SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Tekstil sektörüne Edirne Kırmızısı sunumu yapıldı..

TEKSTİLCİLER ‘KIRMIZI’YLA TANIŞTI

Tekstil sektörüne Edirne Kırmızısı sunumu yapıldı..
Bu haber 27 Eylül 2018 - 9:33 'de eklendi ve 396 kez görüntülendi.

Uluslararası literatürde Rouge d’Andrinople ismiyle anılan Edirne Kırmızısı’nı kentin ekonomisine kazandırmak adına bir süredir çalışmalar yürüten Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Edirne merkezde faaliyet gösteren tekstil firmalarının temsilcileriyle bir araya gelerek firma yetkililerine rengin tanıtımını yaptı.

Uğrunda çokça emek ve paranın harcandığı, sırrını çözene ödüllerin verildiği ve hatta casusluk faaliyetlerine konu olacak tarihsel ve bir o kadar da önemli bir renk olarak dikkat çeken ve 1700’lü yılların ortalarından itibaren ortaya çıkan Edirne Kırmızısı renginin hem kentin ekonomisine hem de turizmine kazandırmak adına 1,5 yıldır uğraşlar veren Tanıtım ve Turizm Derneği farklı sektörlerden yatırımcılarla bir araya gelerek rengin tanıtımını yapmaya devam ediyor. Son olarak sene başında Edirne’deki birçok resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen Edirne Kırmızısı Çalıştayı’na imza atan dernek yönetimi önceki gün Edirne merkezde faaliyet gösteren bazı tekstil firmaları ile bir araya geldi. Dernek binasında yapılan sunumda tekstil firması temsilcilerine, en doğru tonu kumaşta veren Edirne Kırmızısı’nın tarihsel süreci ve bazı teknik bilgileri aktarıldı.

Rengin yeniden gündeme getirilmesine önayak olan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Orkun Akman tarafından gerçekleşen sunum sayesinde rengi daha yakından tanıma fırsatı bulan sektör temsilcileri, rengin Edirne ekonomisine kazandırılması konusunda hemfikir oldu ve bundan sonra yürütülecek çalışmalara katkı sunacaklarını belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER