SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

PROF. DR. RIDVAN CANIM.

PROF. DR. RIDVAN CANIM.
Bu haber 15 Şubat 2018 - 23:31 'de eklendi ve 967 kez görüntülendi.

Dün akşam yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmakta olduğum ve ETV de Perşembe akşamları yayınlanmakta olan YEREL GÜNDEM Programıma konuk olan Edirne’mizin yetiştirdiği çok değerli bir Akademisyen ve Şair-Yazar Prof.Dr. Rıdvan Canım’ı sizlerle buluşturdum.

Zevk alarak yönettiğim bir program olarak o kadar mutlu oldum ki, program sonrasında bana bir kitabını da imzalayıp hediye eden Değerli Hocamı bu gün köşemde de sizlere tanıtarak bu değerli insanı yakinen öğrenmenizi istedim.

İşte Eğitim Fakültesi Dekanı Rıdvan Canım ile ilgili bilmenizi istediklerim;

l955 yılında Edirne’de doğdu. İlk Orta öğrenimini Edirne’de tamamladı. l979 senesinde Erzurum/Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun oldu. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. l987 yılında “Türk Edebiyatında Sâkî nameler” adlı çalışması ile Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayan Canım, l992 yılında Lâtifi’nin Tezkiretü’ş-Şuara adlı eseri üzerinde yapmış olduğu inceleme ve tenkitli metin çalışması ile “Edebiyat Doktoru” unvanını aldı. Canım, 2011 yılında doçent, 2016 yılında profesör oldu.

Yayınlanmış 20 den fazla kitabının dışında Rıdvan Canım’ın çeşitli gazete ve bilimsel dergilerde yayınlanmış 200’e yakın makalesi bulunmaktadır.

1999 yılında; Prof. Dr. Mustafa İsen‘in başkanlığında TİKA ve Komrat Üniversitesi tarafından Moldova/Komrat’ta gerçekleştirilen IV. Uluslararası Balkanlar Türk Kültür Şöleni’ne Rumeli Şairlerinin Dilinden Balkanlar ve Rumeli Coğrafyası adlı bildirisi ile katıldı. 2000 yılında “Bosna’nın 700. Kuruluş Yılı Kutlamaları” vesilesiyle Saraybosna, Mostar ve Travnik’te bulundu. 2004 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Fransa’nın Strasburg kentinde gerçekleştirilen “5. Uluslararası Türk Dünyası Şiir Şöleni”ne katılan Canım, 2005 yılında Kosova’nın İpek ve Prizren şehirlerinde gerçekleştirilen Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programlarına “Balkanlar ve Mehmet Akif Ersoy” adlı konuşmasıyla iştirak etti.

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 yılında Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen 7. Uluslar arası Türk Dünyası Şiir Şöleni’nde “Rumeli Şairlerinden Şiirler”le adlı bildirisi ile; Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2008 yılında, Yahya Kemal’in 50. Ölüm Yıldönümü dolayısıyla yine Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen “Yahya Kemal’i Anma Sempozyumu”na “Yahya Kemal’de Milliyetçilik Düşüncesi” adlı “açış konuşması” ile; yine şiirleriyle 2009 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 8. Uluslar arası Türk Dünyası Şiir Şöleni’ne; 2011 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından organize edilen “Türk-İran Edebiyatı İlişkileri Sempozyumu”na ise “Slaytlarla Türk ve Fars Edebiyatlarında Ortak Şahsiyetler ve Tipler” adlı bildirisi ile katıldı. 2011 yılında TYB tarafından Kosova’nın Prizren şehrinde düzenlenen “9. Uluslar arası Türk Dünyası Şiir Şöleni”ne; TYB tarafından 2013 yılında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen 10. Uluslararası Türk Dünyası Şiir Şölenlerine katılarak bu şölenlerin “açılış konferansları”nı verdi. Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 8 Ocak 2011 tarihinde İstanbul’da düzenlediği programa “Mehmed Akif Ersoy” adlı konferansı katıldı. 2013 yılında Tahran’da yapılan “24. Uluslar arası İslam Konferansı”na iştirak etti.

2004 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Yazarlar Birliği’nin Erzurum Şubesi’ni kurdu. Yaklaşık 10 yıl yürüttüğü TYB Erzurum Şube başkanlığından Trakya Üniversitesi’ne nakli dolayısıyla ayrıldı. Rıdvan Canım, gerek gezi ve gerekse bilimsel amaçlı görevlerle bugüne kadar Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Romanya, Moldova, Ukrayna (Kırım), Almanya, İsviçre, İsveç, Fransa, İtalya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Sancak, Kosova, Arnavutluk, Yunanistan, Suriye, İran, Amerika Birleşik Devletleri, Gürcistan, Hollanda ve Belçika gibi ülkelere gitti. Seyahat izlenimlerini anlattığı Şehir ve İnsan adlı eseri, l998 yılında Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Gezi” dalında “yılın gezi kitabı” ödülünü kazandı. 2011 yılında, Balkanlar üzerine yaptığı çalışmaları dolayısıyla merkezi Kosova’nın Prizren şehrinde bulunan Doğru Yol Derneği tarafından her yıl verilmekte olan Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödüllerinin 15.sine layık görüldü.

Rıdvan Canım, iki çocuk sahibi olup halen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Canım, ayrıca Trakya Üniversitesi Zorunlu Dersler Koordinatörlüğü bünyesindeki Türk Dili Dersleri Bölüm Başkanlığı görevi ile, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini de sürdürmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER