SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“Ne yapıp edip kaba yemi bizim çıkarmamız lazım.”

“Ne yapıp edip kaba yemi bizim çıkarmamız lazım.”
Bu haber 17 Haziran 2021 - 19:47 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarında güncelleme yaptı. Buna göre çiğ sütün litre fiyatı 2 lira 80 kuruştan, 3 lira 20 kuruşa yükseldi.

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, fiyatın altı ay sonra güncellenecek olmasının üreticileri endişelendirdiğini, yem fiyatlarında artışın devam ettiğini kaydetti.

Suiçmez,  “Süt fiyatlarında 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Ulusal Süt Konseyi revize yaptı. Açıklanan fiyatlara iki pencere bakmak istiyorum. Birincisi, 40 kuruş kadar fiyat artışı yapıldı hayırlısı olsun diyoruz ama burada endişemiz şudur, 3,20 kuruş devam ediyor ama süre çok uzun. Yani 6 aylık tutulması piyasalarda bizi endişelendiriyor. 2021 yılının 2.yarısında dünya ve ülkemiz yeni yeni pandemiden çıkmaya uğraşıyor. Piyasalarda arz-talep dengesizliği var. Belirlenen fiyatlar uzun sürelere yayılmamalıydı. Bizim talebimiz en azından yılsonuna kadar iki ayda bir bu konseyin toplanması ve fiyatların revize edilmesidir. Son bir buçuk aydan beri inanın hayvancılar olarak yorulduk, sıkıldık. Yem fiyatlarına yem sanayicilerinin önüne engel koyamıyoruz. Bunları sabitleme imkânımız da yok. Süt fiyatları 31 Aralık’a kadar sabitlenmiş oldu. Bu gitmez, gitmemeli de. Süt fiyatları en az 2 ay sonra tekrar revize edilmek zorunda. Çünkü yem sanayisi durduğu yerde durmuyor. Mutlaka fiyat artışı bizi sevindirdi ama süre çok uzun olunca yem sanayicileri durmuyor bu konuda da endişelerimiz var. Endişelerimizi belirttik. Bu iki ay sonra en geç 3 ay sonra yine revize edilmek zorunda. Yoksa bu fiyatla aralık ayının sonunu görmek, yem sanayicileri de durmadan zam yaparsa mümkün olmayacak” dedi.

Suiçmez, üreticilere seslenerek, “Ne yapıp edip kaba yemi bizim çıkarmamız lazım. Meraları devreye sokmamız lazım Üreticinin ne bayramı ne tatili var. Bizim dediğimiz yem sanayicilerine dur diyemiyoruz, kimse diyemiyor. Yem sanayisinin ham maddesinin yüzde 60 oranı ithalatla karşılanıyor. Bunu yapamıyorsak bizim ürettiğimiz ürün de bir pariteye bağlansın. 1,3’ü bile kabul ediyoruz demiştik. 1 litre sütü verdiğimizde, üretici 1,3 gram yemi alabilmeli. Üreticilerimize sesleniyorum. Bizim yapacağımız çok önemli şeyler var. Ne yapıp edip kaba yemi bizim çıkarmamız lazım. Meraları devreye sokmamız lazım. Kaba yemin en az yüzde 70-80’lere çıkarmamız lazım. Yem sanayicilerine bu kadar mahkûm olmamalıyız”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER