SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Ortaylı, Kültür Bakanlığı için “Zavallı bir kuruluş” dedi.

Fatih döneminde bizim sevdiğimiz kadar çok sevilen bir hükümdar değildi.

Ortaylı, Kültür Bakanlığı için “Zavallı bir kuruluş” dedi.
Bu haber 31 Mart 2018 - 14:18 'de eklendi ve 498 kez görüntülendi.

Fatih ve Edirne’ konulu konferans için dün Edirne’ye gelen Tarihçi Prof. Dr. İlbey Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettikten sonra da uzun bir süre Edirne’den ayrılamadığını belirtirken, şu an çok az bir bölümü ayakta olan Edirne Sarayı’nın İstanbul Topkapı Sarayı’nın annesi olduğunu vurguladı.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’ndeki konferansa Edirneliler ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda dinleyici konferansta ayakta dinlemek zorunda kalırken yoğun ilgi nedeniyle bazı izleyiciler de geri dönmek zorunda kaldı.

açılış konuşmasını yapan Vali Günay Özdemir, “Biz Edirne’de kurulan bu medeniyeti anlayamadığımız, bu medeniyeti çözemediğimiz zaman İstanbul’un fethini ve Osmanlı medeniyetini anlamamız mümkün değil. Onun için İstanbul’un fethi ve Osmanlı medeniyetini anlamak için Edirne’yi, Edirne’de de bu medeniyeti en son aşamada kuran ve İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerini iyi anlamak gerekiyor” dedi.

İlber Ortaylı konuşmasında Fatih Sultan Mehmet’in Edirne için çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; fatih Sultan Mehmet Osmanlı Edirne Sarayı’nda dünyaya geldi” diye yorumlayan Ortaylı, “Kendisi hepinizin bildiği gibi Osmanlı imparatorların içinde en öne çıkanıdır. Vasıfları muhteliftir. Birinci vasfı itibariyle sınırlarımızı aşar. 19 yaşında Varna Savaşı’nı tamamlayan babasının ardından ikinci kere tahta çıkmıştır. Osmanlı sultanları içinde kısa saltanat değil ama uzunluğa sahip olan bir hükümdar değildir. Devrinde imparatorluğumuz ilk büyük toplu fetihleri yapmıştır. Bir Balkan İmparatorluğu olan Osmanlı Devleti çok kısa zamanda bir Doğu Avrupa İmparatorluğu’na dönüşmüştür” dedi.

Fatih Sultan Mehmet döneminde, bizim sevdiğimiz kadar çok sevilen bir hükümdar değildir diyen Ortaylı; ” Millet kendisini sıkan adamdan pek hazzetmez. Hele Türk milleti hiç hazzetmez. İlme düşkündür ama hakkında yerel ulema dedikodu çıkarır. Haksız da değillerdir. Padişah Hurufilere düşkündür. Bu yüzden aslında bir devşirme olan ve Hıristiyan bir Ruhani aileden gelen Mahmut Paşa toplatıp yaktırdığı için herkesin sevgilisi olmuştur. Yaptığı iş aslında pek İslam’a da uymaz. Fakat bu mühim değildir. Hurufileri yok etmiştir.”

Kültür Bakanlığı’ndan “Zavallı bir kuruluş” olarak bahseden Ortaylı; “Kültür Bakanlığı’na bütçeden binde 1,5 pay ayrıldığını ifade eden Ortaylı, “Bütçesi bu kadar az olan bir bakanlığa Topkapı Sarayı’nın bağlanması yanlış. Ya bakanlığın bütçesi arttırılması lazım ya da Topkapı’ya özgü özel bir genel müdürlük kurulması lazım” dedi. Topkapı Sarayı müdürlüğü döneminde İstanbul’da meydana gelen deprem sonrası Kültür Bakanlığı’ndan kimsenin arayıp sormadığına da atıfta bulunan Ortaylı, “Bakanlıktan bir Allah’ın kulu da arayıp öldünüz mü, kaldınız mı diye sormadı” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER