SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

KUDÜS HASSASİYESİ VE BAŞKAN RECEP GÜRKAN’IN TEPKİSİ

KUDÜS HASSASİYESİ VE BAŞKAN RECEP GÜRKAN’IN TEPKİSİ
Bu haber 07 Aralık 2017 - 19:00 'de eklendi ve 611 kez görüntülendi.

ABD Başkanı Tramp’ın yaptığı “Kudüs İsrail’in Başkentidir” açıklamasının ardından başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede tepkilere ve protestolara neden oldu.

Tabiî ki Edirne’de de bu konu ile ilgili basın açıklamaları ve tepkiler ard arda geldi.

Dün namaz çıkışı Eski Cami Önünde toplanarak açıklama yapan Edirne Genç Sivil Toplum Kuruluşu Platformu üyeleri, “kahrolsun İsrail” slogan atarak tepkilerini dile getirdiler.

Grup adına açıklama yapan Adanır;“Bilinmelidir ki herkes yalnız bıraksa da biz Filistin’i, Kudüs’ü yalnız bırakmayacak, kendi kaderine terk etmeyeceğiz. Bu akşam ABD Başkanının aldığı kararı tanımıyoruz. Kudüs Müslümanların başkentidir.”sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Müslümanların kıblesi olarak kabul edilen, bünyesinde Mescit-i Aksa’yı barındıran ve Belde-i muhayyere kabul edilen bu kutsal şehri İsrail’in başkenti olarak kabul edip dünyaya duyuran ABD Başkanını bir Müslüman Türk vatandaşı olarak bende kınıyorum ve protesto ediyorum.

Tıpkı bu günkü Aralık Ayı olağan Meclis Toplantısında konuyu dile getirerek protesto eden ve kınayan Belediye Başkanımız Recep Gürkan gibi.

Meclis toplantısının son bölümünde konuşan Başkan Gürkan, “Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler için de öyle. Zaten bu tarafına kimsenin bir itirazı yok ama Kudüs gibi bir şehrin İsrail tarafından başkent yapılması ve Amerika’nın da bunu derhal tanıması gerçekten tüm dünyadaki hem Müslümanlar için hem de inanca saygılı herkes için kabul edilemez bir tutum .Hem Hıristiyanlık için, hem Müslümanlık için hem de Musevilik için bir merkez sayılan, tüm insanlığın barış kenti olarak ve bütün dinler için gerçekten kutsal bir şehir kabul edilen Kudüs’ün, İsrail – Filistin çatışması devam ederken, başkent ilan edilmesi ve bunun Amerika Birleşik Devletleri tarafından da hemen tanınıyor olması bizi de derinden üzdü ve bunu kabul edilemez olarak buluyoruz. Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler için de öyle. Zaten bu tarafına kimsenin bir itirazı yok ama Kudüs gibi bir şehrin İsrail tarafından başkent yapılması ve Amerika’nın da bunu derhal tanıması gerçekten tüm dünyadaki hem Müslümanlar için hem de inanca saygılı herkes için kabul edilemez bir tutum. Buradan ben de tüm meclis üyelerimizin oy birliği ile olduğuna inanarak, hiç oylamaya gerek kalmadan Amerika’nın ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararını tanımadığımızı ve protesto ettiğimizi burdan ilan ediyoruz. Yine aynı şekilde çok uzun yıllardır özgürlük, bağımsızlık ve insan hakları mücadelesi veren Filistin Halkı’nın da Edirneliler olarak, Edirne Halkı olarak yanlarında olduğumuzu ve bize ihtiyaç duyulduğunda her an yardıma hazır olduğumuzu tüm meclisimiz adına bir kez daha belirtmek istiyorum” ifadelerini kullanarak kendisine yakışan davranış biçimini sergiledi.

Tebrikler Başkan Recep Gürkan.

Dileriz ki bu karardan dönülür ve daha şimdiden başlayan olaylar nedeniyle çok nahoş hadiselerin yaşanmasına vesile olacak ısrardan vazgeçilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER