SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

TURAN ŞALLI’DAN 8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ TEŞEKKÜRÜ.

TURAN ŞALLI’DAN 8 NİSAN DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ TEŞEKKÜRÜ.
Bu haber 10 Nisan 2021 - 16:31 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

Toplumların Sosyokültürel/ekonomik farklılığı, ayrı bir kültürün oluşmasına zemin hazırlar. Tarihin derinliklerinde bu özelliklerinden dolayı, kendilerine yönelik genel anlamda kullanılan Çingene tanımının yüklediği olumsuz kalıplardan kurtulmak için konuştukları dil (romanes) olması ile Romanlar, Roman olarak tanınma istekleri 1971 yılında başlamış, bugün 50. yılını tamamlamıştır.

Türkiye’de resmi gün olarak kabul görmeyen 8 Nisan Dünya Romanlar Günü, 7 Nisan 2021 tarihinde resmi gün olarak kabul edilmiştir. Dileğimiz, ülkemizde bulunan Roman vatandaşlarımıza ayrımcılığın önlenmesinde etkili olur. Sosyoekonomik anlamda bir değer kazanmasına yol açar. Umarız ki, Roman meselesi siyasi parti çekişmelerin kurbanı olmaz!

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak Roman sorunlarının etnik kimlik üzerinden değil, sosyal bir sınıfın sorunu olarak görmekteyiz. Temel mücadelemiz; birlikte yaşama kültürümüzün içinde sosyal anlamda Roman yurttaşlarımızın varlığı daha görünür olmasıdır. Demokrasi temel haklar üzerinden konuyu gündeme getirmek, Roman vatandaşlarımızın yoksulluk döngüsü, yaşam sosyolojisi üzerinden, bazı akademik verilerle ortaya konulan çalışmalar üzerinden götürmek arzusundayız.

8 Nisan Dünya Roman Derneğimizin hazırlamış olduğu etkinliğe başta Edirne Valilik Makamı, Edirne Belediye Başkanlığı, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, Edirne Kent Konseyi davet edilmiş, ilimizde bulunan tüm siyasi parti yöneticilerine telefonla ulaşılmaya çalışılarak davet edilmişlerdir. (unuttuğumuz var ise yönetim olarak özür dileriz). 8 Nisan Perşembe günü havanın soğuk ve yağışlı olması nedeniyle etkinliğimizdeki fotoğraf sergisini gerçekleştirme olanağı bulamadığımız gibi, zamanı kısa tutmak zorunda kaldık.

Ülkemizde ilk defa 8 Nisan Dünya Romanlar Günü kutlama etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’a, izinli olup gelme olanağı bulamayan ancak kurumu adına temsilciler gönderen Trakya Üniversitesi Rektörü Sayın, Erhan Tabakoğlu’na, Edirne Kent Konseyi başkanı Sayın Ziya Gökekküçük’e katılımcı siyasi parti temsilcilerine, bazı Roman dernek başkanlarımıza ve Edirne basınımıza teşekkür ederiz.

Turan Şallı——-Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER