SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

TOBB Genel Kurulunda Özay Öztürk’e Yeni Görevler

Hisarcıklıoğlu “Bugüne kadar sizlerle birlikte, hayal görünen nice hedefi gerçeğe dönüştürdük.

TOBB Genel Kurulunda Özay Öztürk’e Yeni Görevler
Bu haber 18 Mayıs 2018 - 8:25 'de eklendi ve 426 kez görüntülendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 15 Mayıs 2018 Salı günü TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 74. Genel Kurul Toplantısında; TOBB Yönetim Kurulu Yedek üyeliğinin yanı sıra, TOBB Ticaret Borsaları Konseyi üyeliğine yeniden seçilen Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, TOBB’da bir görev daha aldı. Öztürk, TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu’nda da görev yapacak.

Ekonomi ve iş dünyasına dair stratejileri belirleyici bir yapıda oluşturulan ve başkanlığını TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu’nda, TOBB’daki birim ve kurullar arasında ve diğer kurumlarla etkin koordinasyon içinde, Başkanlık faaliyetlerinin planlanmasına yönelik çalışmalar yürütülerek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin hedeflerine ulaşmasını sağlayacak stratejiler oluşturulacak ve geliştirilecek.

Öztürk, diğer taraftan Lisanslı Depoculuk Sisteminin ülkemizde tanıtılması ve yaygınlaşmasında önemli görevler yürüten TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. Yönetim Kurulu’nda TOBB’u temsilen görev yapmaya devam edecek.

Genel Kurulda Gerçekleştirilen seçimde, geçerli oyların tamamını alan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 4 yıl süreyle yeniden TOBB Başkanı oldu. İlk kez 16 Haziran 2001’de seçilen Hisarcıklıoğlu, beşinci kez bu görevi yürütecek.

Genel Kurulun açılış konuşmasında İsrail’in Filistinlilere yönelik insanlık dışı saldırısını şiddetle kınadığını belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu “Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. ABD yönetiminin uluslararası hukuku yok sayarak İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının ne kadar yanlış olacağını vurgulamıştık. Maalesef, Gazze’de yaşanan ölümler gergin olan bölgemizi daha da gergin hale getirdi. Bu saldırıları asla kabul edemeyiz. Filistin ve Kudüs yalnız değildir.” dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında iş dünyası olarak kendilerine güvendiklerini belirterek, “Hedeflerimiz büyük. Türkiye sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacak” dedi.

Oda Borsa seçimlerinde seçilen tüm başkan ve delegeleri tebrik eden Hisarcıklıoğlu “Sizler, demokrasi sınavından başarıyla geçtiniz. Özel sektörü temsil görevini hakkıyla üstlendiniz. Ülkemizin dört bir yanında, yüzbinlerce tüccarın, sanayicinin oylarıyla seçildiniz. Yani, demokrasinin ve sandığın gücüyle buradasınız. Oda ve Borsa seçimlerimiz sonucunda Başkanlarımızın yüzde 42’si, meclis üyelerimizin de yüzde 50’si değişti. Seçilen tüm başkanlarımı ve delegelerimi, yürekten kutluyorum. Yeni seçilen ve bu büyük ailenin bir ferdi olan başkanlarıma ve delegelerime de hoş geldiniz diyorum.” diye konuştu.

2013-2018 döneminde hem üyelere hizmet etme hem de ülke ekonomisine katkı sağlama noktasında, pek çok projenin hayata geçtiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu “Bütün bu faaliyetler, elde edilen tüm bu başarılar, sizin emek ve gayretlerinizin eseridir. Ne yaptıysak, neleri başardıysak, gücümüzü sizden aldık, sizin desteğinizle yaptık. Biz, bir olduk, iri olduk, diri olduk. Sesimiz daha gür çıktı. Biz, bir oldukça önümüzdeki engelleri aştık, yeni yollara çıktık. Ahiliğin, “doğru ok, menzil alır” düsturuyla, her zaman dosdoğru olduk. Ülkemizin, milletimizin, camiamızın hak ve hukukunu koruduk. Bu çatı altında hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Gönüllerimizi de aklımızı da farklı seslere farklı düşüncelere açtık. “İstişare sünnettir” öğüdüne hep bağlı kaldık. Anadolu’nun sesi, yüreği olduk. Bu birliktelik sizlerin eseridir. Her birinizi tek tek tebrik ediyor, en içten şükranlarımı sunuyorum. Bu dönemde Yönetim Kurulumda, Konseylerimizde, Kurullarımızda, Komisyonlarımızda, birlikte görev yaptığımız arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başarıya ulaştıracak esas gücün birlik ve beraberlikten geçtiğini bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bu süreçte 4 ana meseleye odaklandık. İlk olarak Oda ve Borsalarımızın gücünü ve kapasitesini artırdık.

Odaklandığımız ikinci konu, özel sektörümüzün yurtdışındaki lobisiydi. Eskiden kapısından dahi giremediğimiz küresel iş örgütlerinin tamamında artık söz sahibi olduk. Özel sektörümüzün çıkarlarını tüm dünyada savunan bir camia haline geldik. Üçüncü önceliğimiz, ülke meselelerinde inisiyatif almak oldu. Dördüncü olarak, Türkiye’nin zenginleşmesi için fikir ürettik, proje ürettik” dedi.

Üyelerin sorunlarını çözmek için pek çok alanda adım attıklarını söyleyen TOBB Başkanı “Mesleki eğitim büyük bir sıkıntıydı. İlk defa özel sektör, Oda ve Borsalarımız vasıtasıyla, mesleki eğitimde söz sahibi oldu. Şirketlerimiz daha çok ihracat yapsın diye yurtdışı taşımacılığına 35 milyar Avro kefil olduk. Dünyada en çok TIR karnesi veren kuruluş haline geldik. Tüm büyük kara gümrük kapılarımızı modernize ettik. Kredi Garanti Fonu kanalıyla, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırdık. Üyelerimize kefil olduk. TOBB Nefes Kredisiyle, bugüne kadar uygulanmış en düşük faiz oranıyla, KOBİ’lerimiz kredi aldı. Yaklaşık 700 bin üyemiz, tüm bunlar sayesinde ucuz kredi imkanına ulaştı.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Kültürümüzde güzel bir söz var: “zorlaştırmayın, kolaylaştırın”. Biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikâyet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık. Mesleki Yeterlilik konusunda da hemen inisiyatif aldık. 81 ilde üyelerimize tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme hizmeti verdik. Çek’e olan güven kaybolmuştu. Burada da yine bir ilki gerçekleştirdik. Çek’e itibarını yeniden kazandıran kare kod uygulamasını hayata geçirdik. Sanayicinin üzerindeki emlak vergisi yükünün azaltılmasını sağladık.

Konutta, beyaz eşyada, mobilyadaki vergiler, bizim önerimizle indirildi. Turizm sektöründe uçak ve kurvaziyer destekleri, bizim talebimizle getirildi. Sigorta acentelerimizi KOBİ kapsamına aldırdık. Hep şikâyet ettiğimiz damga vergisinin kapsamını daralttık. Yıllardır hep talep ederdik. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için, yüzde 5 vergi indirimi de nihayet geldi. Biriken KDV alacaklarımız konusunda da talebimiz üzerine bir çalışma başlatıldı. Bunun da sonuçlanmasını bekliyoruz. Tarımda 50 yıllık hayalimiz gerçek oldu. Lisanslı Depoculuk sistemini başlattık. Ürün İhtisas Borsası için de ilk adımı attık. Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle İş Mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor. Bu vesileyle, bizlere her zaman destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlarımıza ve Meclisimize, bizimle birlikte çalışan, emek veren bürokratlarımıza, camiamız adına teşekkür ediyorum.”

“Allah’a çok şükür, tüm bu çalışmalarımız sonuç verdi. İçerde ve dışarda terör örgütlerinin saldırılarına rağmen, özel sektörümüz daha fazla çalıştı, üretti. Türkiye ekonomisi hızlı bir toparlanma ve büyüme gösterdi. Oda ve Borsa üyelerimiz geçen sene yeni bir başarı hikâyesi yazdı. 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. 327 milyar lira makine-teçhizat yatırımı yaptık. 160 milyar dolar mal ihracatı gerçekleştirdik. 44 milyar dolar turizm ve taşımacılık geliri elde ettik. Bütün dünyaya, bu milletin neler yapabileceğini gösterdik. Tüm bunları sizlerle başardık. Oda ve Borsalarımızda ortaya koyduğunuz çağdaş vizyonla başardık. İşte bu nedenle bu salonu dolduran Türk özel sektörünün temsilcisi delegelerimizi yürekten kutluyor, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız!”

24 Haziran seçimlerinden sonra da üyelerin sıkıntılarını sonuçlandırmak için gayret göstereceklerini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu “Daha yapacak çok işimiz var. Ülkemizi hak ettiği yere çıkarmak için, iş dünyası daha hızlı koşmak zorunda. İş dünyasının hızlı koşabilmesi için de, bizim önden gidip, yolu açmamız gerekiyor. Oda ve Borsalarımızda Tahkim ve Arabuluculuk Merkezleri açacağız. Coğrafi işaretli ürünlerimizi, helal gıda sertifikasına sahip ürünlerimizi önce ülkemizde sonra dünyada yaygınlaştıracağız. 81 ildeki eğitim tesislerimizi tamamlayıp, Oda ve Borsalarımızın bulunduğu 160 ilçemize de, yeni eğitim tesisleri kazandıracağız. Yeni dönemde daha çok çalışacağız, daha hızlı çalışacağız, daha verimli

çalışacağız. Önce KOBİ’lerimizi küresel KOBİ’ler haline getirmeliyiz. Sanayi 4.0 ile sanayimizi bir üst seviyeye çıkarmalıyız. Yerli ve akıllı üretimle ithalatı yüksek ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamalıyız. E-ticaret ve E-ihracat hamlesi başlatarak, yeni ürünlerle yeni pazarlara girmeliyiz. Türkiye’yi bu coğrafyanın girişimcilik üssü yapmalıyız. Nitelikli eleman açığını kapatmak üzere, mesleki eğitim sistemini özel sektörle tam entegre kılmalıyız. Bu hedefler için, üzerimize düşeni yapmaya hazırız, yapacağız.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu “Bugüne kadar sizlerle birlikte, hayal görünen nice hedefi gerçeğe dönüştürdük. Bugün hayal gibi görünen nice hedefe de yarın, yine birlikte ulaşacağız. Umutsuzluğa asla prim vermeyeceğiz. Fitneyi, ayrışmayı asla yanımıza yaklaştırmayacağız. Kimseyi ötekileştirmeyecek, öteki diye görmeyeceğiz. Tüm farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edecek, Türkiye’yi bu zenginlikle daha da büyüteceğiz. Biz kendimize güveniyoruz. Hedeflerimiz büyük. Türkiye sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacak. Dünyada en fazla uluslararası müteahhit Türkiye’den çıkacak. En fazla taşımayı Türk lojistikçileri yapacak. En fazla turisti Türk otelleri ağırlayacak. Türk perakendecileri dünya çapında dağıtım ağları kuracak. Türkiye en fazla sanayi malı ihracatı yapan ülke olacak. Çevre coğrafyamızda her yerde şantiyelerimiz, yatırımlarımız bulunacak. Türk çiftçisi sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı besleyecek. Türk malları fiyatıyla değil, kalitesiyle tercih edilecek. Uluslararası yatırımcılar Türk şirketlerine ortak olmak için sıraya girecek. Ve dünyadaki her evde en az bir Türk malı kullanılıyor olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin emaneti olan bu ülke, hepimizin omuzlarında yükselecek ve yeniden lider ülke haline gelecek. Bunu da hep birlikte başaracağız. Zira bizi başarıya ulaştıracak esas güç, birliğimizdir. Sizlerle birlikte çalışmaktan, mesai arkadaşınız olmaktan büyük şeref duyuyorum. Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birliğini, dirliğini ve kardeşliğini daim kılsın. Yolumuz, bahtımız açık olsun. Allah, yar ve yardımcımız olsun.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER