SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Nesim İba; “bizim esas hedefimiz burayı Türkiye parkuru yapmak”

Nesim İba; “bizim esas hedefimiz burayı Türkiye parkuru yapmak”
Bu haber 30 Mayıs 2021 - 15:11 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Edirne’ye ilk kez bir kürek kulübü kazandıran ve nehirlerin turizme açılması için çalışmalar yürüten TED Edirne Koleji ilk kez düzenlenecek festival için hazırlıklarını tamamladı. Festivale kısa bir süre kala Meriç Nehrinde antrenman yapan TED Edirne Koleji Kürek Takımı, festival alanında incelemede bulundu.

Edirne’nin içinden 3 nehrin geçtiği ender şehirlerden birisi olduğuna değinen TED Edirne Koleji Kurucusu ve Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba; “Burada doğal bir parkur var.  Her çocuğun bu spor dalından istifade etmesi gerekiyor. Su harika, pırıl pırıl. Böyle bir imkân var. Şehre çok uzak değil. Artık iskelelerimiz de var. Bunun dışında en önemlisi bu sporun Türkiye’de doğru bir parkuru yok. Çeşitli alanlarda görüyoruz yarışmalar yapılıyor ama bizim esas hedefimiz burayı Türkiye parkuru yapmak” ifadelerine yer verdi.

Kürek takımı kurma fikrinin okuldaki öğretmenler ve okul müdüründen geldiğini söyleyen TED Edirne Koleji Kurucusu ve Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, hayata geçirme konusunda destek olduklarını aktardı. Edirne olarak Türkiye, Balkan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapmak istediklerini vurgulayan İba; “Bu parkuru yaparken doğal bir alan olduğu için olimpiyat düzeyinde bir parkur yapmayı düşünüyoruz. Burada misyonu sadece okul olarak değil, Edirne olarak taşımak istiyoruz. Bizim sosyal anlamda da bu şehre borcumuz var. Bu şehrin gençlerine ve kürek sporunu tanıtıp bu sporu yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Meriç Nehri kenarına 2 adet iskeleyi inşa ettiklerini dile getiren İba, bunu daha fazla yaygınlaştırmak ekonomik ve sosyal anlamda Edirne’ye yeni bir şey kazandırmak için 5 Haziran’da yaklaşık 200 sporcunun ve 15 kulüp katılacağı bir kürek festivali organize ettiklerini ifade etti. Tüm hazırlıklarımızı tamamladıklarını ve davetleri yaptıklarını söyleyen İba; “Amacımız 5 Haziran’da sporcuları nehirle buluşturmaktır. Bir sonraki ayağında ise Türkiye’de şampiyonaların yapılacağı sabit bir parkur olmadığı için bu imkânı burada oluşturmayı planlıyoruz. Meriç nehri bu anlamda bulunmaz bir nimettir” dedi.

Nehirlerin etrafı ile ilgili ciddi bir bakım ve çalışma ihtiyacının olduğuna değinen İba; “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Edirne ziyaretinde burada yapılması gerekenlerle ilgili bir vizyon ortaya koydu. Cumhurbaşkanımızın talimatları da bu doğrultuda. Edirne için güzel çalışmaların yapılmasını umuyoruz. Bunlar hayata geçtiği zaman balkan ülkelerinde olduğu gibi antrenörler bisikletlerle nehirdeki sporcuları talip edebilecek. Bu işin bir parçası da budur. Dubaları koyuyorlar. Çeşitli önlemler alınıyor. Bulgaristan bu işi başarmış. Bizim de bunu burada yapabilmemiz için şu pozisyonda iskelelerimizi kendimiz yaptık” şeklinde açıklamada bulundu.

İnsanların Nehir kenarında daha konforlu zaman geçirebilmeleri için tribün ve bisiklet yollarının yapılması gibi çalışmaların hayata geçirilmesi gerektiğine değinen İba; “Bunun yanı sıra sporcuların gelip konakladığı zaman kalabilecekleri, üstlerini değiştirebilecekleri ve spor yaparken ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar yeterli olacaktır. Ben hem iş adamı kimliğimle hem de okulumuz olarak buna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Kürek sporunun en eski sporlardan birisi olduğunu ifade eden TED Edirne Koleji Kurucu Müdürü Arzu Aydın, bu sporun kente çok ciddi katkı sağlayacağını vurguladı. Edirne olarak Meriç Nehri’nin kürek sporu için en güzel fırsatlardan birisi olduğunu dile getiren Aydın; “Öğrencilerimiz bu sporla tanıştıkları için çok heyecanlılar. Hayal ile başladık ve bunu hayatı geçirmenin heyecanını yaşıyoruz. 5 Haziran’da Türkiye’nin birçok yerinden sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde çocuklarımız da deneyim kazanmış olacak. Takım ruhunu gerektiren bu spor çocuklara büyük katkı sağlayacakUlusal ve uluslararası yarışmalarda Edirne’yi temsil edecekleri günlere ulaşacaklar. Kürek sporunu Ülkemiz, Edirne’miz ve öğrencilerimiz adına başarılar elde edeceğimiz bir spor haline dönüşmesini hedefliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Edirne’nin doğal kaynaklarından en önemlisinin 3 doğal nehre sahip olması olduğunun altını çizen TED Edirne Koleji Lise Müdürü Kaan Sezgin; “Kürek sporu dünyada oldukça yaygın olan bir spordur. Avrupa’da ve Amerika’da bireysel ve takım olarak yapılan bir spor. Bunları birleştirdiğimizde çok büyük bir eksik gördük. Bu şehirde neden bu spor yapılmasın, tarihi Meriç Köprüsü’nün altında bu kürek takımları yer almasın. Bu hayalle ve istekle başladık. Daha sonrasında çok da hızlı yol aldık” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.