SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

KÖMÜR OCAĞI DEĞİL SİT ALANI OLMALI

KÖMÜR OCAĞI DEĞİL SİT ALANI OLMALI
Bu haber 02 Mart 2021 - 14:31 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

Toprağımızı, suyumuzu, ormanlarımızı ve kısacası doğamızı kamu yararı açısından korumakla yükümlü olan resmi kurumlarımız maalesef bunu yapmıyorlar. Her gün verimli tarım alanlarına, ormanlara veya su kaynaklarına zararlı olan yerleri bir şirketin hizmetine vermek için imza atıyorlar.

Bir süredir izliyor ve inceliyoruz. Geçkinli köyüne 720 metre, Geçkinli Göleti’ne 1.650 metre ve Balkan Şehitliği’ne 200 metre yakınlığı bulunan verimli tarım alanlarını yok edecek proje gündemde. Projeye baktığımızda; yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton linyit kömür üretimi yapılması planlanıyor. Ocaktan alınan kömür, ruhsat sahası üzerinde kurulacak Lavvar-Kurutma-Paketleme Tesisinde işleme tabi tutulacak. Lavvar ünitesi kapasitesi yılda 350 bin ton.  Kurutma ünitesinin kapasitesi yılda 210 bin ton. Paketleme ünitesinin kapasitesi ise yıllık 50 bin ton. Projeye göre ocaktan alınan kömürün yaklaşık yüzde 40’lık kısmının pasa olarak ayrılacağı ve yılda yaklaşık 140 bin ton/yıl pasa malzemesi oluşması bekleniyor. Örtü tabakasından yaklaşık 3 milyon ton/yıl dekapaj malzemesinin alınması öngörülen ocak alanı planlamaya göre sadece 11 yıl işletilecek. Edirne 1/250.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanı, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kalıyor.

Trakya konum olarak tarımsal amaçlı kullanılan topraklar diyarıdır. Ülkemiz nüfusunun yoğun olduğu bölgemiz; doğal kaynakların en fazla korunması gereken durumundadır. Bu nedenle topraklarımız; en değerli yeraltı zenginliğinden bile daha değerlidir. Beş on yıllığına işletilmek üzere yapılması düşünülen her türlü projeye resmi yetkililer izin vermemelidir. Trakya toprakları tarımsal sit alanı olarak tescillenmelidir.

Yıllardır Tarımsal Koruma Alanı olmasını talep ettiğimiz bu topraklar yetkili ve etkililer tarafından maalesef tarım dışı amaçlı kullanıcılara devredilmek isteniyor. Geçkinli Köylülerinden şimdilik 55 kişi dilekçe vererek itirazlarını yapmıştır. Devamını da getirecektir.

Geçkinli Köylüleri ve çevre köyler bu durumdan rahatsızdır. Şu an faaliyette olan kömür işletmesinin geçmiş yıllarda köye verdiği zarar sonrasında haklı olarak yenilerini istemiyor. Tesisten en çok zarar görecek olan Süloğlu ilçemizin yerel yönetimi istemiyor. Kentin parlamentosu olan İl Genel Meclisi üyeleri istemiyor. Çevreye duyarlı örgütler ve yurttaşlar bu tür yatırımları istemiyor.

Yapılması düşünülen tesis sadece Geçkinli ve çevre köylere, doğal zenginliklere değil Süloğlu ve Edirne’ye kadar tüm bölgeye zarar verebilecektir. Bu nedenle yetkililerden talebimiz; bu projeyi derhal iptal etmeleridir. Bundan sonra da benzeri projeleri kabul etmemelidir.

02.03.2021

Ziya Gökerküçük

EKK Yürütme Kurulu adına

Başkan

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER