SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Torna Ustası Adnan Varsavaş Yılın Ahisi seçildi.

Torna Ustası Adnan Varsavaş Yılın Ahisi seçildi.
Bu haber 11 Eylül 2021 - 16:27 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

47 yıllık torna ustası Varsavaş Yılın Ahisi Seçildi..Edirne 1.Küçük Sanayi Sitesinde 1974 yılından bu yana Torna Ustası olarak faaliyet gösteren Adnan Varsavaş Yılın Ahisi seçildi.

Her yıl Eylül’ün ikinci haftasında kutlanan “Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında başkanlığın önerisi ve İl Kutlama Komitesince alınan kararla kentte yılın ahisi olarak belirlenen isim Torna Ustası Adnan Varsavaş oldu.

Mesleğe 1974 yılında başladığını ifade eden Varsavaş, İşyerinde her türlü Tona – tesviye ve kaynak işleri yaptığını ifade ederek; “Kalfalığım ve çıraklığıma Ustam Halil Gümülcüneli yanında başladım. 1979 yılında ise Edirne Eski Sanayi sitesinde dükkanımı açtım. 3 tane yetişmiş kalfalarım var. Şu anda hala tornalarınla beraber çalışmaktadırlar. Şu anda Farklı yerlerde çalışan çok kişiyi yetiştirdim. Her zaman da gelirler elimi öperler. Hakikaten çok duygulandım. İnşallah her ustamıza bu duyguyu yaşamak nasip olur. Beni yılın Ahisi seçen komitemize ve ilimizin tüm kuruluşlarına teşekkür ediyorum. “dedi.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun yaptığı açıklamada; 34. AHİLİK HAFTASININ 13-19 EYLÜL tarihleri arasında gerçekleşecek bir dizi etkinliklerle kutlanacağını söyledi. Ahiliğin temel amacının, zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkileri kurarak ‘’sosyal adaleti’’ gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Altun; “İyi bir teşkilatlanma ve eğitimle bu amaca ulaşan ahilikte; yamak, çırak, kalfa ve usta arasında değişmez bir hiyerarşi vardır. Belirli aşamalardan sonra kişiler bir üst basamağa çıkabilirler. En üst basamakta herkesin saygısını kazanmış bir Ahi Baba vardır. Ahilik yarı göçebe Türkmenlerin yerleşik hayata geçmelerinde önemli rol oynamıştır. Esnaf ve zanaatkârlar kesiminde önemli yer tutan ahilik, gerek ruh ve gerekse kurumları ile bugün halen yaşamaktadır. Bugün esnaf sanatkârlar kesimi açısından öneme sahip olan, halk bankası, kefalet kooperatifleri, BAĞ-KUR gibi kuruluşlar ile Tüketici Kanunu dahil günümüzün birçok Kanunu ve mevzuatının kökleri Ahilik teşkilatındaki kural ve kurullara dayanmaktadır. Ahilik Haftası çalışmalarına ışık tutmak, Ahilik kültürünün tanınması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla 13-19 Eylül tarihleri arasında AHİLİK HAFTASI Kutlamalarını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER