir bilseniz.
Yok yok..sizleri de hatta tüm Edirnelileri sarmaya başladığını biliyorum.
Veya öyle arzuluyorum.
Aslında bu heyecanı yılın 12 ayında hissetmemiz gerektiğini söyler dururuz da, bu konuda hiçbir girişim ve çalışma sergileyemeyiz nedense.
Belediye dışında bu konuda caba sarf eden veya kafa yoran hiç kimse veya kurum yok bana göre.
Şahsım adına söylemeliyim ki; bu konuda etkin olmaya çalışan Gazeteciler içinde yer aldığımı zannediyorum hatta biliyorum.
Gerek köşe yazılarımla ve Gazete haberlerimle gerekse de Edirne Televizyonunda gerçekleştirdiğim programlar ile İlimizin yük akı olan bu etkinliği gündemde tutmaya gayret gösteririm her yıl.
CORONA belası olmasaydı ve geçen yıl aramızdan ayrılan değerli arkadaşım meslektaşım Beyazıt Sansı şimdi sağ olmuş olsaydı sevgili Bahri Dinar ve Arlanzade Arif Meriç ile birlikte herhalde bir kaç program yapmış olurduk.
Kırkpınar Marşının Yazarı ve Bestekârı Beyazıt Sansı Hocam 50 yılı aşkın bir süredir Kırkpınar’ı takip eden biri olarak birçok konuda bilgiler verir ve sorularımızı yanıtlamaya çalışırdı.
Tarihi Ciğerci Bahri Bey ve Şekerlemeci Arif Meriç her zaman olduğu gibi Edirne ve Kırkpınar tanıtımı için elinden gelen her şeyi yapabileceğini göstermiş Edirne sevdalıları olarak, Kırkpınarın Edirne Ekonomisine katkılarını anlattıkları bir iki program gerçekleştirmiştik bile.
Ayrıca Belediye Başkanımız uygun gördüğü takdirde her yıl olduğu gibi Güreş alanında yaptığımız programı stüdyoda yapmak isterim.
Belediye Başkanımız Kırkpınar’a Davetini de bu programda yapmış olur.
Kırkpınar’ı ele alarak yöre pehlivanları ve Kırkpınar sevdalıları ile söyleşiler yaparak tarihi Kırkpınar’ı gündem de tutma görevini yerine getirmek iyi olacak elbette.
Belediye Başkanı ve ekibi her zaman olduğu gibi olduğu gibi bu yıl önemli kısıtlamalar olmasına rağmen yine çok duyarlı hareket ederek Kırkpınarın daha güzel olması konusunda elinden gelen her türlü çabayı ortaya koyacaktır.
Şu anda da Güreş alanında birçok ekip tarafından faaliyetler sürdürülmekte bildiğim kadarıyla.
Tarihi Kırkpınarın ev sahipliğini bu güne kadar başarı ile yapmış olan Başkan Recep Gürkan kısıtlamalı da bu yılda iyi bir ev sahipliği ve iletişim kanallarından fazlasıyla yardım ve destek alarak Kırkpınarımızı yine Dünyaya duyurma gayreti içinde olacaktır. yapacağı ev sahipliğinin daha güzel etkin ve anlamlı olması konusunda uğraş veriyor.
Yardımcısı Hakan İşçan Kültür Müdürü,Zabıta Müdürü,Özel Kalem Müdürü başta olmak üzere tüm müdürlükler ekipleri ile bu konuda oldukça yoğun caba harcayarak mevcut şartlar ile en güzelini hayata geçirme gayreti içinde olacaktır..
Edirne belediyesinin Kırkpınar süresince elbette önemli giderleri oluyor.
Elbette bu büyük organizasyondan yüzümüzün akı ile çıkabilmemiz ve mahcubiyet yaşamamamız için bazı harcamalar yapılacaktır.
Önemli olan Belediye’nin bu organizasyonda çiftlik gibi görülerek israf kabul edilebilecek harcamalar ile zor duruma sokulmamasıdır.
Altı yıldan buyana Başkan Gürkan'ın bu konudaki titizliği görebiliyoruz zaten.
Azami tasarruf ile yükü hafifletmek gayreti için de Başkan ve Ekibi.
Geçmişte yani benim Meclis üyesi olduğum dönemde beş yıl yaptığım denetim komisyonu üyeliği sırasında gördüğüm gereksiz ve olmaması gereken harcama faturalarını görünce duyduğum üzüntüyü hala hatırlarım.
Edirne belediyesi elbette ev sahibi olarak gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlayarak konukseverliğini gösterecektir.
Bilhassa yabancı ülkelerden gelen konuklara yapılacak olan ağırlama giderlerinde cimri olmamak gerekir elbette.
Ama tasarruflu davranmak gerekir çünkü çok zengin ve har vurup harman savurabilecek bir Belediye Bütçemizde yok zaten.
Başka bir Kırkpınar yazısında buluşmak dileğiyle.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.