SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Tatbikatlar Gerçeğini Aratmadı

UMKE Mecidiye Kampında Gerçekleştirilen Tatbikatlar Gerçeğini Aratmadı

Tatbikatlar Gerçeğini Aratmadı
Bu haber 14 Ekim 2017 - 17:28 'de eklendi ve 749 kez görüntülendi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Trakya bölgemizdeki illerin UMKE gönüllülerinin katılımı ile açık arazide gerçekleştirilen tatbikatlar gerçeğini aratmayan senaryolarla gayet etkin ve verimli bir şekilde tamamlandı.

Bu kampın amacı bölge olarak iller arasındaki koordinasyon, uyum, iletişim ve birlikte çalışmayı arttırmaktır. Aynı zamanda misafir kurum ve kuruluş olarak Edirne AFAD ve EDAK (Edirne Arama Kurtarma Ekibi) katılacaktır. İş ortağımız olarak gördüğümüz AFAD ekipleriyle uyum ve koordinasyonu arttırmak ve ortaklaşa tatbikat yapmaktır. 3 günlük kamp boyunca “pusula eğitimi, arazide yön bulma, telsiz eğitimi, KBRN eğitimi, göçük altındaki hastaya yaklaşım, hasta taşıma ve paketleme teknikleri, kriz yönetimi, triyaj ve olay yeri yönetimi” gibi eğitimlerimizi tekrarlamaktayız. Bu eğitimlere takiben uygulamalı arazi tatbikatları ve AFAD ekipleriyle suda kurtarma tatbikatları gerçekleştirilmiştir.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr.A.Muhsin Kişioğlu gerçekleştirilen UMKE tatbikatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Özellikle afet durumlarında önemi daha çok ortaya çıkan olay yeri ve kriz yönetimini kusursuz sağlamak; UMKE, AFAD ve yerel arama kurtarma ekipleri ile işbirliği ve koordinasyonu daha da iyi sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu tatbikatlar arkadaşlarımızın gayret ve özverili çalışmalarıyla istediğimiz neticeleri alarak sonuçlanmıştır. Ayrıca; bölgemiz, kaçak göçmenlerin gerek Meriç Nehri gerekse de Saroz Körfezi üzerinden Yunanistan’a kaçış rotası içinde bulunduğundan ve maalesef zaman zaman üzücü dramlar ve can kayıpları yaşandığından özelikle tatbikat planlarımıza suda tekne facialarına ilk yardım ve ortak kurtarma senaryoları da eklenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Geçen sene trafik kazasında vefat eden UMKE gönüllümüz anestezi teknisyeni Oğuz Karabuğday kardeşimizin anısına onun ismiyle düzenlediğimiz 3 günlük UMKE kampımıza ve tatbikatlarımıza katılan tüm personelimize, destek veren kurum ve kuruluşlarımıza ve emeği geçen herkese gayret ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER